Pusu'laMüzik

Büyük Birader, Hepinizi İzler

Müzik en genel tanımı ile sesin biçim ve anlamlı titreşimler kazanmış hâlidir. Ancak müzik nasıl olur da bir tanıma sığar ki? Müzisyen müziğine duygularını katar, duygular yanına düşünceleri de alır ve düşlerle birleşerek ulaşırlar duyulara… Müziğin en özgün halleriyle icra edildiği kaliteli mekanların ve yapılan müziği hakkını vererek dinleyenlerin şehri Ankara’da doğan bir grup: Büyük Birader.

Adını Goerge Orwell’ın kült romanı 1984’teki herkesi izleyen, totaliter sistemi temsil eden karakter Büyük Birader’den alan grup ilk albümleri “Yol” u 2016’da çıkardı. Grubun  tarzı genelde rock tınlasa da içinde yer yer funk, blues ve country tarzlarından da esintiler taşıyor. Gelelim müziği yaşam biçimi haline getiren ve Büyük Birader’i oluşturan grup üyelerine:

Grubun solisti ve gitaristi olan Bora Biçer aynı zamanda albümdeki tüm şarkıların da yaratıcısı. Üniversitede Sanat Tarihi eğitimi alan müzisyen özel ders almamış, kendi kendine birçok metot bitirerek akustik ve elektro gitar tekniklerini geliştirmiş ve blues, funk, jazz, country, rock ve heavy metal gibi türlerde kendi özgün gitar tekniğini oluşturmuştur. Halen üyesi olduğu “Mojo Town” ve “Blues Makers” gruplarıyla da sahne alan müzisyenin 40’ın üzerindeki bestesi grubun sonraki albümlerinde yerini almayı beklemektedir.

Grupta bas gitar ve çello çalan M.Ulaş TERCAN konservatuvar eğitimi süresince viyolonsel, oda müziği, koro ve orkestra gibi alanlarda tecrübe edinmiş, bütün bunlara paralel olarak kendi kendine bas gitar çalmaya ve bu enstrümanın kullanıldığı başta rock olmak üzere blues, funk ve modern kültürün ürünü birçok müzik üzerinde çalışmaya başlamıştır. Halen “Mojo Town”, “A Kind of Vision Queen tribute band” ve “Blues Makers” gruplarında da yer alan TERCAN, Müzikoloji bölümünde yüksek lisans yapmaktadır.

Grubun davulcusu ve perküsyonisti olan Gerçek DORMAN ise; Berklee College of Music’de Rock, Funk ve Caz davulculuğu üzerine eğitim almış olup  Büyük Birader‘in yanı sıra Etnik müzik grubu Maya’nın, Yunan müzik grubu Thallassa Band’in üyesidir. International Internet Orchestra, Connection of Rhythms, Rhythm Kitchen gibi projeleri yöneten ve oyun – film müzikleri yapan DORMAN aynı zamanda ritim, dans ve sporu bir araya getiren “RhythmGym”in de yaratıcısıdır.

Albümlerinde sistem eleştirisi, içsel hesaplaşmalar, yalnızlık ve sulandırılmamış aşktan bahseden Büyük Birader ilk klibini  “İki Teker Bir Ruh” şarkısına, sözlerindeki gibi ruhun özgürlüğe uçtuğu bozkırlarda çekti. Onu; Zeytinli Rock Festivaline katılan grubun konser görüntülerinden oluşan Yol parçasının eğlenceli klibi izledi.

Büyük Birader, dinleyicilerini baştan sona içsel bir yolculuğa çıkarıyor. Şarkıları dinlerken;  kendinizi bazen Ankara ayazında yalnız bir adamın hikayesinde, bazen de içine sığınarak daha fazla yaşamak için güç topladığınız derin bir kuyuda bulabilirsiniz. “Yol” ile dünya seyahatine çıkmayı planlayabilir, “Uçurum” un kenarındayken “Hayat”a daha sıkı tutunmaya çalışabilirsiniz.

https://youtu.be/zfwX6KM3was

Kendilerinin de dediği gibi “Büyük Birader sizi izliyor. Siz de Büyük Birader’i izlemeye devam edin.”

Websitesi / Facebook / Twitter / Instagram / Spotify

GÜNCELLEME:

Büyük Birader 2019 yılında Gerçek Dorman yerine Gökhan Çimen (Davul, Geri Vokal) ile müzik yaşantısına devam etme kararı almıştır. 2019 yılında Budur isimli karma albüm içerisinde yer alan “Dostlarım” şarkısını yayınlayan grup,  Aşk Yapım etiketiyle 2019 yılında “Kötü Çocuk” , 2020 yılında “Ölümün Efendisi”, 2021 yılında “Bazen” ve 2022 yılında “Senin İçin” teklilerini müzikseverlerle buluşturmuştur. 


Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müziği ve gitarıyla Burak Altuni

“Müzik hakkında güzel bir şey, çarpar, acıtmaz!” Bob Marley Burak Altuni… Müzikle tanıştığında 3 yaşındaymış, flütle başlamış. Ne yazık ki baba acısı müzikten de öncesine...