Pusu'laEtkinlikFestivalSinema

Bir Göçebe Sinema Kumpanyası | 26. Gezici Festival

Ve sıra geldi ekimde başlayan filmli ve festivalli günlerin kapanışına! Ankara Sinema Derneği’nin T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla düzenlediği ve bir yıllık zorunlu aranın ardından sonra bu sene tekerleri 26. kez dönecek olan Gezici Festival, 26 Kasım – 2 Aralık 2021 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşecek ve Ankaralılara uzunca bir süre için son kez sinema dolu bir hafta yaşatacak. Festivalin diğer durakları ise 3 – 5 Aralık’ta Sinop ve 6 – 8 Aralık’ta Kastamonu.

Lavarla - 26. Gezici Festival

Sinemanın seçkin örneklerini Türkiye’nin farklı kentlerindeki seyircilerle buluşturmak ve insanların kültür hayatlarını zenginleştiren karşılaşmalara vesile olmak için 1995 senesinde serüvenine bir festival otobüsü olarak başlayıp zamanla Ankara’nın yolunu gözlediği büyük bir festivale dönüşen Gezici Festival, bu sene Ankara gösterimlerini Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapacak.

Lavarla - 26. Gezici Festival

İlk yılından bu yana festivali yalnız bırakmayan ve her yıl festivale birbirinden özgün afişler sunan Behiç Ak, bu yıl da hazırladığı afişle Gezici Festival’e desteğini sürdürüyor. (Dileyenler Behiç Ak ve 25 Yıllık Festival Geleneği yazımıza da bir göz atabilir.)

Lavarla’nın 5. Kez Basın Sponsorları Arasında Yer Aldığı 26. Gezici Festival Bu Sene Ankara’ya Neler Vadediyor?

Lavarla - 26. Gezici Festival Filmler

BÖLÜMLER

26. senesinde keyifli 4 alt bölümden oluşan Gezici Festival, farklı türlerden 33 yapımı 7 gün boyunca Ankaralı sinemaseverlerle buluşturacak.

Lavarla - 26. Gezici Festival Dünya Sineması

Dünya Sineması

Her yıl olduğu gibi dünyada düzenlenen festivallerde öne çıkan yapıtların gösterimlerini içeren festivalin her sene en çok merakla beklenen bölümü, bu sene Kosta Rika’dan İrlanda’ya, Meksika’dan Almanya’ya birçok değişik coğrafyanın yapıtlarını yine sinemaseverlerle buluşturuyor. Aurora, Libertad, Futura bu sene bölümün önemli gösterimlerinden sadece birkaç tanesi. #DünyaSineması – Tanıtım Filmi

Lavarla - 26. Gezici Festival Türkiye 2021

Türkiye 2021

Her yıl ulusal ve uluslararası festivallerde beğeni toplayan yerli filmleri bir araya getirmekle yetinmeyip film ekiplerinin de katılımıyla gerçekleşen atölye ve söyleşileri de kapsayan festivalin bu bölümü, bu yıl yine 2021’e damga vuran, yılın en başarılı yerli yapımlarını Ankaralıların beğenisine sunuyor. Okul Tıraşı, Diyalog, Zuhal bu senenin önemli gösterimlerinden sadece bazıları. #Türkiye2021 – Tanıtım Filmi

Lavarla - 26. Gezici Festival Tuncel Kurtiz'in Sürgün Yılları

Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları

Gezici Festival, 26. yılında seyircisini festivali bir göçebe sinema kumpanyasına benzeten merhum sanatçımız Tuncel Kurtiz’in İsveç’teki sürgün yıllarına ait daha önce gün yüzüne çıkmamış iki filmiyle buluşturacak. İsveç Büyükelçiliği’nin katkılarıyla oluşturulan bu bölümde Saç ve Bebek filmleri gösterilecek. #TuncelKurtiz – Tanıtım Filmi

Kısa İyidir

Bu sene yine ücretsiz olarak gerçekleşecek bölüm, 5 farklı ülkeden 13 kısa filmden oluşuyor. #Ücretsiz – Tanıtım Filmi

