Pusu'laEtkinlikTiyatro

Bir Nöbetçi Devlet Tiyatrosu Oyunu: İkinci Bölüm

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün Küçük Tiyatro’da 1 Temmuz’a kadar sezonun en beğenilen oyunlarının gösterimine devam edileceğini bildirmesi üzerine tiyatroseverler olarak heyecanlanmıştık. Bütün yaz sürmeyecek olsa da perdelerin açılmasını beklemeye gerek kalmadan haziran ayında Ankara’da birçok oyunu izleme imkanı buldum. Bu oyunlardan bazıları Eyvah Nadir, Tamamen Doluyuz, Rumuz Goncagül, İkinci Bölüm. Bu yazıda içlerinden beğendiğim İkinci Bölüm adlı oyundan bahsedeceğim.

Hidayet Erdinç yönetmenliğinde oynanan İkinci Bölüm; Neil Simon tarafından yazılmış ve Cemil Büyükutku tarafından çevrilerek sahnedeki yerini almış. Aslen İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda sergilenen bu oyunu, Ankara’nın nöbetçi tiyatro uygulaması sayesinde izleme fırsatı buldum. Yeni sezonda Ankara’ya yeniden gelirse, biletler tükenmeden bir şans vermenizi öneriyorum.

Oyun; eşini kaybeden bir erkek ve yeni boşanmış bir kadının devam eden hayatlarında yeniden aşkı bulma çabalarını konu alıyor. İkinci Bölüm ismi de birbirleriyle tanışmalarının hayatlarının ikinci kısmı olmasına atıf olarak seçilmiş. Oyun boyunca evliliklerin o yozlaşan süreci hakkında birçok eleştiri yapılmış. Birbirini sevse de tüketen, sıkıntılı ilişkilerine rağmen birbirinden bir türlü kopamayan insanlar anlatılarak aslen çoğu insanın yaşadığı ilişki profilinin portresi çizilmiş. George karakterinin geçmişi bir anda kafasına takması, sonra geçmişini bir anda geriye bırakabilmesi arasındaki geçişler biraz kopuk olsa da oyunun genel havası sayesinde toparlanmış.

Oyunun ilk yarısı karakterlerin diyalogları sayesinde eğlenceli ve enerjisi yüksekken, ikinci perdede daha dramatik ve durağan bir atmosfer mevcut çünkü ikinci perde o hastalıklı ilişkilerimize duyduğumuz değişik bağlılığı tokat gibi yüzümüze vurmakta. Oyun nispeten biraz uzun ama temposu düşürmemesi, seyirciyi de içine katabilmesi yönleriyle başarılı. Bir sonraki sezonda da İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun programında büyük ihtimalle yer alacak olan bu oyunu, yine sürpriz bir şekilde Ankara’da da görmek dileğiyle.

Elif Nida Şamdan

Elif Nida Görüş
Naif bir Ankarasever

  Bir Cevap Yazın

  Lavarla Aylik Bulten Kapak Pusu'la

  Lavarla Eylül Bülteni

  NEREDE KALMIŞTIK? Bunu söyleyeceğimiz günü o kadar uzun süredir bekliyorduk ki şuan ki mutluluğumuzu kelimelerle anlatmak gerçekten zor! Dile kolay tam 16 aydır görüşemiyoruz. Bu...  Pusu'la

  Bu Pazar Kalede Şenlik Var!

  Kale Meclisi ve Ankara Kent Konseyi (AKK) Kültür Sanat Çalışma Grubu organize ediyor. Ankara Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ve...