Pusu'laSergiEtkinlik

Ankara’dan İlham Alabilmek: Buse Kızılırmak ve Beşinci Mevsim

Sonbaharın bohemine kapılıp, yere düşen yapraklarla oynaştığımız şu günlerde; eminim sevgili okurlar, sizin de benim gibi basmıyor yerlere ayaklarınız.

Mevsim değişimleriyle değişen duygu durumlarımızın, üstüne gitmek yerine sakinleştirmek gerek, lakin yine oldu olanlar ve ruhum bir hikayeye takıldı.

Ankara’nın ayazında büyümüş, ‘Buralar hep tarla, deniz yok mu?’ diye mızmızlanmamış, ‘Ankara’da insanı ne ilhamlandırır’ı ararken, sonuçlarını naif şekliyle önümüze sunmuş sanatçımız, Buse Kızılırmak’ı sizlerle tanıştırmak istiyorum.

Kendisini uzun süredir tanımama rağmen, anlattıklarını yeni yeni anlayabildiğim çok değerli birisi. Şu ana kadar gördüğüm tutkulardan farklı bir tutumu var sanatçımızın. Çizimlerinde farklı teknikler kullanarak sürekli çalıştığı sadece bir ağaç var, Huş ağacı.

”Doğaya ve doğal olana karşı hayranlığım ailem sayesinde gelişti. Bu da hem yaşam biçimime hem de sanatsal sürecime yansımış oldu. Erol Batırbek atölyesinde teşvik edilmem sonucu ağaçlar hayatımın merkezinde yer almaya başladı. Onlarla yatar onlarla kalkar, koca Ankara’da nerede ne ağaç var arar oldum. Yine bir gün ağaç ararken Emek’te bir parkta bembeyaz endamı ile gövdesinde yatay yaraları olan bir “huş” ağacına rastladım. O andan itibaren 3 yıl boyunca yağlı boya huş ağaçları çalıştım. Ağacı ve kendi resimsel çözümlemelerimi hallettikten sonra, daha çok felsefi yapısına girerek ağaç temamı farklı boyutlara taşıdım. Zaman içerisinde resim nesnesi olarak seçtiğim skala genişledi. Artık sadece ağaç temasını tekil olarak almak yerine, yine doğa içinde nesnelerin kendi içlerinde çığlıklarını duymaya çalışıyorum. Bu sesleri kendi hayatımdan kesitlerle harmanlayıp yeni işler tasarlıyorum. Sanatsal süreç bu şekilde ilerliyor.”

Sanatçının doğaya ve doğal olana karşı hayranlığı, yaşam biçimine ve buna paralel olarak sanatsal sürecine de yansımış.

Hayatın ve sonsuzluğun timsali olarak görülen, aynı zamanda Türk ve dünya kültürlerinde de önemli bir yeri olan ağaç, bu dünyayla öteki dünyanın, yeraltıyla yeryüzünün, insanla tanrının irtibatını sağlayan bir varlık olarak görülmektedir. Ağaç bu yüzden kozmiktir, kutsaldır, mukaddestir. Bunlardan etkilenerek de resimlerimde ağaç figürü kullanılmaktadır.

Metafor olarak kullanılan her ağaç birbirinden farklı ve özel olarak resmedilmektedir. Kişiselleştirilen bu ağaçlar bireyin doğası gibi saftır ve doğal görünümdedir. Doğanın sunduğu boşluklarda varlığını sürdürme eğilimindeki ağaçlar temel hedef olarak belirlenmiştir…’’

Ankaralı sanatçı Buse Kızılırmak şimdi de, 15 Kasım Çarşamba günü, ürettiklerini ilk kişisel baskı resim sergisi “Beşinci Mevsim” ile Hasan Rıza Sergi Salonu’nda 15 – 25 Kasım 2017 tarihleri arasında sergilenmeye hazırlanıyor.

Beşinci Mevsim Kişisel Baskı Resim Sergisi'nden

Peki nedir bu Beşinci Mevsim?

”Beşinci Mevsim, tüm yaşanmışlıklardan sonra arda kalan zaman dilimi midir? Yoksa herkesin hayalini kurduğu ütopik bir söylence mi? Belki varoluşun bu denli sorgulandığı ve yargılandığı evrenimizde, yok oluşun diğer bir ifade şekildir Beşinci Mevsim.

Kim bilir, belki de yaşayan her canlının mutlakıyet güncesi içerisinde vardığı umarsız geçişin adıdır. 

Tüm yaşamların ortak paydası konumunda olan bu sorunsal, Buse Kızılırmak’ın çalışmalarında kişisel hikayeler ile özdeşleştirilip metaforik bir tavır içerisinde ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Kompozisyonlarda kullanılan her biçim, her renk, her doku veya leke düşlerde yaşayan “Beşinci Mevsim”in nesnel yansımalarıdır. Ortaya konulan her çalışma varoluşun kontrastını sorgulayan görsel ifade biçimleridir.”

Beşinci mevsiminde huzurla ağaçları seyreden tüm sevdiklerimize..


Buse Kızılırmak (Ankara, 1992)

1992 yılında Ankara’da doğmuş olan Buse Kızılırmak çocukluğu süresince Gölbaşı’nda yaşamış; 2014 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalından mezun olmuştur. Yine aynı bölümde yüksek lisansını tamamladıktan sonra, 2017 yılında Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalında Doktora programına başlamıştır.

Şuan hala farklı baskı yöntemleri ile çalışmalarını sürdürmeye İstanbul’da devam ediyor.

İletişim: busekizilirmak@gmail.com

Sergi Adresi:
Ankara Güzel Sanatlar Galerisi Müdürlüğü
Hasan Rıza Sergi Salonu
Çiğdem Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:50
Taurus AVM Arkası – 100.Yıl

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir