Pusu'laMekanGurme

Bir Sarımsak-Yoğurt Senfonisi: Cimcim Mantı

“100 Lavarla takipçisine sorduk. Sevmeyeninin çok az olduğu bir yemek söyleyin.” 
Ve şöyle ekledik: Bu öyle bir yemek ki yapımı hafif zor ama yemesi de bir o kadar keyifli olan.. Köklerinin Eski Çin Mutfak Kültürü’ne dayandığı bilinen, Orta Asya Mutfakları ve eski SSCB ülkelerinde popüler, Türk Mutfağı’nda ise bir baş yapıt olan.. Birçok farklı teknik ve malzemeyle yapılan.. Kimilerine göre “aşk”, kimilerine göre “ambroisa”, kimilerine göre “bir sarımsak-yoğurt senfonisi” ve bize göre ise Gökhan Kırdar – Yerine Sevemem şarkısı 🙂 olan bir takım CimCim işler.. Sanki hep bir ağızdan aynı kelimeyi bağırdık dimi? MANTI !

Peki Fatmagül’ün Mantısı desek? Aman yarabbi mi dersiniz yoksa Fatmagül kim mi dersiniz? Fatmagül Hanım, bugünkü durağımız olan CimCim Mantı’nın güler yüzlü, samimi, içten, etrafına pozitif enerji yayan sahibesi. Fazlasıyla elinin lezzeti olan bir anne ve “günaydın” lafını çok seven bir kadın. Nasıl mı başlamış her şey?

Lavarla - CimCim Manti Fatmagul Hanim

Fatmagül Hanım eşi ile birlikte uzun süre ticaret yapmış; ama eşinin vefatından sonra işler değişmiş. Artık çocuklarının hem annesi hem de babası olmuş. Omuzlarındaki sorumluluk ve yük artmış. Sonraki süreçte ise çevresindekilerin de büyük desteğiyle “en iyi olduğu işi” yapmaya karar vermiş. Annesinden öğrenmiş olduğu mutfak bilgisi ve becerisiyle de bundan tam 9 sene önce korkarak ve çekinerek yemek sektörüne adımını atmış. Lakin kısa sürede elinin lezzeti, sevgisi, samimiyeti ve sıcaklığı ile insanları kendine çekmeyi başarmış. Bütün mahalleyi bir çatı altında toplayıp kocaman bir aile olmayı başarmışlar.

Lavarla - CimCim Manti Mekan

CimCim Mantı, nam-ı diğer Kahveciler Sokağı’nın bir paraleli olan sessiz ve sakin Büklüm Sokak’ta huzurlu, her yerinden samimiyet fışkıran ve Ankara’nın en iyi mantılarından birisini bulabileceğiniz küçük bir ev ortamı. Kendisi 9 yıllık, ruhu olan bir mekan. Gidince de görürsünüz ki müşteriden daha çok aslında  “misafir” olduğunuz bir yer.

Lavarla - CimCim Manti Ozel Tarif

Orta taraftaki gözlüklü ve turuncu saçlı hanım efendi, “Gerçekten mantıları o kadar başarılı mı diye mi soruyor acaba?” sesi birazcık az geliyor da. Bize göre hakikaten Ankara’daki en özel ve en iyilerden birisi. (Kendim de bir mantı hastası olarak) Özel mi? Evet! Peki neymiş bu özelliği? Öncelikle Fatmagül Hanım Kayserili ve küçüklüğünden beri mantıyla büyüyen bir insan olduğu için mantı konusunda her ayrıntıya çok hakim. Bununla birlikte hamurunu çok ince açıyor, diğer birçok mantı gibi hamur olup, midenize oturmuyor. Bu yüzden birkaç saat sonra tekrar acıkabiliyorsunuz ve tabi “herkesler” de bilir ki mantıyı yediren ve mantıyı mantı yapan şeylerden birisi de sosudur. Bu konuda da özel bir sosları var. O kadar lezzetli ki tabağın dibinde kalan sosu kaşıkla içmek istiyorsunuz.

Lavarla - CimCim Manti Manti

Dilerseniz artık menüyü biraz daha yakından inceleyelim. Sabahtan beri mantı konuşuyoruz belki ama aslında CimCim, Otantik Kayseri Mutfağı ama “mantı” başlı başına her şeyi himayesi altında tutuyor gibi. Öncelikle Kayseri tabiriyle “40’ı bir kaşıkta” ve tepsi mantısının hakkını gerçekten sonuna kadar veriyorlar. Eğer kendinizi durdurmazsanız  bir, iki, üç porsiyon gidebiliyor ..

Lavarla - CimCim Manti Yemek

Bunun dışında menüde  mercimek veya ezogelin, yoğurt ve arabaşı çorbası olmak üzere günlük üç çorba, ekşili sulu köfte, şebit yağlama, etli yaprak sarması, zeytinyağlı kızartma da bulunmakta. Özellikle son üç tanesi mantılar dışında şiddetle denenilmesi gerekenler kategorisinde. Asıl bomba ise “şebit yağlama“. Fatmagül Hanım’a yağlama istediğinizi önceden arayıp haber veriyorsunuz ve hamurunu o gün açıyor elleriyle, akşama taze taze Ankara’nın en güzel yağlamasını yiyorsunuz.

Lavarla - CimCim Manti Ekmek Kadayifi

Eee birazcık da tatlı yiyip tatlı konuşmayalım mı? CimCim’in ilk göz ağrısı, mantı ve yemekler kadar iştah kabartıcı Ekmek Kadayıfı. İkinci olarak ise Sütlaç. Bununla birlikte yine tamamı ev yapımı börek, poğaça, kurabiye ve kekler de günlük olarak mevcut. Tabi ki taze çay veya kahve ile birlikte..

Lavarla - CimCim Manti Paket

Gelelim biz mantı-severler açısından tek kötü olan kısma. Ne yazık ki CimCim, Pazar günleri kapalı. Onun dışında diğer bütün günler 08:30 – 21:00 arası hizmet vermekteler. Güzel haber ise gitmeye fırsatı olmayanlar, ofis öğle araları, akşam ne pişireceğini bilmeyenler ve üşenenler için “yemeksepeti” hizmeti mevcut. Hadi durma paketlesene!

Lavarla - CimCim Manti Dis Mekan

Ama bize soracak olursanız şayet henüz kendileriyle tanışmadıysanız gelin bir uğrayın. Neler yaşayacağınızı biz söylemeyelim siz kendiniz yaşayın.. Vee CimCim’in samimi ailesine dahil olun. Eminiz ki her fırsatta yolunu gözleyeceksiniz. Bol mantılı günlere ..

Lavarla olarak bu yazıyı okuduktan sonra mantıyı denemek isteyenler için instagram hesabımızda bir sürprizimiz var. Şansınızı deneyin!

Yeni mekanlarda ve yazılarda buluşmak dileğiyle.. Esen kalın!

Lavarla - CimCim Manti Logo

İletişim Bilgileri :
Adres: Büklüm Sok. 86/B, Kavaklıdere/Ankara (Aspavalar’ın hemen arkası!)
Telefon: (0312) 427 0304
Facebook
Instagram

Kapak görseli için Nourrituremorte ‘a teşekkürler


(Bu yazı herhangi bir kar amacı gütmeden, maddi herhangi bir karşılık almadan hazırlanmıştır. Reklam değildir.)

Bir Cevap Yazın
Cacao Reserve Mekan

Çekirdekten çikolataya Cacao Reserve

Hepimiz biliriz ki aşk ile yapılan her iş güzeldir. Cacao Reserve’ün hikayesi de mekanın sahipleri Hilal Hanım ve Soner Bey’in aşk hikayesine dayanıyor. Birliktelikleri esnasında...