Pusu'laMekan

Mutfaktan Yükselen Koku!

Biliyoruz ki iki buçuk senedir birçok kez yazılıp çizildi. Belki de bir çoğunuz zaten biliyorsunuz ama bir de bizden denemeye ne dersiniz? Nereden mi bahsediyoruz? Eminiz kii hepiniz daha dün gibi hatırlıyorsunuzdur. Bundan tam 15 sene önce küçük tatlış bir kız çocuğu “ Bu yumurtalardan hangisi daha büyük? ” , “ Kabartma tozu pastayı ne kadar kabartır?” , “ Krema nasıl böyle güzel kokar?” diye sorular sorarak hayatımıza girmişti. İşte tüm bu soruların ve daha fazlasının cevabı bugünkü durağımız olan Elvan Hanım ve Bonapple’da diyerek hikayemize başlamak istiyoruz.

Lavarla - Bonapple Dis Mekan

Kendileri, 60’lardan 90’lara uzanan, yılların eskitemediği meşhur Beste Pastanesi’nin yerinde yeniden yeşillenip Bestekar’ı güzelleştirengillerden. Sahibesi Elvan Hanım’ın da gençliğinden kesitler içeren Beste Pastanesi, O’nun için özel bir durak. Bonapple, Ankara’nın en eski butiklerinden birisi ve bize göre butik olarak net Ankara’nın en Avrupai ve başarılı olanı.. Güzel kokunun cazibesini bir kenara koyacak olursak, mekanın çekim alanına girdiğiniz andan itibaren “ Türkçe konuşmayı saymazsak “ eğer cidden Avrupa hissiyatı tadını alabiliyorsunuz. İngilizimsi dokunuşlar her yerde ..

Sahibesi Elvan Hanım, güler yüzlülüğünün, sevecenliğinin ve güzelliğinin yanı sıra elinin lezzeti de olan kadınlardan.. Eğer ki pasta yapımıyla uğraşmıyorsa, kapıdan girdiğiniz anda suratındaki hafif tebessümle samimiyetini hemen hissedeceksiniz. Peki bu macera nasıl başlamış ve Bonapple nedir?

Aslında Elvan Hanım, bir biyolog ve kocası ile birlikte işlettikleri bir laboratuvarları varmış. Uzun süre işlettikten sonra kapatmışlar. Akabinde ise Elvan Hanım artık çocukluk hayallerinin peşinden gitmek için yeni bir serüvene atılmış. Çocukluk dedik ama cidden çocukluk hayali diyebiliriz çünkü Elvan Hanım okumaya başladığı günlerden beri ileride bir mekan açmak istemeye başlamış ve bu istek içinde hep büyümüş. Mutfağa karşı değişik ve güçlü bir bağ ile çekilmiş. Mesela insanlar yurt dışı dönüşlerinde genellikle teknolojik, kıyafet veya alkol bazlı alışverişler yaparken Elvan Hanım “özel yemek kitapları” ile dönüyormuş.

Lavarla - Bonapple Tabela

En nihayetinde yorucu uğraşlar ve emekler sonucunda, kendisi için de çok anısı olan bir yerde, çocukluk hayallerini gerçeğe dönüştürmeyi başarmış. Bu zorlu süreçte başta eşi ve kardeşleri, annesi, babası ve çocukları Elvan Hanım’a gerçekten çok büyük destek olmuşlar. Bonapple kısmına gelecek olursak ise; Elvan Hanım da İngilizce – Türkçe paylaşımlar yapan eski bir blogger. Bir gün okurlarıyla İngilizce “Candy Apple“ tarifi paylaşırken, yazının sonuna “Bon Appetit” yerine Bonapple yazmış. Yazıyı okuyan abisi bu oluşumun çok başarılı olduğunu ve kesinlikle ilerisi için isim olarak kullanması gerektiğini söylemiş. İşte böylece Bonapple’mız ortaya çıkmış..

Lavarla - Bonapple Ev Mutfagi

Elvan Hanım “ Çocuklarına yedirmediği bir ürünü “ misafirlerine vermiyor. Bu yüzden de en kaliteli, en doğal ve sağlıklı ürünleri kullanmaya önem veriyor. Mesela tereyağsız poğaça veya market kakaolu bir tatlı bulmanız imkansız. Bununla birlikte Elvan Hanım ve ailesi Bonapple’ın hep bir “ Ev Mutfağı “ olmasını istemişler ve bu konuya da özen gösteriyorlar. Eminiz kii bunu gidince daha iyi anlayacaksınız. Evde annelerinizin mutfaktan gelen leziz kokularını bulmanız kaçınılmaz..

Lavarla - Bonapple Tatli

Kokular bizi iyiden iyiye ele geçirmeden önce yavaş yavaş artık o enfes şeylere bir yakınlaşsak mı? Öncelikle bağımlısı olduğunuz bir tatlı türü yoksa çok kafanız karışacak diyebiliriz. Gerçi olsa bile o manzaraya bakınca yine de karışacak. Zira hepsi ev yapımı, birbirinden güzel ve özel meyveli pastalar, cheesecakeler, turtalar, kekler, tereyağlı poğaçalar, özel el yapımı börekler ve hafif atıştırmalıklar..
Bununla birlikte çok değişken bir menüye sahip diyebiliriz. Çeşitler ve türler, mevsimlere ve  günlere göre farklılık gösteriyor. Ama hepsi de birbirinden güzel ve leziz Bonapple’ın Spesiyalleri.. ve bunlardan “Boston Cream Pie” , “Havuçlu Kek” , “Apple Crumble” Bonapple’ın imzası niteliğinde diyebiliriz.

Lavarla - Bonapple Icecek

Bitti mi? Tabi kii HAYIR ! Öncelikle tatlıların mükemmel tamamlayıcısı içecekler. Sürekli taze çay bulabileceğiniz ender yerlerden. Bununla birlikte doğal bitki çayları ve kahve türevleri de mevcut. Bunlardan başka olarak da yaz ayları için leziz el yapımı limonataları denenilesi ve kış ayları için ise taze sıkılmış portakal suyu imdada yetişiyor. Ama mekanda soft içecekler mevcut değil bunu belirtelim. Kola ve türevleri yoğun bir şekilde talep edilse de yukarıda da belirtiğimiz üzere Elvan Hanım “Çocuklarına kullandırmadığı ürünleri” misafirlerine vermiyor.

Lavarla - Bonapple Diger Yiyecek

Gelelim tatlı dışı lezzetli şeylere! Günlere göre sürekli değişkenlik gösteren salatalar, sandviçler ve kişler de tatlılar kadar müdavimleşmiş durumda. Ve yaz mevsimi dışında yılın diğer üç mevsiminde günlere ve mevsimlere göre sürekli değişen Elvan Hanım’ın aşık olunası çorba spesiyalleri. Tamamen bağımlılık yapacak cinsten.. Şaka yapmıyoruz! Balkabağı Çorbası, Yengeç Çorbası, Sebze Çorbası ve daha niceleri ..

Lavarla - Bonapple Dizayn

Bize göre en Avrupai butik ve İngilizimsi dokunuşların her yerde olduğunu yazımızın başında söylemiştik ama şahsım adına birazcık buna tırnak açmam gerekecek sanırım. Öncelikle kesinlikle sade, şık, modern ve aşırı zevkli bir dizayn. Mutfakla haşır neşir olan bir editör olarak kendim de beyaz mutfak aşığı olduğum için kendisi, mutfağının tamamına A-ŞIK OL-DU-ĞUM bir mekan. Üzerine siyah-beyaz veya lacivert-beyaz kareli desenin kırmızı ile uyumuna da aşık olan birisi olarak masaların uyumunu açıklamak için kelimelerim kifayetsiz kalıyor resmen.

Lavarla - Bonapple Mekan

Bunun yanında ağırlıklı Fransız tercihler olmak üzere mükemmel müzik seçimleriyle de kendini artık sayamadığım kadar çok ispat etmiş oluyor. Şimdi bilmeyenler için gelelim üzücü habere. Kendisi, Pazar günleri kapalı! Evet yanlış duymadınız. Elvan Hanım ailesine önem veren bir kadın olduğu için belki de en işlek gününü ailesine ayırmayı tercih ediyor. Bunun dışında diğer günlerde 08:00 – 22:30 arası açıklar. Her şeye rağmen bize göre Bonapple, gerçek anlamda Ankara’da butik gibi butik! Sonuna kadar hakkını veriyor diyebiliriz.

Lavarla - Bonapple Siparis

Peki nedir bu işin sırrı? Bize soracak olursanız Elvan Hanım bazı şeyleri aşalı çok olmuş. Hangi malzemenin hangi malzemeyle uyup ya da uymayacağını artık o kadar iyi biliyor ki. En mükemmel uyumu yakalamakta zorlanmıyor.. Üzerine yaparken sevgisini ve elinin lezzetini de ekleyince durum vaziyet ortada gibi. Biraz tecrübe, biraz sevgi, biraz mutluluk ve biraz el lezzeti sonuç Bonapple ..!

Lavarla - Bonapple Gece

Gerçekten bugüne kadar tanışma veya uğrama fırsatınız olmadıysa bir gün uğramayı deneyin. Pişman olmayacaksınız! Güzel bir gün batımında gidin tek başınıza, mükemmel tatlı-kahve-müzik üçlüsünü Avrupa hissiyatıyla birleştirip ihya olun ve yanında da bal-kaymak niyetine alın kitabınızı veya sabah işinize, evinize giderken uğrayıp enfes tereyağlı poğaçaların çay ile tadını çıkarın ya da arkadaşlarınızla beş çaylarına gidip unutulmayacak anlarınızı bol bol ölümsüzleştirin.

Kendiniz gibi güzel bir gün geçirmeniz dileğiyle.. Yeni mekanlarda ve yazılarda buluşalım.. Esen kalın !

Lavarla - Bonapple Logo

İletişim Bilgileri :
Adres: Bestekar Sokak No: 39/A Kavaklıdere
Telefon: (0312) 466 8086

 

<Reklam değildir>

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir