Pusu'laSergiGezi

Cumhuriyet Müzesi’nde Adım Adım Ankara

Cumhuriyet Müzesi, Türkiye Cumhuriyetinin ikinci meclisi. 1924-1960 yılları arasında kadın haklarının kabulü gibi çok önemli Atatürk ilke ve inkılaplarının hayata geçirildiği yer. Bilir misiniz, burası aynı zamanda Atatürk’ün en çok çalıştığı mekan!

Bu önemli mekan, bugünlerde bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Adım Adım Ankara

ENFOD Adım Adım Ankara Atölyesi Fotoğraf Sergisi’ni Lavarla Etkinlik Takvimi’nde diğer etkinliklerle birlikte bulabilirsiniz.

ENFOD, Engelsiz Fotoğraf Derneği yurdun dört yanına yetişiyor, özel çocuklarla birlikte fotoğraflar çekiyor, yaşamlarına dokunuyorlar. Bu sergide, okuduğunuz yazının yazarıyla çalışan ENFOD’un 27 fotoğraf sanatçısının, 2 bin fotoğraftan özenle seçilen 96 fotoğrafı var.

Ankara’ya farklı bir pencere! 12 hafta boyunca emek harcandı, onlarca uzman, sanatçı ve akademisyenle buluşuldu. Bu çabanın seçilmiş fotoğrafları müzenin giriş ve üst katlarında sizi bekliyor ve size çiçekli, müzeli, camili, sanatlı, sanatçılı ve konaklı bir Ankara turu vadediyor. Adım adım!

Mini Gezi Rehberi

Sergiden kısaca söz edelim, gezeceklere mini rehber olsun.

Endemikler var

Ankara’nın endemiklerine Prof.Dr. Mecit Vural ile yapılan geziden harika çiçekler göreceksiniz. Latince ve Türkçe isimleriyle… Vural’ın bir fotoğrafı var, çok özel. Adının verildiği çiçek, Mecit kıskısının (Crepis vuralii) başına çömelmişken.Gölbaşı turundan sevgi çiçeklerini bulacaksınız Sevgi Çiçeğinin Babası Hulusi Gürpınar’la.

Prof.Dr. Mecit Vural adıyla anılan çiçeği gösteriyor (Fotoğraf: Emin Ateş)

Ankara’nın en eski iki camisi

Alaattin Cami ve Arslanhane Cami’ni, imamlarıyla ve ahşaba kadın damgası vuran Uzman Ümit Kara ile gezmiştik. İç ve dış detaylar yakalayacaksınız.

Al gözüm seyreyle turu

İçinde iki Meclis müzesi de olan (Fatma Un ve Bahar Çakırhan’ın müdürlüklerini yaptıkları, gözleri gibi baktıkları) 600 metrede inanılmaz yapıların olduğu, sergide geceli gündüzlü fotoğraflanan…

“Birbirine bu kadar yakın, bu kadar güzel yapılar varmış, dikkat etmemişim” diyeceksiniz! Bu arada… Müzeden çıktığınız anda Al gözüm seyreyle turunu başlatabilirsiniz!

Konaklar

Hamamönü ve arkasının en eski konağı Kalıpçızade Konağı ile Ankara’nın en yeni konağı, Ankara Kulübü’nün genel merkezi Ankara Konağı var. İçeriden, ferfeneli ve seğmenli fotoğraflarla.

Müzelerimiz

Müdürü Yusuf Kıraç’tan dinlediğimiz Anadolu Medeniyetleri Müzesi örneğin. Simge mühürlü veya altın taçlı! Hiç unutmam, tacın çıkarılışını Arkeolog Halil Demirdelen’den dinlerken pek heyecanlanmıştık.

Vakıf Eserleri Müzesi, gezimize görüntülü aramayla katılan Seher Aykan’ın rehberliğinde, sembolleri kovaladığımız müze. Gökyay Vakfı Satranç Müzesi ise bir diğeri dünyanın en büyüğü, Gökyay Çifti’nin memlekete armağanı Gökyay Vakfı Satranç Müzesi.

Müdürleri Özgür Ceren Can ve Nazan Gezer ile gezdiğimiz, ayrıca Kızılca Gün Televizyonu için filme aldığımız Koç ve Erimtan müzeleri, özel ve güzellerimiz.

Roma turu da var! Müzeden eserlerle ve restorasyon işini üstlenen ABB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş’in katkılarıyla gezdiğimiz Roma Tiyatrosu’nun yenilemesine şahit fotoğraflarıyla.

Ve üst kat!

Tüm başlıklarda olduğu gibi, aklımızda kalıp gidemediklerimiz bir yana, Ankara’nın atölyelerine gittiğimiz harika heykeltıraş ve ressamlarıyla sanatçılarımız da var. Abdurrahman Kaplan, Abidin Celal Binzet, Aslan Başpınar, Billur Cankut Varlı, Canan Yıldız, Hasan Pekmezci, Önder Aydın, Özgür Yıldız ile Şükran Pekmezci.

Müze’den… Atatürk balkonda, Şükran ve Hasan Pekmezci’nin fotoğrafları sergide

Müzeden, Atatürk balkonda, Şükran ve Hasan Pekmezci’nin fotoğrafları sergide

Ve Dışkapı Sanat Atölyesi. Doktorundan hemşiresine, 5 karede, 5 tıp çalışanıyla, tuval başında. Beyin Cerrahı Doç. Dr. Erdal Reşit Yılmaz, Mikrobiyolog Dr. Didem Yiğit Özkan, Veri İşletmeni Kemal Ulutaş, Servis Hemşiresi Ferda Atağ ve Laboratuvar Teknisyeni Şule Karahan.

Sergi, çalışkan koordinatörü Emin Ateş, öğrencisi-öğretmeniyle atölyelere hep katılan HÜTKAM’dan Gonca Gökalp ve mekân seçimi dahil değerli katkıları olan Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu’nun konuşmalarıyla açıldı.

Zenginliğinin belki de küçük bir parçasıyla Ankara, müthiş bir mekanda, adım adım, farklı ve harika fotoğraflarla!

27 Hazirana dek her gün 8.30-20.00 saatleri arasında gezilebilir. Cumhuriyet Bulvarı 2/10 Ulus adresinde. İsterseniz bir fotoğraf sanatçısının rehberliğinde saat 15’te düzenlenen rehberli turla.

Endemik gezisinden bir kare

 

 

Necati Yalçın
İletişim, eğitim, tarih, sanat ve kent üzerine akademik yazılarının yanında gazete, dergi ve internet sayfasında köşe yazarı. Halkla İlişkiler, Milli Mücadele, Cumhuriyet’in Açıkhava Müzesi Ankara, Yazdığım Ankara, Gezdiğim Ankara, Keyifli Öğretmenlik, Keyifli Öğretmenlik 2, Sevdiğim Ankara ve Mehmet Tunçer-Savaş Sönmez ile Kaybolan Ankara kitaplarını yazdı.

  Yorumunuzu yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir  Gezi

  Trieste: Bora ve nero şehri

  Trieste, benim gelmeden önce sadece Susanna Tamaro’nun memleketi olduğunu bildiğim, Slovenya sınırındaki İtalyan kenti. Turistlerin günübirlik durağı, İtalyanlar’ın yolunu bilmediği üvey evladı, benim 1 senelik...

  Pusu'la

  Gitmenin ve kalmanın müzesi: Baksı

  Bu yazıda Baksı Müzesi’nin Bayburt merkezine 45 kilometre uzakta ufacık bir köyün yakınında kurulan, etrafında bozkırdan, dağlardan ve -şimdilerde sessiz akan- Çoruh Nehri’nden başka hiçbir...