Pusu'laMekan

E Tipi İşler

İyiden iyiye yoğun günlerin kendini hissettirdiği şu günlerde bol keyifli, sanat ve emek ruhuyla harmanlanan bir adres keşfettim. Neresidir bu yer? Ya da şöyle diyeyim; bilenler lütfen biraz sabretsin çünkü bilmeyenlere bu sefer ben anlatmak istiyorum. Birbirinden güzel el yapımı aksesuarlar desem… E Tipi Tasarım Atölyesinden bahsediyorum. Bu güzel Atölyenin güler yüzlü sahibi Emine Hanım tüm içtenliğiyle anlattı bize atölyesinin hikayesini ve de kendisini. Haydi o zaman başlıyoruz.

e tipi ankara lavarla 1Emine Hanım, Gazi Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları Öğretmenliğin’den mezun olduğu gün itibariyle yaptığı işi hem çok sevmek, hem de aşkla yaptığı bu işten kazancını sağlamak istemiş. İlk yıllarda kendi atölyesini açamasa da, o süreçte çalıştığı işlerin (Mozaik atölyesinde mozaik yapımı, duvar resimleri yapma ve kendi atölyesinden önce yaklaşık 6 sene özel gereksinimli öğrencilere yaptığı El Sanatları öğretmenliği) kendisine çok fazla tecrübe kazandırdığını ve o zamanlarda da işini severek yaptığını belirtiyor. Sene 2011’e geldiğinde ise artık şartların olgunlaştığını ve arkadaşı ile birlikte bir atölye açmaya karar verdiklerini belirtiyor. Böylelikle ilk olarak düşündükleri Tarihi Kale Çarşısı’nda bir yer buluyorlar kendilerine. Fakat Emine Hanım’ın ortağı ne yazık ki farklı sebeplerden dolayı başka bir şehre taşınmak zorunda kalınca, Emine Hanım çıktıkları bu güzel yola yalnız devam etmek durumunda kalıyor, ne yazık ki bir süre gerek atölyenin yerinden gerekse değişik nedenlerden dolayı işlerin iyi gitmediğini ve bu yüzden bir buçuk, iki sene kadar eşinin destekleriyle atölyenin ayakta kaldığını söylüyor. Eklemeden de edemiyor; ‘‘bir ucundan desteklenen her iş daha güzel ve verimli oluyor; sevdiklerinizin desteği bu noktada çok önemlidir.”e tipi ankara lavarla 2Kalede geçen günler içinde Ankara’da bulunan tek iki kapılı handa yani Pilavoğlu Han’da çalışan Marangoz Aydoğan Ustayla tanışan Emine Hanım, ustamızdan hanın yeni bir oluşum içerisine girdiğini öğrenerek ve istediği geniş mekanı bularak hala içerisinde çalışmalarını sürdürdüğü tatlı atölyesini tutuyor. Enerjisini hemen fark edeceğiniz hanın ön kapısından girince (Rahmi Koç Müzesi’nin karşısındaki kapı) E Tipi Tasarım Atölyesi hemen solunuzda kalıyor. Peki neden E Tipi? İlk olarak Emine Hanım’ın adından gelmektedir diyebiliriz, ikinci olarak ise Emine tipi tasarımlar olduğu içindir. Atölyenin ismiyle ilgili sohbet ederken Emine Hanım heyecanla hayatına giren ve çok değer verdiği birisinden bahsediyor bizlere. Baykuş Ahmet; Emine Hanım için çok özel ve ilk olan atölye tabelasını tasarlayıp yapan kişidir. Emekli bir bankacı olan Ahmet Bey’in baykuşlarla ilgili bir koleksiyonu ve özel bir ilgisi olduğu içindir lakabı, Baykuş..

Atölyeden çıkan ürünler için başta söylemem gerekir ki; Emine Hanım evinde kullanamayacağı hiçbir ürünü satmıyor. Genel olarak tasarlayıp yapılan şeylerin amacı kullanıma açık olmalarıdır. Yani, kalan, farklı veya değerlendirebileceği malzemeleri kullanarak ev aksesuarları tasarlayan Emine Hanım, farklı farklı öğrendiği süsleme çeşitlerini tek bir alanda kullanmak istediğini söylüyor ve ekliyor, ”tasarlayıp boyadığım bir taşı daha sonra nihale olarak da değerlendirebiliyorum.” Özel gereksinimli öğrencilere öğretmenlik yaptığı dönemden gelen bir alışkanlık olarak ise, basit malzemeden (eski tahtalar, taşlar vs.) değerli ve kullanışlı bir iş çıkarma düşüncesi oldukça zevkli ürünlere dönüşüyor.

İşine tam olarak aşık olan atölye sahibimiz haftanın altı günü (hafta içi ve cumartesi) 09:00-19:00 saatleri arasında çalışmalarını sürdürmektedir. Umuyorum ki bu güzel, tatlı ve sıcacık olan tasarım atölyesini ziyaret etme fırsatınız olur. Başka yazılarda buluşmak üzere keyifli günler güzel okur!

Instagram / Facebook

Adres: Koyun Pazarı Yokuşu, Pilavoğlu Han (Rahmi Koç Müzesi Karşısı), Samanpazarı, Ulus 
Telefon: 0505 451 1612

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir