EtkinlikFestivalSinema

Ege’nin uluslararası beyaz perdesi Ayvalık Film Festivali başlıyor

Seyir Derneği’nin Ayvalık Belediyesi ve CultureCivic’in desteğiyle düzenlediği ve son dönemde sonbaharda yolu dört gözle beklenen Ayvalık Film Festivali, 14-19 Eylül 2023 tarihleri arasında Vural Sineması, Nejat Uygur Sahnesi, Sanat Fabrikası Tiyatrosu, Büyük Park Amfi Tiyatrosu’nda gerçekleşecek ve beldeyi yaklaşık bir hafta boyunca yeniden sinemaya doyuracak.

Festivallerin düzenlendiği şehirle bağını vurgulamak isteyen Ayvalık Film Festivali, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Ayvalık’ta yaşayan sanatçıların eserlerini festival afişine taşımaya devam ediyor. Bu bağlamda Ayvalık’ta yaşayan sanatçı Tunca’nın Bedbahtlıklar ve Yeni Hazlar adlı kişisel sergisine ait bir eserinden ilhamla görsel tasarımını Erdem Yılmaz’ın hazırladığı afişle seyircinin karşısına çıkıyor.

Lavarla’nın bu sene ilk kez medya sponsorları arasında yer aldığı Ayvalık Film Festivali 2023 bu sene sinemaseverlere neler vadediyor?

BÖLÜMLER

Bu sene 8 ana ve 4 yan olmak üzere toplamda 12 bölümden oluşan Ayvalık Film Festivali, farklı türlerden 57 yapımı 6 gün boyunca sinemaseverlerle buluşturacak.

ULUSLARARASI SEÇKİ

Ayvalık Film Festivali’nin her sene en merakla beklenen bölümünde bu sene yine Cannes, Berlin, Karlovy’de dünya prömiyerlerini yapıp ödüllerle dönen filmler yer alacak.

76. Cannes Film Festivali’nde dünya prömiyerlerini yapıp Jüri Ödülü ve Fipresci ile dönen Sararmış Yapraklar / Fallen Leaves, En İyi Senaryo ve Kuir Palmiye ile dönen Canavar / Monster, En İyi Yönetmen Ödülü ile dönen Şeflerin Aşkı / The Pot Au Feu ile Almanya’nın bu yılki Oscar adayı seçilen bol ödüllü Öğretmenler Odası / The Teacher’s Lounge seçkideki filmlerden sadece bazıları. Bölümde Afire, Other People’s Children, A Good Person gibi filmler olduğunu hatırlatalım. Bölüm detayları için buradan.

TÜRKİYE’DEN FİLMLER

2022 – 2023 yılları arasında ülkemiz ve dünya festivallerinde gösterilmiş, bu festivallerden ödüllerle dönmüş yerli yapımların yer alacağı bölüm 8 uzun, 8 kısa, 8 belgesel olmak üzere toplamda 24 filmden oluşuyor. Bölümdeki filmlerin büyük çoğunluğunun gösteriminden sonra yönetmenli veya film ekipli söyleşiler yapılacak.

Ümit Ünal’ın senaryosunu yazıp, Kerem Ayan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu ünlüler geçidi kadrosuyla Oregon; Sarı Sıcak ve Çatlak filmlerinden tanıdığımız Fikret Reyhan’ın üçüncü ve son filmi Cam Perde; geçen senenin en ses getiren yapımlarından Karanlık Gece ile Kar ve Ayı; dünya prömiyerini 73’üncü Berlinale’de yapan Kör Noktada; Belmin Söylemez’in 10 yıl aradan sonraki yeni filmi Ayna Ayna bölümdeki izlemeniz gereken filmlerden birkaçı.

SİNEMA YAPMAYA ÇALIŞIRKEN

İzleyiciyi yönetmenlerin dünyasına davet eden bölümde 4 yönetmenin filmi yer alıyor. Nanni Maretti’Nin Cannes’da yarışan son filmi Güzel Günler / A Brighter Tomorrow, Michel Gandry’ın uzun yıllar sonra geri döndüğü filmi Çözümler Kitabı / The Book Of Solutions, İranlı yönetmen Jafar Panahi’nin kendisini canlandırdığı filmi Ayı Yok / No Bears ve Julianne Moore ile Natalie Portman’ın başrollerini paylaştığı festivalin açılış filmi May December.

İLK FİLMLER

Festivalin bu bölümünde, ilk uzun metraj filmleriyle uluslararası festivallerde dikkatleri üzerine çeken, bir sonraki filmlerine dair daha şimdiden merak uyandıran yönetmenlerin filmleri beyazperdede olacak.

Geçen senenin önemli yapımlarından ve Hırvatistan’ın Oscar adayı olan Güvenli Bir Yer / Safe Place, yine geçen yıl Hollanda’nın Oscar adayı olan Vurgun Yemek / Narcosis, Şili’nin bu seneki Oscar adayı Sömürgeciler / The Settlers, Cannes Film Festivali’ne seçilen ilk Ürdün filmi olma başarısı gösteren İnşallah Erkek Olur / Inshallah A Boy ve dünya prömiyerini yaptığı 76. Cannes Film Festivali Belirli Bakış bölümünden En İyi Film Ödülü ile dönen Nasıl Seks Yapacağız / How To Have Sex bölümdeki filmler.

KADINLAR NASIL BAŞARIYOR?

Festivalin Kadınlar Nasıl Başarıyor? adlı bölümüne gelindiğinde İdil Akkuş ve Ekin İlkbağ’ın birlikte yönettikleri belgesel Düet, Murat Erün imzalı Hatice ve Berna Gençalp’in yönettiği Kim Mihri belgeselleri yönetmenlerin ve ekibin katılımıyla gösterilecek. 

DİĞER

Bunların dışında ise Nefret / Le Mepris filmiyle usta yönetmen Jean Luc Godard’ın hatırlanacağı Godard’a Saygı, Fransız yönetmen, senarist ve oyuncu Jacques Tati ile Cüneyt Cebenoyan’ın anılacağı Anısına ve içerisinde Ayvalık teması olan filmlerin gösterileceği Ve Ayvalık da festivalin diğer bölümlerini oluşturuyor.


“YENİ BİR …” ÖDÜLÜ

Ayvalık Film Festivali’nin genç sinemacıların yetişmesi ve teşvik edilmesi amacıyla geçen sene hayata geçirdiği “Yeni Bir …” ödülü bu sene de verilmeye devam edecek. May |Diageo’nun katkılarıyla verilecek 50.000 TL değerindeki ödülün sahibi festivalin açılış gecesinde açıklanacak.

Ödülün seçici kurulu ise yönetmen, senarist, yazar, yapımcı ve ressam Tayfun Pirselimoğlu, yapımcı Dilde Mahalli, kurgucu ve yönetmen Eytan İpeker, sinema yazarı-film programcısı Nil Kural ve oyuncu Selen Uçer’den oluşuyor.


SEYİR ÇOCUK GÜNÜ

Bununla birlikte festivalin bu seneki çocuklara yönelik etkinliği Seyir Çocuk Günü, QNB Finansbank Minik Eller Büyük Hayaller sponsorluğunda ve Hollanda Büyükelçiliği katkılarıyla 17 Eylül’de Sabancı Yaratıcı Teknolojiler Atölyesi’nde ilk kez gerçekleşecek. Detaylar için, buradan.


BİLETLER

Açılış filmi hariç tam biletlerin 80 TL, indirimli biletlerinse 50 TL olduğu festivalde, dilerseniz online olarak buradan veya dilerseniz Küçük Han’a bizzat giderek bilet satın alabilirsiniz. ASKEV ve Eski Köy Pazarı Meydanı’ndaki gösterimler ücretsiz yapılacaktır. Detaylar


FESTİVAL GÖSTERİM PROGRAMI VE DETAYLI BİLGİ

Festival ile ilgili son dakika detaylarını Lavarla sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Bol bol ilklere ve sinemaya doyduğunuz, ağız dolusu gülüp anılar biriktirdiğiniz, eğlenceli ve keyifli bir festival süreci geçirmeniz ümidiyle. Yeni yazılarda, etkinliklerde, festivallerde görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın!

Festival İletişim Bilgileri | Resmi Site | Facebook | Twitter | Instagram | Youtube

Bir Cevap Yazın
Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Eylül Bülteni

Nerede kalmıştık? Koca bir yazı geride bıraktığımıza göre yeni sezonun ve sonbaharın habercisi eylül ayından herkese merhabalar! Evet Ekim 1’in resmi sezon başlangıcı kabul edildiği...