KentHafıza

Cumhuriyet’in Müzesi Atatürk Bulvarı

Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü ve Kanal B işbirliği ile 25 Mart’tan itibaren on altı hafta boyunca her Pazar akşam 19.00’da değerli bir program yayınlandı: Cumhuriyet’in Müzesi Atatürk Bulvarı. Çankaya Köşk’ünden Ulus’a kadar tüm Atatürk Bulvarı’nı içine alan bölgede yer alan tarihi ve kültürel anlamda değerli yapılar, parklar, meydanlar her bölümde farklı bir akademisyen veya uzman tarafından değerlendirildi.

Çankaya Köşkü’nden Ankara Kalesi’ne kadar olan bölgenin “Cumhuriyet Müzesi” olarak isimlendirilmesi Ankara’nın Cumhuriyet tarihindeki önemine dikkat çekmesi açısından oldukça değerli. Ulus ile başlayan, Kızılay’a doğru devam eden bu şehrin ilk gençlik macerası, Bulvarın her bir taşına işlemiş ve bir kısmı bugüne kalmış olmasına rağmen itiraf edelim ki hakkı verilmemiş bir hikayedir. En son geçtiğimiz yaz gerçekleşen İller Bankası Binası’nın yıkımı bu hikayeye ne kadar sahip çıkabildiğimizi bir kez daha düşündürtmüştü.

Bu gibi düşüncelerden hareketle elini taşın altına koyanlardan birisi de Lavarla olmuştu. Kızılay ve Ulus’a kenti deneyimlemek üzerinden anlam yükleyerek bir keşif haritası oluşturulmuş ve Pusu’la adı verilen bu harita ile tam da burada müze olarak bahsedilen Atatürk Bulvarı’nın Çankaya ve Ulus olmak üzere iki ucu rota olarak seçilmişti. Şimdi bu sahiplenmenin bir ucundan tutanlardan birisi de bu hikayeyi anlatmaya niyetlenen Cumhuriyet’in Müzesi Atatürk Bulvarı programı oldu. Ankara’yı sevmek için neden arayanlara değil de, yaşadığı kenti anlamlandırmak için arayışta olanlara programı izlemelerini tavsiye ediyoruz. Programın bölümlerine Youtube kanalı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Seren Erciyas
Editör, Lavarla'nın kurucu ortağı ve genel koordinatörü.

Bir Cevap YazınBozcaada Keşif Haritası Lavarla Pusu'la

Bozcaada Keşif Haritası – Pusula 3 çıktı

Lavarla’nın 2017 yılında Ankara Keşif Haritası ile başlattığı, 2022 yılında ikincisini çıkardığı Pusula haritasının Ankara dışındaki ilk durağı Bozcaada oldu. Kullanıcılarına, adanın giderek yok olan...