Pusu'laEtkinlikTiyatro

Devlet Tiyatroları 1 Ekim’de Perde Diyor!

Sanatla büyümüş, sanatı takip etmiş, köklü bir sanat geçmişine sahip ve tiyatro denince ilk akla gelen şehir olan Ankara için Devlet Tiyatroları, 70 yıldır çok önemli yere sahiptir. Bu yüzdendir ki Ankara seyircisi için Ekimler yolu dört gözle beklenen 3 aylık büyük bir özlemdir.

Lavarla - Devlet Tiyatroları

Geçtiğimiz sezon yaptığı 16 prömiyerlik sezonla Devlet Tiyatroları arasında ilk sırada yer alan Ankara DT, 16’sı prömiyer, 19’u turne ve 5 tanesi nöbetçi olmak üzere toplamdaki 47 oyunluk sezonda neredeyse tamamında kapalı gişe oynayarak 750 bin seyirci barajını aştı. (2018 – 2019 sezonu toplam izleyicisinin yaklaşık %42’si)

Peki 2019 – 2020 Sezonunda Ankaralıları Neler Bekliyor Olacak?

Lavarla - Devlet Tiyatroları 2019 - 2020 Sezonu 1 Ekim'de Başlıyor!

Uzun bir ayrılıktan sonra 1 Ekim’de yeniden perde açacak olan Devlet Tiyatroları bu sene yine birçok ilke, yeni projeye ve güzel haberlere gebe diyebiliriz.

Yedi Yeni Prömiyer!

2017 sezonuna 7, 2018 sezonuna 6 prömiyerle hep en çok prömiyer yapan il konumunda başlayan Ankara DT, 2019 – 2020 sezonuna da 5 tanesi yerli 2 tanesi yabancı olmak üzere toplamda 7 prömiyerle yine zirvede başlamaya hazırlanıyor. Bunlardan Lüküs Hayat ve  Leyla ve Mecnun ise ilk kez Devlet Tiyatroları bünyesinde sahnelenecek.

Vatan Yahut Namık Kemal

Lavarla - Ankara DT - Vatan Yahut Namık Kemal

Vatan şairimiz Namık Kemal’in ilk batılı tiyatro örneği olarak 1873 yılında yazdığı Vatan Yahut Silistre’den esinlenilerek Ergün Sav tarafından yeniden derlenen, 25 Aralık 1986 yılında Bursa DT tarafından Devlet Tiyatroları prömiyeri yapılan ve akabinde 96-97 sezonunda Ankara DT tarafından da sahnelenen Vatan Yahut Namık Kemal, Faruk Güngör rejisörlüğünde  1 Ekim 2019 tarihinde yeniden prömiyer yapacak. Türk Edebiyatı’nın sahnelenen ilk tiyatro eseri olma özelliğine sahip oyun; vatan, millet, özgürlük gibi kavramların önemine fazlasıyla vurgu yapıyor.

Aşkımız Aksaray’ın En Büyük Yangını

Lavarla - Ankara DT - Aşkımız Aksaray'ın En Büyük Yangını

Usta sanatçı Yıldız Kenter’in devleştiği ve kültleştiği Ben Anadolu, Midas’ın Kulakları, Deli Dumrul gibi çok önemli eserlerinden tanıdığımız Türk Tiyatrosu’nun en önemli yazarlarından merhum Güngör Dilmen’in 1989 yılında yazdığı ve aynı yıl içerisinde ilk kez Ankara DT, akabinde 94-95 sezonunda Adana, 2012-2013 sezonunda ise İstanbul DT tarafından sahnelenen Aşkımız Aksaray’ın En Büyük Yangını, 3 Ekim 2019 tarihinde (29 yıl sonra) yeniden prömiyer yapacak. Bir anlatıcı vasıtasıyla açılan, gelişen ve biten oyun, Mahitap Hatun ile Artin arasında geçen sonu büyük yangınlı bir aşkı anlatıyor.

