Pusu'laSpor

Büyük Atatürk Koşusu 27 Aralık’ta: 83. Kez

Ankara’yı Ankara yapan şeyleri saymaya kalkınca akla hemen Anıtkabir, Meclis, Bakanlıklar gelir. Tabii Ankara’nın bu kadar olmadığını bildiğimiz için zaten Lavarla’da kesişiyoruz. Ama bir de, Ankara’yı Ankara yapan kent kültürü vardır. Mesela 27 Aralık Büyük Atatürk Koşusu.

Takvim yaprakları tek tek düşüyor, mevsimler birbirini kovalıyor, yıl bitiyor ve biz yaş alıyoruz derken yine 27 Aralık’a yaklaşıyoruz. 27 Aralık 2018’de Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 99’uncu yıl dönümünü kutlayacağız. Bu günün anısına, ilk defa 27 Aralık 1936’da düzenlenen Büyük Atatürk Koşusu ise, bu yıl 83. kez koşulacak. Hiç ara verilmeden her yıl koşulan Büyük Atatürk Koşusu; Türkiye atletizminde yeri bambaşka olan en eski koşudur. Gösterişsiz olmasına rağmen, prestijli bir organizasyondur. Bu sebeple, Türkiye’nin en iyi atletleri, yarışı kazanıp adlarını tarihe yazdırmak için başlangıç çizgisinin en önünde yerlerini alırlar.

Türkiye Atletizm Federasyonu ve Ankara Valiliği tarafından düzenlenen koşu, bu yıl 83. kez koşulacak. 27 Aralık 2018 Perşembe Günü saat 14:00’da Dikmen-Keklikpınarı’ndan başlayacak koşuda 10,8 km uzunluğundaki parkur koşulacak. Sırasıyla, Dikmen Caddesi-Cevizlidere Caddesi-Türkocağı Caddesi geçilerek Milli Kütüphane önüne ulaşıldıktan sonra; Akdeniz Caddesi ve Gençlik Caddesi üzerinden Tandoğan Meydanı geçilerek TCDD Garı önüne varılacaktır.

Büyük Atatürk Koşusu önceki yıllarda Dikmen Caddesi, TBMM önü ve buradan Atatürk Bulvarı üzerinden Kızılay, Sıhhiye, TRT Radyosu, Opera ve Ulus istikametinde I. TBMM önünde sonlanırken; güzergahı değiştirilerek bugünkü halini almıştır. Koşuya geçen yıl 1031 koşucu katılırken; kadınlarda Sebahat Akpınar, erkeklerde ise Kenyalı Sang Benard Cheruiyot birinci olmuştu. Geçen yıl 45. kez Büyük Atatürk Koşusu’na katılan 90 yaşındaki Erdoğan Dulda ise, hem en yaşlı koşucu hem de en çok katılan koşucu unvanını elinde bulunduruyor.

Koşuya katılım ücretsiz olup, bütün halk davetlidir. Aşağıdaki bağlantı adresinden detaylı bilgilere ve kayıt formuna ulaşılabilir. Ancak, organizasyonda ilk defa koşmayı düşünenler için bazı tavsiyeler faydalı olabilir:

  • Her şeyin başı sağlık. Sağlık durumunuzun koşmaya elverişli olduğundan mutlaka emin olun.
  • Koşudan bir gün önce, göğüs numaranızı almak için teknik toplantıya katılmayı unutmayın.
  • Koşu her ne kadar 14:00’da başlayacak olsa da, 27 Aralık’ta Ankara’nın meşhur soğuğunu unutmayın ama koşarken vücut ısınızın artacağını da hesaba katarak giyinin.
  • Güzergahın özellikle Cevizlidere Caddesi kısmı oldukça dik bir iniş. Koşarken dizlerinizde hasar oluşmaması için oldukça nazik inmeye gayret gösterin.
  • Güzergahta yalnızca Milli Kütüphane önünden Akdeniz Caddesine dönülen yerde su istasyonu olmaktadır. Buna göre tedbirinizi alın.

Diğer taraftan koşmayanlara da bir-iki şeyi hatırlatmak isterim. Bir etkinliğe coşkuyu; etkinliğe katılanlar değil, izleyiciler verir. Bir koşu organizasyonunu değerli kılan da, koşucular olduğu kadar izleyicilerdir. Bu yüzden, tanıyın veya tanımayın; koşuculara güzergah boyunca destek vermenin, onların motivasyonuna olumlu etki yapacağını unutmayın. Herkese keyifli koşular…

Koşuyla ilgili bilgiler ve kayıt olmak için tıklayabilirsiniz. 

Bir Cevap Yazın

Pusu'la

27’lik Gezici Festival başlıyor!

1995 senesinde serüvenine sinemanın seçkin örneklerini Türkiye’nin değişik kentlerindeki sinemaseverlere sunan bir festival otobüsü olarak başlayıp, zamanla Ankara’nın yolunu gözlediği büyük bir festivale dönüşen, Ankara...


Evgeny Grinko Pusu'la

Grinko ile masal yolculuğu

17 Ekim Pazartesi akşamı saat 21.00’de ATO Congresium’da “Müsait olan boş yerlere oturabilirsiniz,” anonsu ile salonun arkasından önüne doğru bir insan seli akmaya başlıyor. Herkes...