KentMimari

Cinnah 19

Ankara’da Cinnah Caddesi üzerindeki 19 numarada bulunan bu apartmanın asıl adı “Meydanlar Müdürlüğü İşçileri Yapı Kooperatifi Apartmanı”. Havaalanında çalışan mühendis ve mimarlara mesken oluşturmak amacıyla mimar Nejat Ersin tarafından 1954-55’de tasarlanıp 1957’de yapımı tamamlanıyor.

Üç katlı ve her katta 5 dubleks daire ile toplam 15 daireye sahip olan bu apartmanda Ankara manzaralı bir seyir terası, barbekü, güneşlenme yerleri ve içinden baca geçen yüzme havuzu gibi bugün için bile oldukça ütopik ve sürrealist sayılacak özellikler bulunmakta. Dönemin ünlü modern mimarları Le Corbusier, Oscar Niemeyer, Lucio Costa, Edward Durrell Stone’un etkisinin görüldüğü söylenen Cinnah 19, 1950 sonlarındaki ortak kullanım alanlarına sahip modern Ankara apartmanları* arasında yer almakta.

Başbakan Adnan Menderes ve cumhurbaşkanı Celal Bayar, döneminin en gözde yapılarından biri olan Cinnah 19’un, yakınındaki mimar Hayati Tabanlıoğlu’nun Çankaya Camiisi ile birlikte tek bir yeşil alan içine alınarak korunmasını talep etmişlerse de 1960 darbesi sonucu bu girişim akîm kalmış. 1970’lerin ortalarına kadar oldukça şaşaalı günler geçiren, Ankara’da bulunan sefaret mensuplarının, Amerikan askerlerinin ilk tercihlerinden biri olan bu yapı, gittikçe yoğunlaşan kentlere göç olgusu, buna paralel seyreden rant artışı vb. nedenlerle duraklama dönemine girmiş ve nihayetinde bugün itibariyle (hadi çöküş demeyelim ama) bakımsız bir halde kaderine terk edilmiş duruma gelmiştir. Son dönemlerde özellikle  Ankara Mimarlar Odası’nın “Bina Kimlikleri” projesi kapsamında Ankara’daki diğer pek çok özgün bina ile Cinnah 19 hakkındaki bilinçliliğin de artırılmasına yönelinmiştir.

Yukarıda da belirtildiği üzere, Cinnah 19 aslında sürrealist bir yapıydı. Ancak bugünün Ankarası için esamesi bile okunamaz. Niyesini açıklamaya gerek var mı?

*Bu apartmanlar şunlar:
– 1956 tarihli ve Emin Onat’a ait Hayat Apartmanı
– Ahmetler’de bulunan 1956 tarihli 96’lar Apartmanı
– Büklüm Sokak’ta bulunan 1957 tarihli Fikir İşçileri Kooperatifi
– 1957 tarihli İller Bankası Apartmanı

Yazı: lairocse (ekşisözlük)

Yönetmen: Can Koçak

 

1 Comment

  1. Annanem burada yaşadı lan ölene kadar!! Bu kadar mı meşhurmuş

Bir Cevap Yazın




Hıdırlıktepe ABB Kent

Ankara’nın yeni zirvesi Hıdırlıktepe

Başkent Ankara, coğrafi yapısıyla dikkat çeken bir şehir. Şehrin tam merkezinde manzarası ve tarihiyle öne çıkan Hıdırlıktepe, Ankara’nın göbeğindeki en yüksek tepe. Bir üçgen gibi...