Pusu'laEtkinlik

CerModern’de Açık Hava Film Günleri Başladı

Ankara’ya bir türlü gelmeyen yazı beklerken, CerModern o mevsimin en güzel etkinliklerinden biri olan açık havada sinema gösterimlerine başladı. 24 Mayıs – 28 Mayıs tarihleri arasında 8. Açık Hava Film Günleri kapsamında ücretsiz olarak yapılan gösterimlerden sonra, haftada iki gün olmak üzere uluslararası film festivallerinde ödül almış yapıtları seyirciyle buluşturacaklar. Geçen sene olduğu gibi bu yıl da öncelikle Türk yönetmenlerin eserlerinin olduğu bir hafta planlandı.

Çarşamba akşamı, Anadolu’da Carmen Ruhu adlı kısa film ve Yeşim Ustaoğlu’nun Tereddüt’üyle yola çıkılan ücretsiz günlerde, perşembe günü Kılçık adlı kısa film ve Reha Erdem’in Koca Dünyası, cuma günü Aysız Bir Gece ve Mehmet Can Mertoğlu’nun Albüm’ü vardı. Her akşam, uzun metrajdan önce, bir kısa film de konularak seyir zevkinde çeşitlilik de sağlandı. Bir yandan da havanın kararmasını beklerken, muhtemel sıkılmaların önüne geçildi. Hava koşulları nedeniyle etkinlik, cuma günü içeriye taşındı. Cumartesi programda, Dağların Oğlu adlı kısa filmden sonra, Kıvaç Sezer’in büyük yankı uyandıran Babamın Kanatları filmi gösterimdeydi. Pazar günü ise Azra Deniz Okyay’ın Sulukule Mon Amour’unun ardından, Demirkubuz’un Kor’uyla ilk haftanın perdesi kapandı. Sonraki gösterimler için CerModern’in etkinlik sayfasını takip edebilir, biletlerinizi pazartesileri hariç tüm günler 10:00-20:00 saatleri arasında CerShop’tan veya film günü 17:30’dan itibaren CerModern bilet gişesinden alabilirsiniz.

Özellikle Koca Dünya’nın pastoral sahnelerini bir kez de gökyüzü altında, rüzgarın dalları savurduğu bölümleri yine rüzgarla hafif dalgalanan perdede izlemek şaheneydi. Filmin müzik ve seslerine, gecenin sokağın seslerinin de uzak tınılarla karışması, seyir zevkini yükseltiyordu. Ayrıca bu iç içelik, zaman zaman kurgunun farklı bir doğallık kazanmasını da sağlıyordu.

Ücretsiz günlerin artık sonuna gelmiş olsak da, finaller sonrası şehri ardında bırakacak öğrencilerin, açık hava film seyrini tecrübe etmeden gitmemelerini diliyoruz. Eylül ayından sonra Ankara’da açık hava sinemasına denk gelmek neredeyse imkansız olacağından, okullarınız başlayıp da şehre geri döndüğünüz zaman, yüksek ihtimalle bu şansı kaçırmış olacaksınız. Bir de eğer giderseniz, haziran ayında da akşamları soğuk olacağından, önleminizi almanız şiddetle tavsiye edilir.


Görseller:
1: Yeşim Ustaoğlu – Tereddüt
2: Reha Erdem: Koca Dünya

NN
okur, düşler, borgessever | Lavarla Editörü | nureddinturk@lavarla.com

    Yorumunuzu yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir