Pusu'laMekanÇocukEğitim

Bir Uzay ve Bilim Macerası: Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi*

Çocuklu ailelere ve de uzay, gezegenler, bilim meraklılarına harika bir önerim var. Kısa bir süre önce internette keşfettiğim, fırsat bulunca da kızımla beraber heyecanla gittiğimiz; deneylerle, bilimle, uzayla dolu dolu olan Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi Ankara’da hem çocuklu aileler hem de uzay meraklıları için iyi bir seçenek.

Her şeyi merak eden, itina ile durmadan soru soran, hayal dünyaları geniş çocukların en az üç saat geçireceğini garanti edebilirim. Peki bu kadar saat neler yapılabiliyor? Fen, teknoloji, mühendislik ve matematik uygulamalarına olanak sağlayan merkez, “eğlenirken öğrenme” metodunu hayata geçiriyor. Uygulamalı bilim-kimya atölyesi ve robot atölyesi gibi seçenekler sunuyor. Bu atölyelerden bazıları ücretli iken bazıları ise ücretsiz. Biz önceden randevu aldığımız için ücretsiz atölyelerden birine denk geldik. Her evde bulunabilecek pipetlerle yapılan bir etkinlikti. Çocuklara üç boyutlu çalışma imkanının pipetlerle bile verilebilmesi şaşırtıcıydı. Bu etkinlikte her yaştan çocuk yaratıcılığını kullanarak hem özgürce şekiller oluşturuyor hem de iki boyut/üç boyut farkını eğlenerek öğrenmiş oluyor.

Belirli saatlerde gerçekleşen Planetaryum gösterisi ailece favorimiz oldu. 25 tl ücreti olan bu gösteri için merkezin en üst katına çıkmanız gerekiyor. Daha önce Planetaryum deneyimi olmayanlar için harika bir deneyim olacağını belirtmeliyim. Dev teleskoplardan alınmış görüntüler ve uzayla ilgili bir filmin küresel bir perdede izlenmesi; uzayın sonsuz boşluğunun içinde olduğumuz hissini başarıyla yaşatan bir deneyim. Özellikle 6 yaş üstü çocuklar ve yetişkinler için tavsiye ederim. Koltuklara hafif yatar şekilde oturduğunuz, sürekli yukarı doğru bakıp karanlık/sessiz bir ortamda, yıldızları ve uzayda geçen bir macerayı izleyeceğiniz için küçük çocuklarınızla girmeden önce mutlaka konuşun. Eğer korkacaklarını ya da soru sorarak ortamın sessizliğini etkileyeceklerini düşünürseniz; bu deneyimi tam olarak yaşayabilmeleri için büyümelerini beklemenizi tavsiye ederim. Ayrıca fotoğraf çekecekseniz, film boyunca flaşsız çekmeniz gerektiğini hatırlatmak isterim.

Merkezin en önemli özelliklerinden biri de “Uzay Sergisi”. Bu sergi ile evren, galaksi, yıldız, gezegen kırılımında, ulaşılabilen ve gözlemlenebilen uzayla ilgili bilgiler ziyaretçilere sunuluyor. Bu kısmı bireysel olarak gezebileceğiniz gibi belirli saatlerde yapılan sunum eşliğinde de gezebilirsiniz. Sergide Kara Delikler, Solucan Delikleri, Karanlık Madde, Sicim Teorisi gibi teorileri açıklayan düzenekler de gayet başarılıydı.

Deney meraklısı çocuklara, evde yapılamayacak birkaç deney izleme imkanı da sunuluyor. Uzman abi ve ablaların, gerekli tedbirleri alarak yaptıkları deneyleri izlemek çocuklar için hem keyifli, hem de bilgilendirici oluyor.

Simülasyonlar da macera severler için bir seçenek. Çocuklar ve yetişkinler için yaş gruplarına göre değişen farklı konularda seçeneklerin bulunduğu 3D gözlüklü simülasyon deneyimi, çocuklar kadar yetişkinlerin de ilgisini çekiyor. Uzay aracında, yer çekimi olmadan bir görevi yerine getirmeye çalışan insanları dışarıdan izlemek de keyifli.

Adına yakışır şekilde uzaydan bilime pek çok bilgiyle ve keyifli anılarla ayrılacağınız, Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi‘ne aracınızla gidecekseniz park için merkezin bulunduğu sokağı kullanabilirsiniz. Merkez çocuk dostu bir mekan. İçerisinde çocuklu aileler için yeme/içme (girişte küçük bir satış alanı var; katılacağınız etkinliklerin planlanması, ödemesi burada yapıldığı gibi su, bisküvi gibi ufak yiyecek satışı da yapılmakta), tuvalet ihtiyaçları düşünülmüş. Gitmeden önce rezervasyon yaptırmak ya da program hakkında bilgi almak için aramanızı tavsiye ederim.

  • Adres: Misket Mahallesi 624/2 Sokak No:3 06470 Mamak / Ankara
  • Randevu ya da detaylı bilgi almak isteyenler için telefon numarası: 0312 369 25 75
  • Web adresi:  http://www.alikuscugokbilim.com

*Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi 2019 yılında yaşanan bir yangın sonucunda kullanılamaz hale gelmiştir.

Bir Cevap YazınPusu'la

Çocuk Gözüyle Varşova

Polonya’nın tarihi dendiğinde hep derin acılar, yıkımlar ve toplu ölümler akla geliyor. Schindler’in Listesi, Piyano gibi filmleri seyretmiş olanlar II. Dünya Savaşı’nda Polonya’nın nasıl bir...

Çocuk

Yeni Yılda 1 Milyon Kitap

Son yıllarda ülkemizde çocuk edebiyatına ve çocuk kitaplarına gösterilen ilgi giderek artıyor. Bunda hem genişleyen pedagojik perspektifin hem de başarılı çizer ve yazarların bu alana...