Pusu'laEtkinlikSpor

Color Sky 5K: Renkli Koşu

Birkaç sene önce rastgele gördüğüm etkinlik Colorful Run. Sonra gördüm  ki 3-4 yıldır Türkiye’de de Color Sky 5K olarak yapılıyormuş.Tanıtım videosunu izledim ” lan süper eğlenceli görünüyor, gidek la” dediğim organizasyona gecen gün gitmek nasip oldu. Renkli renkli koşarız diye bir arkadaşımla gittik. Organizasyon genel olarak başarısız ve eksikliklerle doluydu; ama beğendiğim güzel bir yanı da vardı.

Öncelikle otopark sorunu her yerde karşımıza çıkıyor diye pek girmeyeceğim o konuya, neyse ki arabamızı etkinlik alanına yakın bir yere park etme şansımız oldu yoksa otopark içinde söylenmeye başlardım. Bilet paketinde bulunan t-shirt, toz boya,  gözlük vb zımbırtıları almak için uzun ve düzenden nasibini almamış bir kuyruğa girip daha sonra ” yok la böyle olmayacak” deyip sıranın en önüne kaynadıktan sonra  zımbırtılarımızı almayı başardık. Baktık ki gözlüklerimiz yok “neyse salla” deyip üstümüzü değiştirebileceğimiz bir soyunma kabini olacağını düşünüp aranırken kendimizi arabada elbise değiştirirken bulduk.

Tuvaletler deseniz seyyar ve Allah versin kapısını açınca geri kapatıyorsun. Arabadan Color Sky 5k t-shirtlerimizle inip parti alanına giderken rüküşlükten ölmek üzereydik; ya biz cidden ne giydiğimize önem vermiyorduk ya da etkinlikteki çoğu kişi modayla yakından ilgileniyordu. Üzerinde Color Sky 5k  yazılı sıradan beyaz bir atlet, farklı farklı yüzlerce modelde birçok tikinin bedenlerinde karşımıza çıktı. “Aynı t-shirt mü” demeden edemedim.

color sky 5K lavarla 4

Müzik  seslerini duyup “millet eğleniyor hadi insanlara karışalım” diye parti alanına gittik. Her yaştan katılımcıların büyük bir kısmı küçüklerden oluşuyordu. Bir ara DJ güzel güzel milleti coştururken araya çok gereksizce biri çıkıp mikrofonu aldı eline. 3 dakika DJ çalıyor bizim eleman 10 dakika konuşuyor. Sahneye fırlayan ergenleri indirmeye uğraşan abimiz yaptığı stand-up gösterisiyle gençlerin büyük beğenisini topladı.

color sky 5k lavarla

Sonunda renkli koşu başladı ama herkes yürümekte ve selfie çekmekte daha da ısrarcıydı. Yüz metre ötede selfie çekmeye başlayan insanlarla koşmaya gelmiş insanların aralardan aralardan koşmaya çalışmalarını izledik. Tamam ben de 6 km koşmadım, koşamam da zaten ama bari start verilince biraz koş. İnsaf.

Başlangıçtan yaklaşık 15-20 dk sonra koşabileceğimiz bir alan oluştu ve uzun bir süre koştuk.  Koşmak için yolu tercih eden arkadaş sanırım google maps’ten bakıp öyle çizmişti rotayı. Koştuğumuz yolun neredeyse yarısı taş toprak bir patikaydı. Rotada belirli aralıklarla yerleştirilmiş boyama kısımlarında  koşucuları karşılayan elemanlardan bazıları tozları insanların suratına fışkırtmaktan zevk alıyorlardı. Sonunda finish’e ulaştık ve biz de herkes gibi snap attık, selfielerimizi çektik.

Etkinliğin en hoşuma giden kısmı etkinlik alanında Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği  ve Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfılarının standlarının açılmış olmasıydı. En çok etkilendiğim kısımsa derneklerdeki üyelerin herkesle birlikte bütün engelleri kaldırarak koştuğunu görmek oldu, bu beni çok mutlu etti. Bu tarz bir eğlence etkinliğinin sosyal sorumluluğa önem veriyor olmasına bütün şukularımı verdim cidden.

color sky 5k lavarla 3

Bu derneklere destek olmamızı sağladığı için organizasyona teşekkür ediyorum

Genel olarak birçok yönden geliştirilmesi gereken bir organizasyon. Yurt dışı menşeli videolarını izleyince insan etkileniyor ama gidince “ayy ben şok”, cidden duruma yapılacak yorum bu. Sosyal sorumluluğu etkinliğe katmaları örnek bir davranış. Umarım başka bir çok organizasyonda böyle sahneler görürüz.

color sky 5k lavarla 2

Koşu sonu evin yolunu tutan rengarenk halim

Sıradaki renkli koşular farklı şehirlerde olacak, daha ayrıntılı bilgi için internet sayfasına göz atabilirsiniz.

lavarla Color Sky 5K

 

Bir Cevap Yazın