Pusu'laMekan

Çikolataya Sanatsal Dokunuş

“Çikolatanın içine doğdum. Aklımı başımdan aldı, tüm hayatımı çikolata sanatına adadım. Rüya gibi bir hayat yaşadım.”
– Pierre Draps

Bir çikolatadan beklentinizi ne kadar yüksek tutabilirsiniz? Alt tarafı “çikolata” diyebilirsiniz ancak çikolatadan zariflik, özel bir tat, kısacası özel bir sanat bekliyorsanız şu anda doğru yazıdasınız. Çikolataları ile meşhur Belçika’nın ruhunu yaşayabileceğiniz böyle bir cafeyi Ankara’da bulabileceğinizden sanıyoruz ki bi’habersinizdir. Bu tatlı ve küçük butik dükkanın adı: The Chocolate Art.

Adından da anlaşılacağı üzere çikolatanın sanata dönüştüğü nezih, hoş, huzur dolu aynı zamanda şık bir mekan. İçeri adım attığınızda güler yüzlü, kibar bir beyefendi ve bir hanımefendi karşılıyor sizi. Etrafa göz gezdirmeye başladığınızda ‘çikolata dükkanı’ndan ziyade bir ‘çikolata müzesi’ne düşmüş gibi hissediyorsunuz. Gerçekten sizi şaşırtan ve göz kamaştıran güzelliklerle dolu bir ortam.

Belçika kokan bir butik dükkandan bahsetmişken bu ülkeye ait bir  tatlı olan ‘waffle‘ın Belçika usulü sunumunu afiyet ile tadabilirsiniz. Alıştığımız sunumlara göre Belçika Waffle’ı biraz daha farklıdır çünkü bal peteği görünümüne sahiptir. Çikolata sosu ve meyveler waffle’ın üzerinde veya içinde değil yanında ayrı olarak servis edilir.

Kuşkusuz  Belçika çikolatasının iki önemli özelliği: el yapımı olması ve içeriğinde katkı maddesi olmamasıdır. Katkı maddesi içermediği için 21 gün gibi kısa bir sürede tüketilmesi tavsiye edilir. Sanat kokan el yapımı Belçika çikolatalarının içerdiği yüksek kakao oranı ile ‘gerçek’ çikolata ve içindeki akışkan dolgu ile hangi çeşit çikolata yediğinizi gurme olmasanız da rahatlıkla çıkarabilirisiniz. Bu çikolatalardan bizim favorilerimiz: Fransız Krebi, Lavanta, Antique Bitter, Cevizli, Kestaneli, Kayısı. Bize kalırsa her çikolatası ayrı güzel. Çikolatanın tadını yansıtan paketlemeleri ile de bu lezzetlere nasıl değer verdiklerini anlayabilirsiniz.

Böyle özel lezzetlere sahip The Chocolate Art’ta satılan çikolataları eşe dosta hediye edebilirsiniz.
Yolunuz Cinnah Caddesi’ne düşerse buraya uğramayı ve gerçek Fransız kahvesini içmeyi unutmayın!

Adres: Cinnah Caddesi No:52 Çankaya
Tel: 0312 440 4079 / Websitesi

 

Bir Cevap Yazın