Gulyabani

Lavarla - Ankara DT - Gulyabani

Hüseyin Rahmi Gürpınar tarafından 1995 yılında yazılan ve 28 Aralık 1999 tarihinde Antalya DT tarafından Devlet Tiyatroları prömiyerini yaptıktan sonra Diyarbakır, Sivas, İstanbul gibi birçok şehirde daha sahnelenen Gulyabani, Volkan Özgömeç rejisörlüğünde 4 Ekim 2019 tarihinde Ankara DT tarafından ilk kez prömiyer yapacak. Toplumsal mesajlı oyun; yanlış öğretilen, cehaletin ve geleneklerin girdabında kendini ve beraberindeki kadınları kurtarmaya çalışan bir kadının hikayesini anlatıyor.

Lüküs Hayat

Lavarla - Ankara DT - Lüküs Hayat

1933 yılında Ekrem Reşit Rey’in yazdığı, Cemal Reşit Rey’in ise operet olarak bestelediği ve İstanbul Şehir Tiyatroları bünyesinde rahmetli Suna Pekuysal ve Zihni Göktay’ın devleşerek tam 14 sene kapalı gişe oynadığı sahne tarihinin sevilen ve klasikleşen eseri Lüküs Hayat, Murat Atak rejisörlüğünde 5 Ekim 2019 tarihinde Devlet Tiyatroları prömiyerini yapacak. 20’si orkestra olmak üzere 65 kişilik dev oyuncu kadrosuyla bu yılın tartışmasız en prestijli oyunlarının başında gelecek olan Lüküs Hayat, dönem itibariyle Batılalaşma özentisinin ortasına düşmüş halktan insanların durumunu anlatan, oyun, dans ve müziğin iç içe geçtiği zengin içerikli bir komedi ve müzikal.

Maskeliler

Lavarla - Ankara DT Maskeliler

Ilan Hastor tarafından yazılan ve Erzurum DT tarafından 10 Nisan 2014 tarihinde Devlet Tiyatroları prömiyerini yapan Maskeliler, Nafiz Sami Gürcüali rejisörlüğünde 15 Ekim 2019 tarihinde Ankara’da ilk kez prömiyer yapacak. Sezonun ilk yabancı prömiyeri olacak olan oyun; 3 Filistinli erkek kardeş arasında geçen trajik bir olayı sergilerken, savaşın, kardeşlik bağlarını koparan, insanları nefret ve şiddet kullanarak birbirlerinden uzaklaştıran evrensel yapısını yürek yakan bir öyküyle ele alıyor.

Küçük Burjuva Düğünü

Lavarla - Ankara DT - Küçük Burjuva Düğünü

Bertolt Brecht’in 1919 yılında kaleme aldığı ve 7 Aralık 1999 tarihinde yılında İzmir DT tarafından Devlet Tiyatroları prömiyeri yapılan Küçük Burjuva Düğünü, Bir Delinin Hatıra Defteri’nin de yönetmeni, usta oyuncu Cem Emüler rejisörlüğünde 22 Ekim 2019 tarihinde (16 yıl sonra) Ankara’da yeniden prömiyer yapacak. Sezonun ikinci yabancı prömiyeri olacak oyun; insan psikolojisi ve toplumsal yabancılaşmaya dikkat çekiyor.

Leyla ile Mecnun

Lavarla - Ankara DT - Leyla ile Mecnun

Fuzuli’nin yüzyıllar önce yazdığı ve İskender Pala’nın tiyatroya uyarladığı ölümsüz aşk eseri Leyla ile Mecnun, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt rejisörlüğünde 22 Ekim 2019 tarihinde ilk kez Devlet Tiyatroları bünyesinde sahnelecek. (İskender Pala’lı haliyle)

İki Yeni Sahne!

Lavarla - Ankara DT Yeni Sahneler

Yeni sezonda seyirci sayısını %50 artırmayı hedefleyen Devlet Tiyatroları, Mayıs ayında Edirne gibi yeni şehir müjdeleri vermekle birlikte mevcut şehirlerde de yeni sahneler açacağını açıklamıştı. Bunlardan iki tanesi de Ankara’da olacak. Devlet Tiyatroları geçmişinde çok önemli bir yere sahip olan, belirli bir döneme damga vurmuş Muhsin Ertuğrul Sahnesi (Mamak) ve sanatla iç içe olan Ankaralıların yakından tanıdığı CerModern Sahnesi 2019 – 2020 sezonunda yeniden Ankara DT bünyesine katılacak.

