MekanGurme

Çekirdekten çikolataya Cacao Reserve

Hepimiz biliriz ki aşk ile yapılan her iş güzeldir. Cacao Reserve’ün hikayesi de mekanın sahipleri Hilal Hanım ve Soner Bey’in aşk hikayesine dayanıyor. Birliktelikleri esnasında Hilal Hanım’ın kahve çekirdeğini kendi öğüttüğü bir Türk kahvesini eşi Soner Bey’e tattırmak istemesi, Soner Bey’in ise ham kakao çekirdeğinden çikolata üretip Hilal Hanım’a yedirmesi ile Cacao Reserve macerasının temelleri atılmış.

Cacao Reserve çikolata

Ankara’nın artık kendi çikolatası var

Halihazırda özellikle Ankara’da sıklıkla övgüyle anılan Kahve Akademisi markasının sahibi Soner Bey, diğer bir uğraşı olan çekirdekten çikolata yapımına da kahve kadar özen gösteriyor. Nitekim Cacao Reserve, hem kahve hem çikolata üzerine uzman bir oluşum Dolayısıyla birçok Ankaralının muzdarip olduğu, kahveleri güzel bir kafede karşılaştığı kreması emekliye ayrılmış ekler dramı ya da tatlıları güzel bir pastanede cheesecake’e eşlik eden hüzünlü bayat filtre kahve sorununa resmen bir son veriyorlar.

Türkiye çikolatasını kendisi neden üretmiyor? Tesadüfen bir gün bir çuval ham kakaoya eriştik ve serüven başladı.

Çiftin markalarının ana mottosu “Türkiye kendi çikolatasını üretmeli” olmuş. Bu vizyonla çıktıkları yolda, özenle seçtikleri kahve çekirdeklerinin çikolataya dönüşüp raflara ulaşana kadar geçtiği her bir aşamanın sürdürülebilir, profesyonel ve biricik olmasına özen göstermişler. Mekandaki bütün çikolatalar, hazır malzeme kullanılmadan, ham maddeden; tamamen kakao çekirdeğinin kendisi ve kakaonun kendi yağı birleştirilerek yapılıyor. Ayrıca sekiz farklı kakao çekirdeği kullanıyorlar. Çikolatanın temperleme öncesi kendi aromasının çıkması için öncesinde özel olarak bekletiyorlar.

Ne yer ne içeriz?

Mekanda hem çikolata ağırlıklı tatlılar bulunuyor hem de sunumu çikolata ile olan ya da içerisinde çikolata kullanılan tatlılar üretiliyor. Tatlı ile çok hususiyetimin olmaması sebebiyle mekanın bana hitap etmediğini düşünme gafletinde bulunmuştum öncesinde; hafif tatlı seçeneklerinin de bolca bulunduğu geniş vitrinse tüm önyargılarımı bir anda siliverdi. Bunun yanı sıra gerçekten oldukça zengin tuzlu çeşitlerine, kruvasan, sandviç gibi ürünlere de yer veriliyor.Cacao Reserve

Önce kadınlar ve çocuklar

Cacao Reserve, kadının güçlenmesine ilk olarak kendi işletmesinden başlamış; çalışanların yüzde 80’i kadınlardan oluşuyor. Ayrıca akşam geç saatlere kadar hizmet veren bir mekan olmasından ötürü, bu durumun kadın istihdamında caydırıcı bir etken olmaması adına kadınların taksi ile güvenli bir şekilde evlerine ulaşımı işletme tarafından karşılanıyor.

Kısacası Ankara’da kahvecilerin yeni anavatanı olan güzide Ayrancı’mızda geniş oturma alanı ile özellikle hafta sonları yokuş aşağı-yokuş yukarı kahvesi güzel bir mekan arayanların muhakkak uğraması gereken bir yer olarak Cacao Reserve’ü tercih edebilirsiniz.

Dipnot: Yakında yerli ve yabancı uzmanlar eşliğinde tatlı ve çikolata üzerine atölyeler verilecek.

Daha fazlası için: Instagram

Adres: Güvenevler Mah. Güneş Cad. No: 8 Çankaya/Ankara
Çalışma Saatleri: Sabah 7.00 – 24.00

Duygu Seyman
Kadirşinas bir Ankara danteli

    Bir Cevap Yazın