Pusu'laKentHafıza

Bozcaada Keşif Haritası – Pusula 3 çıktı

Lavarla’nın 2017 yılında Ankara Keşif Haritası ile başlattığı, 2022 yılında ikincisini çıkardığı Pusula haritasının Ankara dışındaki ilk durağı Bozcaada oldu. Kullanıcılarına, adanın giderek yok olan kimliği ve hafızasının izinde adım adım bir keşif heyecanı sunmayı amaçlayan Bozcaada Keşif Haritası Pusula 3, Lavarla ekibi tarafından hazırlandı.

Bozcaada Keşif Haritası Pusula 3, kullanıcılarına, adanın kaybolmaya yüz tutmuş kimliğini ve hafızasını hatırlatmayı amaçlayan 19 keşif noktası içeriyor.

Haritada yer alan noktaların yanı sıra araştırmacı Hakan Gürüney’in “Adanın Merkezine Seyahat”, yazar Haluk Şahin’in “Göztepe’den Troya’ya Bakış”, bisiklet aktivisti Burçin Tarhan’ın bisiklet rotası “Koyların Sürekliliği” ve Bozcaada Caz Festivali ekibinin festival önerileri kullanıcıların ada keşfini farklı maceralara taşımayı hedefliyor.

Üçüncü haritanın çizimleri adayı yakından tanıyan, yazları adada geçiren çizer Hayalcan Deniz’e ait. Tasarım sürecinin koordinasyonunu Sema Çavdar, grafik tasarımını ise Elif Dilan Nadir gerçekleştirdi. Harita metinleri Ayşen Alpasar, Çiğdem Kaya Çayır ve Seren Erciyas tarafından yazıldı.

Bozcaada Keşif Haritası Pusula 3 ilk kez 8-9-10 Eylül tarihlerinde, aynı zamanda haritanın da paydaşı olan Bozcaada Caz Festivali’nde satışa çıkacak. Fiziksel ve dijital satış noktaları Lavarla web sitesi ve sosyal medya hesaplarından yakın zamanda duyurulacak.

Pusula nedir?

2017’de Lavarla tarafından hayata geçirilen matbu bir harita projesi olan Pusula, gündelik telaşlarla boğulan zihinleri rutinden koparmak, kenti deneyimleme biçimini tekdüzelikten çıkarmak ve ona bakışta yeni pencereler açmak amaçlarıyla tasarlandı. Bir harita olmanın yanı sıra, belirsiz aralıklarla basılarak kentteki değişimleri ve süreklilikleri takip edebilmeyi amaçlayan bir arşiv çalışmasıdır.

  • Pusula’nın öncelikli hedefi turistler değil, kentte yaşayanlardır.
  • Pusula, farklı çizerler tarafından tasarlanır.
  • Pusula işbirliğini önemser. Her versiyonda yerel oluşumlara ve kişilere yer verir.
  • Dolayısıyla kolektif çalışmanın ürünüdür.
  • Pusula, deneyim odaklı öneriler içerir.
  • Haritanın doğası gereği ve arşivlenebilmesi için matbudur.

Keşif Haritası Pusula’nın web sitesi için tıklayın.

Lavarla
Ankara merkezli bir kültür-sanat ve kent oluşumu.

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir