EtkinlikFestivalSinema

Çeyrek Asırlık Macera | 25. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinemalar Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla Uçan Süpürge Vakfı tarafından bu yıl 25. kez havalanacak olan Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, 26 Mayıs-5 Haziran 2022 tarihleri arasında Büyülü Fener Kızılay Sineması ve Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek ve Ankaralıları neredeyse 6 aylık bir sürenin ardından 10 gün boyunca yeniden bir film festivaliyle buluşturacak.

Lavarla - Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali 2022

Toplumsal cinsiyet eşitliğine ve kadın sorunlarına duyarlı kişileri, kadın örgütleri ve diğer ilgili sivil toplum örgütlerini bir araya getirmeyi, kadın sorunları konusunda ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinde toplumsal farkındalığı artırmayı ve kadın emeğini görünür kılmayı amaçlayan festival, Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali olmakla birlikte Cannes, Berlin, Venedik gibi dünyanın en önemli film festivallerine jüri gönderen FIPRESCI jürisine de sahip ilk ve tek kadın filmleri festivalidir.

Lavarla - Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali Afiş 2022

Bütün sinema festivallerinin güze kaymasıyla birlikte Ankara’da baharın ve yazın en büyük sinema etkinliğine dönüşen ve bu sene çeyrek asrı geride bırakmaya hazırlanan festivalde bu yıl tema “Kadınların Mirası”.

Bu senenin afişi ise Janet Eke ve Kerim Can Kara’nın tasarımlarıyla Mareliber tarafından hazırlandı.

BÖLÜMLER

Bu sene 9 bölümden oluşan 25. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nin seçkisinde Dominik Cumhuriyeti’nden Hindistan’a, Brezilya’dan Vietnam’a toplamda 29 farklı ülkeden kadın yönetmenlerin kısa ve uzun metrajlı 64 yeni filmi yer alıyor.

Lavarla - 25. USKFF - Olay Yeri | Aile

OLAY YERİ | AİLE

Avrupa ve Amerika’dan toplamda 6 filmin gösterileceği bölümde, aile temasına odaklanan filmler yer alıyor. 72. Berlin Film Festivali’nden en büyük ödül olan Altın Ayı ile dönen Alcarras ve geçtiğimiz ay 41. İstanbul Film Festivali’nden En İyi Belgesel ödülüyle dönen Türkiye-Amerika ortak belgesel yapımı Eat Your Catfish bölümün öne çıkan yapımları.

Lavarla - 25. USKFF - Küçük Kadınlar

KÜÇÜK KADINLAR

Belçika’dan Endonezya’ya kadar uzanan bir aralıktaki 5 genç kadın yönetmenin hepsi birbirinden başarılı ilk filmlerinin (Kamila Andini hariç) yer aldığı Küçük Kadınlar, festivalin en merakla beklenen bölümü diyebiliriz. (En azından kendi açımdan öyle.) Seçki yazımızda bu bölümdeki filmlerden uzun uzun bahsedeceğimiz için bu bölümde film detaylarına çok girmiyoruz.

Lavarla - 25. USKFF - Yıkmak Diyor Kadın

YIKMAK DİYOR KADIN

25. Uçan Süpürge Film Festivali’nin bir diğer merakla beklenen bölümü ise kadın karakterlerin dominant olduğu Yıkmak Diyor Kadın. Bölümde, 94. Akademi Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Film kategorisinde Rusya’nın adayı olan Unclenching The Fists ve Kosta Rika’nın adayı Clara Sola, dünya prömiyerini yaptığı 72. Berlin Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü (Gümüş Ayı) ile dönen Robe Of Gems, yakın zamanda Rotterdam, Göteborg ve İstanbul film festivallerinde yer alıp, yarışan ve 45. Göteborg Film Festivali’nden En İyi Nordik Film Ödülü ile dönen As In Heaven, yine 45. Göteborg Film Festivali’nden Ingmar Bergman Ödülü (En İyi İlk Film) dönen Kosova yapımı Vera Dreams Of The Sea ile geçen ay 41. İstanbul Film Festivali seçkisinde de yer alan Rusya’dan Gerda yer alıyor.

Lavarla - 25. USKFF - Her Biri Ayrı Renk

HER BİRİ AYRI RENK

FIPRESCI Ödülü için yarışacak bölümde bu yıl 8 film yer alıyor ve açıkçası geçen senenin aksine bu sene filmler hakkında en az bilgiye sahip olduğumuz festival bölümü diyebiliriz. Hindistan’dan A Night Of Knowing Nothing, İtalya’dan Small Body ve İsviçre’den Taming The Garden bölümün öne çıkanları gibi gözüküyor.

Lavarla - 25. USKFF - Pembesiz Mavisiz

PEMBESİZ MAVİSİZ

Festivalin LGBT filmlerine ayrılan ve uzun yıllardır vazgeçilmezlerinden olan Pembesiz Mavisiz bir yıllık aranın ardından yeniden aramızda. Bölümde Avrupa ağırlıklı 5 film yer alıyor. Bunlar arasından İngiltere’den Rebel Dykes ve Fransa’dan Anais In Love bölümün öne çıkan yapımları arasında.

Bunların dışında kısa ve belgesel yapımlardan oluşan Türkiye’den Kadın Filmleri, Souvenir Part II başta olmak üzere içerisinde önemli yapımların bulunduğu Ayak Basılmamış Yollar, Perdeyi Sahipleniyoruz ve Kadın Yok Savaşın Yüzünde de bu sene 25. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali ‘nin diğer bölümleri. Bir de özel gösterimlerin olduğunu belirtelim.

Lavarla - 25. USKFF - İlkler

İLKLER ve DİĞER ETKİNLİKLER

Festivalin seçkisi bu sene çeyrek asra yakışır şekilde diyebiliriz. Türkiye yapımlarının büyük çoğunluğu hariç diğer filmlerin neredeyse tamamı en azından fiziksel olarak Ankara prömiyeri yapacak. Bununla birlikte festival programında yerel ve uluslararası konuklarla söyleşiler, paneller ve sohbetler de yer alacak.

Lavarla - Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali Ödüller 2022

ÖDÜLLER

Festivalin her yıl sinemamızdaki kadın emeğinin önemini vurgulamak ve yeni kuşak kadın sinemacıları cesaretlendirmek üzere verdiği ödüller, 26 Mayıs akşamı düzenlenecek törende sahiplerini bulacak.

Bu yıl Onur Ödülü, 40 yılı aşan sinema ve tiyatro oyunculuğu ile Şerif Sezer’e; Bilge Olgaç Başarı Ödülleri, 70 yılı aşkın tiyatro ve sinema oyunculuğuyla kelimenin tam anlamıyla yaşayan bir efsane olan Neşe Yulaç’a, yine 40 yılı aşkın tiyatro ve sinema oyunculuğu kariyerinde, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevini de üstlenmiş bir kadın oyuncu olan Ayşenil Şamlıoğlu’na ve genç yaşına rağmen Türkiye sinemasında kadın yapımcı olarak pek çok başarıya imza atmış olan Anna Maria Aslanoğlu’na; Genç Cadı Ödülü ise oyuncu Nazlı Bulum’a verilecek.

Lavarla - 25. USKFF - Biletler 2022

BİLETLER

Tamın 25 TL, öğrencinin 10 TL olduğu Büyülü Fener Kızılay Sineması biletlerine online olarak buradan ve tüm gösterimlerin 10 TL olduğu Çağdaş Sanatlar Merkezi biletlerine de yine online olarak buradan ulaşabilirsiniz veya dilerseniz etkinlik mekanlarına bizzat giderek temin edebilirsiniz.

FESTİVAL GÖSTERİM PROGRAMI VE DETAYLI BİLGİ


Festival ile ilgili son dakika detaylarını sosyal medya hesaplarımızdan ve internet sitemizden takip edebilirsiniz.

Ağız dolusu güldüğünüz, bol bol keyif aldığınız, fotoğraf çektirdiğiniz ve bizimle birlikte sinemaya doyduğunuz bir Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali süreci geçirmeniz ümidiyle. Yeni etkinlik ve festival yazılarında görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın!


Festival İletişim BilgileriSite | Facebook | Instagram | Twitter

Bir Cevap Yazın

Ankaralı kadın komedyenler Etkinlik

Ankaralı kadın komedyenler

18 Ocak Perşembe akşamı IF Tepe Prime’da beş kadın komedyen stand-up yaparak hem tabuları yıktı hem de bu aralar en çok ihtiyacımız olan şeyi, gülmemizi...

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Şubat Bülteni

Herkese yılın ikinci ayından merhabalar! Öncelikle birkaç günlük gecikmeden ötürü kusura bakmayın lütfen. Bundan kaynaklı 10 civarı etkinliği bültenden çıkarmak durumunda kaldık ne yazık ki....

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Ocak Bülteni

Yeni yıldan herkese merhabalar! Umarız sağlıklı, bol etkinlikli ve Lavarla’lı, hepimiz için güzel haberlerle dolu, musmutlu bir yıl olur. Yılbaşı yorgunluğunu atabildik mi bakalım? Enerjiler...