Turne Haftaları

Lavarla - Ankara DT - Turne Haftaları

Geçen sezon ki Klasikler ve Kadın Yazarları Haftaları ile 15 bin seyirciye ulaşan ve çok büyük ilgi gören Turne Haftaları yeni sezonda da birbirinden farklı çeşitleriyle artarak devam edecek.

70. Yıl Özel Kutlaması

Lavarla - Devlet Tiyatroları 70 Yaşında!

1949 yılında Ankara’da temelleri atılan Devlet Tiyatroları, 70 yaşını kutlayacağı 2019 – 2020 sezonunda kurumun tarihini anlatan görsellerin de yer alacağı 70. Yıl Özel Gösterisi’ni Ankara, İstanbul ve İzmir’de sergileyecek.

Nöbetçi Tiyatro

Lavarla - Devlet Tiyatroları Nöbetçi Tiyatro

2 yıldır sadece Ankara DT’de gerçekleştirilen ve kapalı gişe oynayan, sezonun 4 aylık özlemini 3 aya düşüren Nöbetçi Tiyatro yeni sezonda da olmaya devam edecek. Sevilen projeye bu sene İstanbul da dahil olacak.

Bilet

Lavarla - Devlet Tiyatrosu Biletlerine Zam Geldi!

Bilet konusuna geldiğimizde ise ilk göze batan şeyin tüm bilet tiplerine gelen %20’lik zam olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte yeni sezona yeni bir site arayüzüyle merhaba diyecek olan Devlet Tiyatroları, son yıllardaki online bilet satış kanalı olan Biletiva’dan bu sezon Biletinial sitesine geçiş yaptığını açıkladı. Kullanış açısından yeni online bilet satış kanalının eskisinden ne kadar iyi olduğu tartışıla dursun, beraberinde de bir o kadar kafa karışıklığına sebep olacak gibi duruyor. Komisyon?, (DT’den ötürü olmayacağını düşünüp, umut ediyoruz.) Bilet Açığa Alma?, (Şuan için en önemli sorunlardan birisi olabilir.)  Biletiva’da Kalan Krediler? (Son dakika değişikliği olmadığı takdirde Biletiva’da kalan kredilerin Biletiva’da kalacağı söyleniyor.) …
Anlaşılan ikinci kısım tam anlamıyla aktif olarak bilet satışı başladığında netlik kazanacak gibi gözüküyor.

18 Eylül 2019 saat 10:10’da satışa başlayacak biletlere ve 20 günlük Ekim programına dilerseniz buradan ulaşabilirsiniz.


Hep birlikte bol prömiyerli ve turne oyunlu keyifli ve dolu dolu bir sezon geçirebilmek dileğiyle. Bütün yıl Ankaralıları memnun edebilmek adına çalışacak olan gerek sahne önü ekibi ve gerekse gerçek emekçiler olan sahne arkası ekibi ile bütün Ankara Devlet Tiyaroları ailesine şimdiden teşekkürü borç biliriz.

1 Comment

  1. Yine bol yeni oyunlu bir açılış, Ankara DT’nin eşi benzeri bulunmaz.

Bir Cevap Yazın


Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Mart Bülteni

İlkbaharın resmi habercisi mart ayından herkese merhabalar! Ramazan, seçim curcunası derken yine garip bir aya giriş yapıyoruz. Normal şartlar altında etkinliklerin azalması gerekirken bu ayın...

Ankaralı kadın komedyenler Etkinlik

Ankaralı kadın komedyenler

18 Ocak Perşembe akşamı IF Tepe Prime’da beş kadın komedyen stand-up yaparak hem tabuları yıktı hem de bu aralar en çok ihtiyacımız olan şeyi, gülmemizi...

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Şubat Bülteni

Herkese yılın ikinci ayından merhabalar! Öncelikle birkaç günlük gecikmeden ötürü kusura bakmayın lütfen. Bundan kaynaklı 10 civarı etkinliği bültenden çıkarmak durumunda kaldık ne yazık ki....