Pusu'laMekan

Çikolatalı Lokma Furyası

Şehrinizde güzel kokuların geldiği küçük bir dükkânın önünde upuzun bir kuyruk görürseniz muhtemelen orada yeni nesil çikolatalı lokma yapılıyordur. Yağda kızartılan hamurun şerbetlenmesiyle yıllardır sofralarda yerini bulan lokma tatlısı artık içi krema ile doldurulduktan sonra üzerine çikolata sosu ve fındık, fıstık, Hindistan cevizi gibi malzemelerin eklenmesiyle yeni bir boyut kazandı. Bu yeni tadın insanların ilgisini çekmesi üzerine de işletmeciler hızla yeni nesil lokma dükkanları açmaya başladı. Lokmalar geleneksel biçimde yağda kızartıldıktan sonra içlerine öncelikle iç dolgu enjekte makinasıyla Alman kreması dolduruluyor. Daha sonra dışına Belçika çikolatası bolca gezdirildikten sonra geriye zevkinize göre üzerinin süslenmesi kalıyor. Tatlıyı cazip hale getiren şeylerden biri de malzemelerin, özellikle de üzerine dökülen çikolatanın fazlasıyla bol olması. Öyle ki lokmalarınızı bitirdikten sonra kalan çikolataları da kaşık kaşık yeme imkanına sahip oluyorsunuz.

Yeni lokmalar şimdilik İstanbul, Ankara, Antalya, Muğla gibi yerlerde revaçta ancak çok yakında neredeyse bütün illere yayılacaktır. Bu yeni tatlı türünün yaygınlaşmaya başlamasıyla beraber mekanlar farklarını ortaya koymaya çalışıyor. Fiyatlar çay ikramıyla beraber 8 adet çikolatalı lokma için ortalama 13-16 ₺. Yoğun çikolata olduğu için bir porsiyon iki kişi için yeterli gelebilir.

Ankara da gelişmeleri takip eden büyük bir şehir olarak bu yeni modaya hızla uymaya başladı. Özellikle Bahçelievler ve Tunalı’da yeni lokmacıları görebilmek mümkün. Mekanların bazıları henüz yapım aşamasında olsa da çalışmaya başlayanlardan tercih edebileceklerinizi sizin için sıralayalım.

Lokmania: “Ben senin bildiğin lokmalardan değilim!” mottosuyla “Remzi Oğuz Arık Mah. Bestekar Sokak No:70/B Çankaya/Ankara” adresinde. Üstelik Bestekar, Tunus ve yakın çevresine paket servisleri de var.

Lokmades: İçinde başka ülkelerdeki şehirlerin de bulunduğu 9 ilde şubesi olan Lokmades Ankara’da “Bahçelievler Mah. Aşkaabat Cad. No:35 Çankaya/Ankara” adresinde hizmet vermekte. 7. Cadde’de yürürken bir tatlı krizi anında uğrayacağınız durak olabilir, ne dersiniz?

Lokmella: Bu mekanın en güzel özelliği size çikolatalı lokma seçeneklerinden istediklerinizi seçmeniz için verdikleri tek sayfalık menü. Bu sayede arkanızdaki kuyruğun verdiği aceleye takılmadan rahat rahat seçiminizi yapabilirsiniz. “Meşrutiyet Caddesi, Konur Sokak, No: 30/A Çankaya/Ankara” adresinde Kızılay’ın göbeğindeki bu lokmacıya dilediğiniz zaman uğrayabilirsiniz.

Bitechocolate: “Lokma işte! Ne kadar güzel olabilir ki?” diyorsanız Bite Chocolate’a henüz gitmediğinizi iddia ediyorlar. “Azerbeycan Caddesi No:61/B Çankaya/Ankara” adresinde bulunan Bite Chocolate sizde bağımlılık yapacağı konusunda oldukça iddialı.

Boo Sweets: Sizi Boo tatlısıyla çikolataya doyuracaklarını garanti eden Boo Sweets “Bahçelievler Mah. Muammer Aksoy Caddesi No:75/A Çankaya/Ankara” adresinde bulunmakta. Kayısılı makaron, lotus kurabiyesi gibi birçok orijinal lezzetle lokmayı birleştiren Boo sizin için bir “tokum ama yerim” tadı olacak.

Dizayn olarak mekanlar çok başarılı ya da büyük olmasalar da ayaküstü ya da kısa bir oturmayla çikolatalı ve kremalı lokmalarınızı çay eşliğinde tadabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun!

Elif Nida Görüş
Naif bir Ankarasever

    Bir Cevap Yazın