Pusu'laEtkinlikFestival

Engelleri Kaldıran | 6. Engelsiz Filmler Festivali

Kültürel yaşama eşit katılımın sağlanması amacıyla hayata geçirilen ve Puruli Kültür Sanat tarafından bu yıl 6. kez düzenlenecek olan Engelsiz Filmler Festivali, 8-10 Ekim | İstanbul, 12-14 Ekim | Eskişehir ve 17-21 Ekim tarihlerinde Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. 

Her yıl olduğu gibi bu sene de tüm gösterimlerin ve yan etkinliklerin ücretsiz olacağı festivalin 17 – 21 Ekim tarihlerindeki Ankara ayağı ise 17 – 19 Ekim Goethe Institut Ankara ve 17 – 21 Ekim Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek. 

Festival, her yıl Türkiye ve dünya sinemasının önde gelen yapımlarından birçok filmi Sesli Betimleme Derneği aracılığıyla göremeyen sinemaseverler için sesli betimleme, duyamayanlar için ise işaret dili ve ayrıntılı alt yazılı olarak hazırlatıp görme ve işitme engelli sinemaseverlerin erişimine sunmasının yanı sıra ortopedik engelli sinemaseverlere uygun, erişebilir mekanları tercih etmeye dikkat ediyor.  

Bu sene Lavarla’nın da basın sponsorlarından olduğu 6. Engelsiz Filmler Festivali
7 ana başlıktan oluşuyor.

Engelsiz Yarışma

***Filmlere tıklayarak detaylarına göz atabilirsiniz.

Bu yıl altıncı kez izleyiciyle buluşacak olan Engelsiz Festival‘de, ulusal ve uluslararası birçok festivalde yer alan 2017 yapımı 5 yerli sinema filmi Engelsiz Yarışma için yarışacak.

2017 yılının ses getiren yerli yapımlarından derlenen Engelsiz Yarışma’da bu yıl Pelin Esmer’in yönettiği İşe Yarar Bir Şey | Something Useful, Emre Erdoğdu imzalı Kar | Snow, Tolga Karaçelik’in yönettiği Kelebekler | Butterflies, Ümit Ünal’dan Sofra Sırları ve Tayfun Pirselimoğlu imzalı Yol Kenarı filmleri jüri ve sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

Jüri Üyeleri | Ekip Katılımlı Ankara Söyleşileri

Dünyadan

Bölüm bu sene Deborah Ellis‘in çok satan romanından uyarlanan yönetmen Nora Twomey‘in bol ödüllü animasyonu Pervane, 2018‘in başarılı yapımlarından olan hiciv ustası yönetmen Armando Iannucci‘nin bol ödüllü ve taşlamalı yapımı Stalin’in Ölümü ve göçmen krizine 20. yüzyıl Avrupa tarihi üzerinden bakan yönetmen Christian Petzold‘un bu sene Altın Ayı için yarışan son filmi Transit ile birlikte 3 filmden oluşuyor.

Türkiye Sineması 

Türkiye Sineması kuşağında ise Onur Ünlü‘nün 2017 yılında En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu ödülleriyle Altın Portakal‘a damga vurduğu filmi Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok ve yönetmen Ceyda Torun‘un 2016 – 2017 senelerinde başta Amerika‘da olmak üzere birçok festivalde en iyi belgesel ödülüyle taçlandırılmış filmi Kedi sinemaseverlerle buluşuyor.

Engel Tanımayan Filmler 

Engellilikle ilgili temaya sahip filmlerden derlenen bölüm bu sene Barbara Albert‘in 2018 yılında Avusturya Film Ödülleri‘nden 5 ödülle döndüğü filmi Matmazel Paradis, dünya prömiyerini Sundance Film Festivali‘nde yapan ve Jüri Özel Ödülü‘ne layık bulunan yönetmen Jeniffer Brea‘nın son filmi Altüst, Dariusz Kowalski‘nin yönettiği Sesleri Görmek ve (Falan Filan, Panik, Benim Gibi Bir Kadın, Girdap, Sessiz Çocuk ve Uyanık) ile birlikte 6 kısa filmden oluşan Engel Tanımayan Kısalar‘dan oluşuyor.

Sinema Tarihinden 

Festivalde her yıl  olduğu gibi bu yıl da sinema tarihinde yolculuğa çıkaracak bölüm, Yusuf Atılgan‘ın ünlü eserinden Ömer Kavur‘un beyazperdeye aktardığı 1987 yapımı Anayurt Oteli ve Fransız Yeni Dalga akımının öncüsü François Truffaunt‘un 1959 yılında henüz 27 yaşındayken çektiği ilk uzun metrajlı filmi olan ve kendisine Cannes Film Festivali‘nde En İyi Yönetmen Ödülü‘nü kazandıran 400 Darbe‘den oluşuyor.

Çocuklar İçin

Festivalin yeni nesil sinemacılara esin kaynağı olmayı ve onların hayal güçlerini geliştirmeyi amaçladığı Çocuklar İçin bölümünde çevre ve arkadaşlık üzerine birbirinden renkli 3 animasyon film yer alıyor.

Orman ÇetesiPuloi | Asla Yalnız UçmayacaksınTaş Devri Firarda

Uzun Lafın Kısası 

Kısa film severleri bu sene Türkiye’de üretilmiş 7 kısa filmden oluşan renkli bir seçki bekliyor!  AyakkabıGuernicaHayvanKamyonKasetKötü KızToprak


Bununla birlikte festivale gösterimler dışında her sene alternatif şeyler eklemeye çalışan festival ekibi bu sene yine Otizm Dostu Gösterim köşesi, ilk kez geçen sene festivale dahil olan ve büyük ilgi gören VR Sanal Gerçeklik ve bu sene festivale ilk kez dahil olacak olan festival yenisi Zebra bölümleriyle festivali daha da renklendirmeyi amaçlıyor.

#OtizmDostu 

Otizm spektrum bozukluğu yaşayan çocuk ve gençlerin rahat bir şekilde film izleyebilmesi amacıyla festivalde ilk kez 2015 yılında hayata geçirilen Otizm Dostu Gösterim köşesinin bu sene konuğu Orman Çetesi | Les As De La Jungle filmi olacak. Detaylar Burada!

#SanalGerçeklik

Her sene daha kapsayıcı olmaya yönelik arayışlarını sürdürerek programına yenilikler katan Engelsiz Filmler Festivali, yan etkinlikler kapsamında sanal gözlük aracılığıyla interaktif bir deneyim yaşama ve toplumda yeterince temsil hakkı bulamayan hikayelere kapsayıcı bir biçimde tanık olma imkanı sunuyor. Bu bağlamda bu yıl Altüst | Unrest, Parti | The Party ve VR Becerisi: Maxim Kiselev | VRability: Maxim Kiselev isminde 3 proje bulunuyor. Detaylar Burada!

#FestivalYenisi – Zebra!

Festivalde bu yıl alışıldık program başlıklarının dışında bir seçki var, Zebra! İki erişilebilir festival olan Hamburg’dan Klappe Auf! Kısa Film Festivali ve Brighton’dan Oska Bright Film Festivali‘nin iş birliğiyle hazırlanan Engelsiz Filmler Festivali seçkisi sinemaseverlere keyifli ve değişik bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor. Sadece Ankara ayağında yer alacak bölümün sonunda ise seçki sahiplerinin de yer alacağı bir söyleşi dizisi olacak. 

Tüm Gösterimlerin Ücretsiz Olduğunu Bir Kez Daha Hatırlatmak İstediğimiz Festivalin Tüm Detaylarına ve Programına Buradan Ulaşabilirsiniz!


Kendiniz gibi keyifli bir Ekim geçirmeniz dileğiyle. Yeni yazılarda, etkinliklerde, festivallerde ve 6. Engelsiz Filmler Festivali’nde görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın!

Peki Yazı Sonrası, Festival Öncesi Mini Bir Gezintiye Ne Dersiniz?

Festival İletişim Bilgileri | Site | Facebook | Instagram | Twitter

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir