MeselelerEngelsiz

Deprem sonrası engelli bireyler ve hakları

Türkiye’de engelli bireyler ile ilgili istatistiki bilgiler oldukça sınırlı. 2011 TÜİK verilerine göre ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 12’si engelli bireylerden oluşuyor. Ancak bu sayının çok daha fazla olduğunu biliyoruz. Bu veri eksikliğinden kaynaklı olarak deprem bölgesinde kaç engelli birey yaşadığını ve bu durumdan ne şekilde etkilendiğini sayısal olarak ortaya dökmek güç. Sayılardan bağımsız olarak tüm engelli bireylerin deprem dolayısıyla birincil ve ikincil travma yaşadığını biliyoruz. 

Can kayıplarının yanı sıra pek çok engelli birey ve engelli yakını deprem sırası ve sonrasında yaşam alanlarından çıkmakta fiziki zorluk yaşadı. Engelli bireyler işitme cihazı, tekerlekli sandalye, beyaz baston, protez gibi yardımcı cihazlarına erişimlerini kaybetti. İlerleyen günlerde ve haftalarda bu yardımcı cihazlara ulaşmakta, tedavi ve düzenli kullanılan medikal malzemelere ulaşmakta da zorluklar devam etti. Ayrıca yaşadıkları stres ve travma sonrası fiziksel ve bilişsel olarak farklı yetilere sahip bireylere uygulanan psikolojik ilk yardım büyük önem taşıyor.

Dijitalde yürütülen çalışmalar

Erişilebilirlik ve engellilik alanında çalışan STK ve sosyal girişimler, bölgeye destek sağlamak adına dijitalde ve sahada çalışmalar yürütüyor. Öncelikle afet sonrası engelli depremzedelerle temasa geçerken dikkat edilmesi gereken noktaları vurgulayan kapsayıcı rehberler yayınlandı. Göz atabileceğiniz rehberler;

*Erişilebilir Her Şey (EHŞ)

*Erişilebilir Kent Atölyesi (EKA)

*Alternatif İletişim DKT ve Merhaba Spektrum

Saha çalışmaları

Sahada da engelli depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılamak için çalışılıyor. Örneğin:

Erişilebilir Her Şey: Kale Grup ile birlikte deprem bölgesine gönderilecek erişilebilir tuvalet üretimine ilk haftalardan başladı. Beyaz bastonunu kaybeden görme engelli bireylere beyaz baston sağlandı.

Eskariyer: İş arayan engelli depremzedeler için uygun iş ilanları konusunda alan açtı.

Engelli Çocuk Hakları Ağı: Engelsizvemutlu liderliğinde Tohumotizm, Down Türkiye ve Spina Bifida Türkiye’den oluşan bu ağ, depremzede çocukların güvenleri ve haklarının korunması için saha faaliyetlerini yürütüyor.

Bunlar gibi pek çok örgütlenmeye rağmen bu dönemde tekrar görüldü ki engelli bireyler ve ihtiyaçları yeteri kadar dile getirilmiyor, duyurulmuyor ve karşılamak için öncelik haline getirilmiyor. Ancak engelli bireylerin özellikle de deprem sonrası uzuv kaybı yaşayarak hayatına fiziksel engelli olarak devam edecek depremzedelerin hem psikolojik hem fizyolojik ihtiyaçlarının eksiksiz giderilmesi bir temel haktır ve bundan hepimiz sorumluyuz.

Kapak fotoğrafı: yaşadıkça.com


PinGOin nedir, neler yapar?: Erişilebilir Kentlerin Hayalcileri: PinGOin

PinGOin
PinGOin, engelli ve farklı erişim kriterine sahip kişilerin sosyal ortamlarda yaşadıkları eşitsizlikleri azaltmak için mekanları ve toplumu daha kapsayıcı hale getirecek çözümler üreten bir sosyal girişimdir. Türkiye’de yaşayan 8,5 milyon engelli birey için sevgi, merhamet, yardımlaşma duygusunun ötesinde; eşitlik, hak temelli anlayış ve birlikte hareket etme esasıyla çalışır. Konuyu yalnızca engelliler tarafından ele alınmaktan çıkarıp engelli olmayan kişileri erişilebilirlik konusunda farkındalık kazanmaya, harekete geçmeye ve değişimin parçası olmaya hazırlar.

    Bir Cevap Yazın