Lavarla - 26. Gezici Festival Misafirli Gösterimler

MİSAFİRLİ GÖSTERİMLER

Gezici Festival bu sene de başarılı filmleri sadece seyirciyle buluşturmakla kalmayıp bir tık daha üste çıktığı ve son yıllarda festivalin film programları kadar merakla beklenenleri arasında olan geleneğine devam ediyor. Zuhal ve Yaramaz Çocuklar filmlerinin yönetmenleri, Bembeyaz filminin başrol oyuncusu Mert Fırat, ülkemizin bu seneki başarılı yapımlarından Okul Tıraşı, Diyalog, İki Şafak Arasında, Kerr, Anadolu Leoparı filmlerinin ekip üyeleri ve daha fazlası bu sene yine Gezici Festival’de Ankaralı izleyiciyle buluşacak.

Lavarla - 26. Gezici Festival Prömiyeler

İLKLER VE ÜCRETSİZLER

Festival uzun yıllardır Ankara’ya ve ülkemize ilkler yaşatmaya devam ediyor. İspanya’dan yönetmen Ainhoa Rodríguez’in fantezik ve etkileyici eseri Işık Hüzmesi | Mighty Flash, İrlanda’dan yönetmen Philip Doherty’nin bir blues müzikalini andıran yapımı Serserinin Kefareti | Redemption Of Rogue ve Meksika’dan yönetmen Teodora Ana Mihai’nin gerçek olaylardan esinlendiği Sivil Vatandaş | La Civil festival kapsamında Türkiye prömiyerlerini yapacaklar. Bölümdeki (Dünya Sineması) diğer filmler ise Ankara’da ilk kez gösterilecek. 

Ayrıca ekim ayında 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yarışan yılın başarılı yapımlarından Zuhal, Bembeyaz ve Diyalog da Ankara’da ilk kez seyirciyle buluşacak.

Bununla birlikte festivalde bu sene Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları (Bu filmler de ilk kez gösterilecek.) ve Kısa İyidir bölümleri ücretsiz olarak gösterilecek.

Lavarla 26. Gezici Festival Bilet

BİLETLER

Bu sene tamamının 15 TL olduğu 26. Gezici Festival biletlerini dilerseniz online olarak buradan ( 19 Kasım 2021 itibariyle) ya da 20 Kasım 2021 itibariyle Çağdaş Sanatlar Merkezi gişesinden bizzat giderek satın alabilirsiniz. Kısa İyidir ve Tuncel Kurtiz bölümlerinin ücretsiz olduğunu bir kez daha hatırlatalım.

FESTİVAL GÖSTERİM PROGRAMI VE DETAYLI BİLGİ


Festival ile ilgili son dakika detaylarını sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Bununla birlikte 26. Gezici Festival Lavarla Seçkisi çok yakında yayında olacak. (Artık yayında!)

Bol bol ilklere ve sinemaya doyduğunuz, ağız dolusu gülüp anılar biriktirdiğiniz, eğlenceli ve keyifli bir festival süreci geçirmeniz ümidiyle. Yeni yazılarda, etkinliklerde, festivallerde ve 26. Gezici Festival’de görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın!


Festival İletişim Bilgileri | Resmi Site | Facebook | Twitter | Instagram | Vimeo

Bir Cevap Yazın

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Eylül Bülteni

Sarı! Yeşil! Turuncu! Kahverengi! Selam olsun o zaman sıcak bir sonbahar gününden! Evet birçok insan bunu söylediğimiz için eminiz çok üzülecek ama resmi olarak yaz...


Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Ağustos Bülteni

Herkese sıpsıcak bir ağustos ayından merhabalar! Birkaç hafta önce bozuk havalarla uğraşıp yazın ortasından bu da neyin nesi derken şimdi de özellikle gündüzleri sıcaktan kaçacak...

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Temmuz Bülteni

Resmi sezon sonlarından ve sözde yazın ortasından herkese merhabalar! Evet Ankara bir yandan gelmek bilmeyen yazla uğraşırken öte yandan da sezon sonunun gelmesiyle iyiden iyiye...