Pusu'laEtkinlikFestivalSinema

Çöldeki Lale | 32. Ankara Film Festivali

Ankara’yı sinemayla buluşturmak ve Türk sinemasının geleceğini şekillendirecek yeni isimleri keşfetmek amacıyla Mahmut Tali İzgören ve Aziz Nesin öncülüğündeki Bilim ve Sanat, Bilar AŞ ve Mülkiyeliler Birliği ortaklığında 1988 yılında Ankara Film Şenliği adıyla maceraya başlayan ve bu yıl 32. yaşını kutlayacak olan Ankara Film Festivali,  4–12 Kasım 2021 tarihleri arasında yeniden Ankaralı sinemaseverlerle buluşacak.

Lavarla - 32. Ankara Film Festivali Genel

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Dünya Kitle İletişim Vakfı tarafından düzenlenen ve ilkbahardan güzel güzlerin habercisine dönüşen festivalin gösterimleri yine Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda gerçekleşecek ve 7 gün boyunca Ankaralıları sinemaya doyuracak.

Lavarla - 32. Ankara Film Festivali Afişi 2021

Sinemaya uzun yıllar emek vermiş deneyimli sanatçıları, gelecek vaat eden genç yetenekleri, bilge akademisyenleri, tutkulu sinefilleri, meraklı gönüllüleri ve koca bir şehrin sakinlerini sinemanın düşsel dilinde buluşturup her yıl yepyeni yolculuklar vaat eden Ankara Film Festivali, bu yıl 16 farklı ülkeden 63 yapımı sinemaseverlerle buluşturacak.

Lavarla - 32. Ankara Film Festivali

Lavarla’nın bu sene yeniden medya sponsorları arasında yer aldığı festivalde Ankara’yı neler bekliyor olacak?

YARIŞMALAR

Ankara Film Festivali amaçlarından en önemlisini yerine getirmek için her sene birbirinden iddialı yapımların yarıştığı heyecan dolu bölüm bu sene de 3 ana ve 2 yan kategoriden oluşacak ve toplamda Türk sinemasına 140.000 TL’lik destek verecek. Seçiçi Kurullar

Lavarla - 32. Ankara Film Festivali | Ulusal Uzun Film Yarışması

Ulusal Uzun Film

Uzun metrajlı yerli 55 yapım arasından ön elemeyi geçen 10 film, festivalin en büyük ödülü olan 50.000 TL’lik “En İyi Film Ödülü” için yarışacak. En İyi İlk Film’e de 20.000 TL ödül verilecek bölümde Okul Tıraşı, Anadolu Leoparı, Sardunya gibi yılın başarılı filmleri yer alıyor. Detaylar

Lavarla - 32. Ankara Film Festivali | Ulusal Belgesel Film Yarışması

Ulusal Belgesel Film

103 başvuru arasından ön elemeyi geçen 11 filmin yarışacağı Ulusal Belgesel kategorisinde gösterimler Salon 6’da gerçekleşecek ve yarışmada birinciye 20.000 TL ödül verilecek. Detaylar

Lavarla - 32. Ankara Film Festivali | Ulusal Kısa Film Yarışması

Ulusal Kısa Film

Ulusal Kısa kategorisinde ise 301 başvuru arasından ön elemeyi geçen 15 film ödül için kıyasıya yarışacak ve gösterimler yine Salon 6’da gerçekleşecek. Yarışmanın birincisi 10.000 TL ödülün sahibi olacak. Detaylar

Lavarla - 32. Ankara Film Festivali | Proje Geliştirme Bölümü

Proje Geliştirme Desteği

Türkiye sinemasının yeni yaratıcılarına (1. ya da 2. filmini çekecek yönetmenlere) cesaret vermek amacıyla festival kapsamında 2017 senesinde ilk kez düzenlenen ve şimdiye kadar Kumbara, Sen Ben Lenin, Cemal, Kayıp, Karanlıkta Islık Çalanlar ve Hak Edilmiş Bir Öpücük olmak üzere toplamda 6 filme destek veren bölümde bu sene 10 proje AB Türkiye Delegasyonu’nun desteğiyle verilecek olan 30.000 TL’lik büyük ödül için yarışacak. Detaylar

Lavarla - 32. Ankara Film Festivali | VEKAM Özel Ödülü

VEKAM Özel Ödülü

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı ve Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) iş birliği ile bu yıl 2. kez düzenlenecek olan bölümde Ankara’dan görsel ve estetiksel izler taşıyan belgesel ya da kısa filmler 10.000 TL’lik ödül için yarışacak.

12 Kasım’da CerModern’de yapılacak kapanış töreninde açıklanacak olan yarışmada ödüle hak kazanan eserin bir kopyası VEKAM Kütüphanesi ve Arşivi’nde kaynak olarak değerlendirilip akademik araştırmalara açılacak.

Lavarla - 32. Ankara Film Festivali | Dünya Sineması

DÜNYA SİNEMASI

Her yıl olduğu gibi festivalin bu sene de en merakla beklenen bölümlerinden Dünya Sineması; son iki yılın Berlin, Venedik, Cannes gibi dünya festivallerinden dönmüş filmleri Ankara’da ve Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşturacak.

Bölüm bu sene komediden animasyona, avangarttan korkuya uzanan 15 filmlik geniş bir seçkiden oluşuyor. François Ozon’un 74. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan son filmi Her Şey İyi Gitti | Everything Went Fine, İKSV’nin Filmekimi 2021 ile Ankara’ya getirmeyerek üzdüğü Kürtaj | L’evenement, Memoria ve Delik | Il Buco seçkideki filmlerden sadece bazıları.

Lavarla - 32. Ankara Film Festivali | Bunuel'in Filmlerini Hatırlıyoruz

BUNUEL’E SAYGI

32. Ankara Film Festivali bu yıl sinemada sürrealizm dendiğinde akla gelen ilk isim olan, bugün usta dediğimiz pek çok yönetmene ilham vermiş, İspanyol yönetmen ve senarist Luis Buñuel’in burjuva ahlakını acımasızca eleştirdiği filmleri bölümde yer alacak. 1967 yapımı Gündüz Güzeli, 1972 yapımı Burjuvazinin Gizli Çekiciliği ve 1964 yapımı Bir Oda Hizmetçisinin Günlüğü seçkide yer alan filmler.

Lavarla - 32. Ankara Film Festivali | Özel Gösterimler

ÖZEL GÖSTERİMLER

Festival bu sene programında özel gösterimlere de yer verecek. Bölüm Tayfun Pirsemlioğlu’nun kendi romanından uyarladığı ve yönetmenliğini yaptığı Kerr, Tuluhan Telekelioğlu’nun her biri Türkiye’nin toplumsal hafızasında ayrı bir yere sahip dokuz efsane ismi bir araya getirdiği belgeseli Efsaneler, sinema tarihinde bilinenleri, özellikle 1896 – 1922 yılları arasındaki döneme odaklanarak araştıran ve yanlış bilinenleri ortaya koyan Müjgan Yıldırım imzalı Gölgelerin Seyri ve Nebil Özgentürk’ün Almanya’nın dört bir yanına “umut yolcusu” olarak varan, döneceklerini varsayan ama konuk işçilikten ulus ötesi yurttaşlığa dönüşen hem doğdukları hem doydukları yeri vatan belleyenleri anlattığı belgeseli Kara Trenle Götürdüm Şehrimi yapımlarından oluşuyor.

*Gösterimlerden sonra filmlerin yönetmenleriyle söyleşiler yapılacaktır.

Lavarla - 32. Ankara Film Festivali | VEKAM Ankara Özel Gösterimi

VEKAM ANKARA ÖZEL GÖSTERİMİ

Ankara Film Festivali’nin VEKAM ile ortaklaşa düzenlediği bölümde Ankara kent merkezi veya ilçeleri kapsamında bir araştırmaya dayandırılarak kurgulanmış olan 4 film yer alıyor.

Lavarla - 32. Ankara Film Festivali | Onur Ödülleri | Perihan Savaş | Gani Müjde | Erendiz Atasü

ÖDÜLLER

Bu sene Aziz Nesin Emek Ödülü Perihan Savaş’a, Sanat Çınarı Ödülü Erendiz Atasü’ye ve Kitle İletişim Ödülü ise Gani Müjde’ye verilecek. Ödüller, festivalin 4 Kasım’da CerModern’de gerçekleşecek olan açılış gecesinde sahiplerine takdim edilecek.

BİLETLER

Bilet kısmına geldiğimizde ise belgesel, kısalar, indirimli (öğrenci, öğretmen ve 65 yaş üstü) gösterimlerin 22 TL  ve tam gösterimlerin ise 27 TL olduğu festivalin biletlerine 26 Ekim 2021 Salı günü itibariyle dilerseniz online olarak buradan ya da dilerseniz Büyülü Fener Kızılay Sinemaları’na bizzat giderek temin edebilirsiniz.

FESTİVAL GÖSTERİM PROGRAMI VE DETAYLI BİLGİ


Festival ile ilgili son dakika detaylarını sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz ve bununla birlikte “32. Ankara Film Festivali’nin İzlemeden Geçmeyin Dediğimiz Filmleri” çok yakında yayında olacak.

Ağız dolusu güldüğünüz, bol bol keyif aldığınız, fotoğraf çektirdiğiniz ve bizimle birlikte sinemaya doyduğunuz bir Ankara Film Festivali süreci geçirmeniz ümidiyle. Yeni etkinlik ve festival yazılarında görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın!


Festival İletişim BilgileriFacebook | TwitterInstagram | Resmi Site

Bir Cevap Yazın

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Şubat Bülteni

Herkese yılın ikinci ayından merhabalar! Öncelikle birkaç günlük gecikmeden ötürü kusura bakmayın lütfen. Bundan kaynaklı 10 civarı etkinliği bültenden çıkarmak durumunda kaldık ne yazık ki....

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Ocak Bülteni

Yeni yıldan herkese merhabalar! Umarız sağlıklı, bol etkinlikli ve Lavarla’lı, hepimiz için güzel haberlerle dolu, musmutlu bir yıl olur. Yılbaşı yorgunluğunu atabildik mi bakalım? Enerjiler...


Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Aralık Bülteni

Yılın son ayından herkese merhabalar! Deprem, seçim, ekonomi, savaş, yaz, gündelik hayatlar derken yine geldik nasıl geçtiğini pek anlayamadığımız yorucu bir yılın daha sonuna. Umarız...