MekanMeseleler

Bulvarın Anlamlı Yüzü: Cafe Down

Rehabilitasyon deyince aklınıza ne geliyor? Sözlük anlamı olarak; bir kimsenin iş yapmaya engel olan sakatlığını ya da hastalığını gidermek, onu iş yapabilecek, çalışabilecek duruma getirmek için uygulanan sağaltım, bakım ve eğitim işidir diyelim. Peki bu eşsiz işin bir kafede yapıldığını biliyor muydunuz? Aslında yıllar önce tanışmış olduğum Cafe Down’u sizler için yazmak çok keyifli. Çünkü, orada farklı bir şeyler var, aynı daha önce paylaştığımÇ’engel Kafe’de olduğu gibi. İki yerde de bulunmak o havayı solumak çok güzel. Gelin bu yazımda da Cafe Down’u daha yakından tanıyalım.

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olan Cafe Down, engelli dostlarımızın diğer bireylerden farklı gelişimlerinden kaynaklı olarak onları toplumla, toplumu da onlarla bir araya getirmek için güzel bir adres. 2002 yılından bu yana hizmet veren Cafe Down’u diğer kafelerden farklı kılan şey; bütün çalışanlarının zihinsel engelli olmasıdır. Birlikte uyum ve düzen içinde çalışmalarını sürdüren dostlarımız, yüzlerinden o güzel tebessümü hiç eksik etmiyorlar. Bazen siparişlerimiz gecikebiliyor ya da iletişim şekilleri toplumun sabit kalıplarından daha farklı olabiliyor ama tek bir yöntemle hem müşteri hem de çalışan memnuniyeti sağlanabiliyor. Şüphesiz ki bu yöntemin adı hoşgörüdür. Birbirimizden farklı olabiliriz ama insanın en büyük ihtiyaçlarından biri olan sevgi, onlar için de çok büyük bir ihtiyaç. Aynı zamanda duygusal gelişimleri açısından da oldukça iyi bir şey. Bu yüzden hoşgörü ve sevgi göstermek, hem onların daha verimli çalışmasına yardımcı olacak hem de insani bir ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Gençlerimiz için mesleki rehabilitasyon açısından Cafe Down üzerine düşeni yaparken, sosyal rehabilitasyon için ise bizlere ihtiyaçları var. Yani aslında biraz sohbet, biraz tebessüm ve de demli bir çay herkese iyi gelecek.

Belki bu anlamlı ve faydalı mekanı ziyaret edip çayınızı içerken kendinizi sıcak bir sohbetin içinde bulacak ya da Atatürk Bulvarını oturup izlerken kentin güzel insanlarını düşüneceksiniz. Mutlu günlerde güzel ziyaretler dilerim.

Adres: Kızılay Mahallesi, Atatürk Blv No:76/A, 06420 Çankaya
Telefon: (0312) 418 50 12

Fotoğraflar için Ali‘ ye teşekkür ediyorum.

Not: Eğer mekanı ziyaretiniz sırasında fotoğraf çekmek isterseniz, T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın uyarısına göre mekanda çalışan arkadaşlarımızın yüzlerini açıkça fotoğraflamanın yasak olduğunu hatırlatalım.

 

Bir Cevap YazınLavarla - Flow Dijital Sahne Mekan

Yeni dünyaya hoş geldiniz: FLOW Dijital Sahne

Toplumsal bir eğitim projesi olma ve Ankaralıların sanatla daha yakın bir ilişki kurabilmesi amacıyla 2010 yılında yolculuğuna başlayıp, geride kalan 13 yıl içerisinde kültür-sanat anlamında...

Pizzeria alla torre Pusu'la

Pizzanın zarif adresi: Pizzeria Alla Torre

İtalyan edebiyatının öykü ustası Italo Calvino’nun San Giovanni Yolu’nu okurken “Babam gücünden değil, yalnızca zamandan tasarruf ederdi: Daha kestirmeyse, en dik yokuşu çıkmaktan yüksünmezdi,” dediği...