Pusu'laEtkinlikFestival

Çöldeki Lale | 28. Ankara Uluslararası Film Festivali

Takvimler Mart 1988’i gösterdiğinde Mahmut Tali Öngören ve Aziz Nesin önderliğindeki Bilim ve Sanat, Bilar A.Ş ve Mülkiyeliler Birliği ortaklığında günümüze kadar gelecek olan büyük bir festivalin ilki Ankara Film Şenliği adıyla temellerini attı. Amaç, bir yandan tüm Ankara’yı baharda sinema çatısı altında buluştururken öte yandan Türk Sineması’nın geleceğini şekillendirecek yeni isimleri keşfetmek ve desteklemekti. Bu bağlamda festival tarihi boyunca Mustafa Altıoklar, Zeki Demirkubuz, Yeşim Ustaoğlu, Fatih Akın, Yüksel Aksu, Nuri Bilge Ceylan gibi pek çok üretken ve değerli isim sinema dünyasındaki ilk yıllarında bu büyük festivalden cesaret verici ödüller almıştır.

İşte 29 yıllık geçmişi boyunca birbirinden güzel işlere imza atan, sadece Körfez Savaşları sebebiyle 2 kez sekteye uğrayan ve Ankara’yı yıllardır baharda sinemayla buluşturan Ankara Uluslararası Film Festivali’nin bu yıl 28’incisi yine Dünya Kitle İletişim Araştırma Vakfı tarafından 20–30 Nisan tarihleri arasında Büyülü Fener Kızılay Sineması ve Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle Halkbank ana sponsorluğunda düzenlenen festivalin bu seneki teması ise “Körleşme” olarak belirlendi. Bu bağlamda festival bu yıl “Sinema bizi ne zaman ve nasıl körleştirir?” , “Peki bunun ötesine geçmenin çaresi nedir?” gibi pek çok soruya yanıt bulmaya çalışacak.

Uluslararası ünlü konukları, sinemaya uzun yıllar emek vermiş deneyimli sanatçıları, gelecek vaat eden genç yetenekleri, bilge akademisyenleri, tutkulu sinefilleri, meraklı gönüllüleri ve koca bir şehrin sakinlerini sinemanın düşsel dilinde buluşturup her yıl yepyeni yolculuklar vaat eden Ankara Uluslararası Film Festivali, bu sene de Dünya Sineması, Ulusal Uzun, Kısa ve Belgesel türlerinde yine birbirinden iddialı 150’nin üzerinde yapımı Ankaralı sinemaseverlerle buluşturacak.

Tabi ki bir de unutulmaması gereken festivalin olmazsa olmaz “Yarışmalar” bölümü var. Festival bu yıl Türk Sineması’na Ulusal Uzun, Belgesel, Kısa, Temalı Kısa ve Proje Geliştirme Desteği kategorilerinde tam 190.000 TL destek verecek.

Dilerseniz artık düzenlenmeye başladığı ilk yıllardaki zorluklardan ötürü Mahmut Tali Öngören’in “Çöldeki Lale” olarak tanımladığı ve Lavarla olarak bizim de medya sponsoru olduğumuz Ankara Uluslararası Film Festivali’nin bu sene öne çıkan başlıklarına birazcık daha yakından bakalım.

Dünya Sineması

Her yıl birbirinden başarılı filmleri sinemaseverlerle buluşturmayı amaçlayan bölüm festivalin en merakla beklenenlerinden. Sevilen bölüm bu sene merhum ünlü yönetmenlerin anılacağı “Anısına”, Berlin Film Festivali’nin en iyilerinden oluşan “Berlin’den Taze Taze”, İspanyol Sineması’nın son 10 yılına damga vuran filmlerin yer alacağı “Bir Ülke | İspanya”, İngiliz senarist, oyuncu, romancı ve oyuncu Terence Davies’in özel olarak anılacağı “Bir Retrospektif | Terence Davies”, festivalin temasını oluşturan ve bazı kült filmlerle bazı sorulara cevaplar aranan “Körleşme”, sinema dünyasına damga vurmuş yönetmenlerin baş yapıtlarından oluşan “Usta İşi” ve festival filmlerinin yer alacağı “Dünya Festivallerinden” isimli 7 alt bölümden oluşuyor ve Ankaralı sinemaseverleri bir çoğu ödüllü tam 56 yapımla karşılamaya hazırlanıyor.

Yarışmalar
Bu Sene Yarışacak Filmler ve Jüriler Belli Oldu!

Festival amaçlarından en önemlisini yerine getirmek için her sene birbirinden iddialı yapımların yarıştığı heyecan dolu bölüm bu sene de 5 kategoriden oluşuyor ve toplamda Türk Sineması’na tam 190.000 TL’lik destek veriyor.

#Ulusal Uzun

Yerli 41 uzun soluklu başvuru arasından ön elemeyi geçen birçoğu bol ödüllü 11 yapım bu sene jüri başkanlığını ödüllü yönetmen Onur Ünlü’nün yapacağı heyet tarafından değerlendirilecek. En İyi Filmin 50.000 TL ve En İyi İlk Filmin 10.000 TL ödül alacağı kategoride Albüm, Babamın Kanatları, Koca Dünya, Rüya gibi 2016’ya damga vuran bir çok ödüllü film yarışacak. Detaylar

#Ulusal Belgesel

89 başvuru arasından ön elemeyi geçen 17 filmin yarışacağı gösterimler Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde ücretsiz olarak yapılacak ve yarışmada birinci 20.000 TL , ikinci 10.000 TL , üçüncü 5000 TL ödül kazanacak. Detaylar

#Ulusal Kısa

Bu sene tam 240 başvuru arasından ön elemeyi geçen 35 film ödüller için kıyasıya yarışacak ve gösterimler ücretsiz olarak Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılacak. Detaylar

#Kısa Temalı

Ankara Uluslararası Film Festivali ve Alman Büyükelçiliği tarafından bu yıl ilk kez düzenlenecek olan “Kadın Hakları İnsan Haklarıdır” temalı kısa film yarışmasına 8 Eylül 2017 tarihine kadar başvuru yapabilirsiniz. Detaylar

#Proje Geliştirme Desteği

Türkiye Sineması’nın yeni yaratıcılarına cesaret vermek amacıyla festival kapsamında bu sene ilk kez düzenlenen ve 1. ya da 2. filmini çekecek yönetmenlerin 30.000 TL‘lik büyük ödül için yarışacağı kategoriye bu sene 115 proje başvurdu ve bunlardan 11 tanesi ön elemeyi geçip yarışmaya hak kazandı. Detaylar

**Bütün yarışma filmlerini jüri ve seyirci birlikte izleyecektir ve gösterimlerin ardından yönetmenlerle söyleşiler yapılacaktır.

Onur Ödülleri

Ve festival kapsamında her yıl verilen Onur Ödülleri’nin bu yılki sahipleri de belli oldu.

“Aziz Nesin Emek Ödülü” İzzet Günay’a, “Sanat Çınarı Ödülü” Ahmet Say’a ve “Kitle İletişim Ödülü” Oyuncular Sendikası’na verilecek. Ödüller, festivalin 20 Nisan’daki açılış gecesinde sahiplerine takdim edilecek.

Biletler ve Festival Programı

Bilet kısmına geldiğimizde ise öncelikle Çağdaş Sanatlar Merkezi‘ndeki bütün gösterimlerin ücretsiz olduğunu bir kez daha belirtelim. Akabinde ilk seansların 6 TL, öğrenci, öğretmen ve 65 yaş üstünün 12 TL ve tam biletin 15 TL olduğu biletlere dilerseniz online olarak buradan ya da dilerseniz Büyülü Fener Kızılay Sineması’na bizzat giderek temin edebilirsiniz. Ayrıca Halkbank çalışanlarına ve Paraf kart sahiplerine de bir bilet alana bir bilet bedava kampanyası mevcut. Öyleyse tükenmek üzere olan festival biletlerinizi bir an önce alıp siz de festivalde yerinizi almak için daha ne bekliyorsunuz? Festivalle ilgili daha fazlasına ve detaylı tüm programa buradan ulaşabilirsiniz.

Ağız dolusu güldüğünüz, bol bol keyif aldığınız, fotoğraf çektirdiğiniz ve bizimle birlikte sinemaya doyduğunuz bir festival süreci geçirmeniz ümidiyle. Yeni etkinlik ve festival yazılarında görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın!


Festival İletişim Bilgileri | Facebook | Instagram | Resmi Site

Bir Cevap Yazın

Pusu'la

Bu Pazar Kalede Şenlik Var!

Kale Meclisi ve Ankara Kent Konseyi (AKK) Kültür Sanat Çalışma Grubu organize ediyor. Ankara Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ve...


Pusu'la

26. Geleneksel Türkiye Fotoğraf Yarışması: Göç

Teknolojideki hızlı ilerleyiş ve akıllı telefonlardaki yenilikler, hepimiz için fotoğraf çekmeyi kolaylaştırdı. Özellikle sosyal medyanın anında paylaşım olanağı sunmasının etkisiyle pek çoğumuz içimizdeki fotoğraf sevgisini...