Pusu'laMekanTiyatro

Depodan Tiyatroya: Kulis Sanat

Ankara insanı tiyatroyu sever. Hatta bu sevgisi sebebiyle başta Ankara Devlet Tiyatroları ve birçok Ankara kökenli özel tiyatro, çıkardığı oyunlar aracılığıyla tüm Türkiye’de sesini duyurmayı başarmıştır. Bu kadar başarılı tiyatrosu olan bir şehirde doğal olarak kaliteli bir oyuna bilet bulabilmek herkes için zor. Ancak hemen hemen haftanın her günü kaliteli ve eğlenceli bir gece geçirmenizi sağlayacak ve bilet bulmanın şu an için kolay olduğu bir tiyatro olan “Kulis Sanat” sizi Bahçeli 7. Cadde’de bekliyor. Ayrıca bu tiyatro diğer özel tiyatrolara nazaran daha uygun fiyattan satıyor biletlerini. Tamamıyla  sanatın sanat için yapıldığı ve seyircinin sanata dokunabildiği  bir butik tiyatro burası.

Ankaralı iki konservatuvar mezunu Serkan Melikoğlu ve Emre Yurttakalın, kurduğu bu küçük tiyatro, her ay yaklaşık olarak 10’dan  fazla  tiyatro oyununu ve sanat gösterisini, sanat severler ile buluşturuyor.  Bahçeli sokaklarında dolaştıktan ve arkadaşlarınızla kahvelerinizi yudumladıktan sonra gecenizi tiyatroyla sonlandırmak isterseniz tercihinizi Kulis Sanattan yana kullanmalısınız. Çünkü Kulis Sanat, üniversitenin ikinci sınıfında doğan bir istekle ve tamamıyla el emeği ile  ortaya çıkmış bir yer. İçeride sanata dair her şeyi bulabileceğiniz bu yerin, aslında kendisi başlı başına bir sanat eseri olarak karşınızda duruyor. Bunu fark etmeniz için tiyatronun kapısından adım atmanız yeterli olacaktır. Siz biletinizi alıp, ders vakti dışında bekleme salonu olarak kullanılan, balo ve modern dans sınıfına girdiğinizde,  bu küçük ama renkli yerin ne kadar zor şartlarda ve nasıl büyük fedakarlıklarla oluştuğunu hissedebiliyorsunuz. Duvarlarında bulunan, kendi deyimleriyle, aile albümlerine baktığınızda içeride nasıl bir bağ olduğunu anlıyor ve sizi bekleyen oyunun güzel olacağından emin oluyorsunuz.

Kulis Sanat’ın, Lavarla’ya konu olmasındaki en önemli sebebe gelecek olursak, eğer bu yetenekli iki insan böyle bir işe hiç girişmeseydi, bir apartmanın deposu olarak kalmaya devam edecek olmasıdır. İçeriye bu zamana kadar hiç ustanın girmediğini ve elektriğin çekilmesinden tutun da, mutfak tezgahına kadar her şeyi kendilerinin yaptığından  söz etmek istiyoruz size. İşe yeni başladıkları dönemde burayı ayakta tutabilmek için temizlik işlerinden, tiyatronun yönetimine kadar aklınıza gelebilecek her şeyi kendileri yapmışlar. Bir yandan paspas atarken bir yandan da kayıt alıp, tiyatro yapıyorduk diyorlar. Hatta bir keresinde kursa kayıt yaptırmak için gelen bir müşteriyi buranın kurucusu olduklarına inandıramadıklarını anlatıyorlar. Sanata eğilmeden önce birçok farklı meslek ve organizasyonda görev aldıkları için hiçbir şeyden gücenmediklerini, amaçlarının yalnızca kendilerinin istedikleri gibi sanat yapabilecekleri bir yer inşa etmek olduğunu belirtiyorlar. Tüm bunları anlatırken  gözlerindeki o ışığı gördüğünüzde daha çok şey yapacaklarını da anlıyorsunuz.

Geçilen zorlu fakat eğlenceli 4 yılın ardından, kurdukları yerde, kendileri gibi iş bulmakta güçlük çeken ve tiyatroyu tiyatro olduğu için seven konservatuvar mezunu arkadaşlarına bir dayanak noktası olarak var oluyorlar.  Ayrıca yalnızca bununla yetinmeyip, yetiştirdikleri kursiyerlerine iyi bir tiyatrocu olmaktan çok, iyi bir tiyatro insanı olmalarını öğretiyorlar. Eğer siz de sadece tiyatroyla yetinmek istemiyor ve bu aileyi daha yakından tanımak istiyorsanız, şu an için tiyatro gösterilerinin yanı sıra bale, müzik, diksiyon, drama ve konservatuvara hazırlık kurslarına kayıt yaptırabilir ve Ankara’ya sanatla bakmaya başlayabilirsiniz.

Bütün bu anlattıklarımızdan sonra Kulis Sanat’ta gitmeyi isterseniz sizlere yol göstermek amacıyla, tüm kaliteli ve sıcak oyunlar arasından seçtiğimiz 3 farklı türe ait  3 oyundan kısaca bahsedelim.

Geçmiş Zaman Olur Ki

İlk olarak 4 senedir kapalı gişe oynayan ve Türk kültürünün vazgeçilmezi olan orta oyunun günümüz uyarlaması olarak karşımıza çıkan  Geçmiş Zaman Olur Ki’ye değinmekte yarar var. Orta oyun kahramanlarından olan Kavuklu ve Pişekar’ın maceralarının anlatıldığı bu oyun, müzikal ve interaktif bir güldürü olarak karşımıza çıkıyor. Seyirciyle her zaman temas halinde olan ve Kavuklunun mahalle seçimine izleyiciyi de taşıyan bir politik komedi. Kulis Sanat’ın kurucuları olan  Serkan Melikoğlu  ve Emre Yurttakalın da  aralarında olduğu 4 kişilik, 2 perdelik bir oyun.

Ölümü Ardında Gezdirenler

Ömer Naci Topcu’nun  yönettiği ve Ersen Ocak’ın oynadığı tek kişilik dram oyunu olan Ölümü Ardında Gezdirenler, Sabahattin Ali’nin seçme öykülerinden oyunlaştırılmış bir performans oyunudur. Bizden olan öyküleri, ölümle harmanlanarak bize anlatan oyunda, sizin de kendinize ait bir taraf  bulacağınıza hiç şüpheniz olmasın.

Aşk Bir Şey Değildir

Sinan Pekinton’un yönettiği, Emre Yurttakalın ve Ayşin Tabiloğlu’nun oynadığı, kadın erkek ilişkilerini arabesk bir yorumla harmanlayarak izleyiciye aktaran bu oyun, keyifli bir akşam geçirmeniz için güzel bir tercih olabilir. Dekorsuz olarak sahnelenen ancak yarattığı sıcak ve samimi ortamla izleyiciyi oyunun içine çekmeye başaran oyun, 50 dk ve tek perde olarak karşımıza çıkmaktadır.

Adres: Bahcelievler 62. Sok. No:32
Tel: (0312) 212 22 43

Facebook / Instagram / Websitesi 

Yazar: Oğuzhan Öztürk


Reklam değildir.

Bir Cevap Yazın