Pusu'laMekanÇocuk

Bir Çocukla Müze Gezmek: Rahmi Koç Müzesi

Şehirli anne-babanın sınavlarından biri de hafta sonunun nasıl değerlendirileceğidir. Pek çoğumuzun yoğun iş temposundan arınamadığı çağımızda, tatil günlerinin çocuklarla birlikte kaliteli geçirilmesinin önemli hale geldiği bir gerçek. Çevremdeki anne-babalardan duyduğum, klasik Ankaralı cümlesi; “İstanbul’da olsak gidilecek çok yer var; fakat Ankara’da yok.” Kabul edelim ki bu bir bahane; Ankara özellikle son birkaç yıldır, çocuklu aileler için pek çok seçenek sunuyor. Bu seçenekler arasında sadece  AVM etkinlikleri de yok üstelik. Çocuğu ile kaliteli vakit geçirmek; eğlenirken, öğrenmek isteyenleri buraya alalım. Başlangıç noktamız Ankara’daki birbirinden değerli müzelerden biri olan Rahmi Koç Müzesi.

Müzenin bulunduğu yer bile başlı başına çocukların dikkatini çekebilecek özelliğe sahip çünkü Ankara Kalesi’ne çok yakın. Daha içeri girmeden, müzenin engelli ziyaretçiler için düşünülmüş alanı dikkatimizi çekti, bu hassas yaklaşımıyla müze bizden tam puan aldı. Personelinin yardımseverliği, cafe hizmeti, temiz tuvaletiyle tüm ihtiyaçlara cevap verebilir olmasıyla da çocuk dostu bir mekan olduğunu da vurgulamak isterim.

lavarla çocuk, rahmi koç müzesi, ankara çocuk, çocukla müze

Bir kız çocuğu annesi olarak kızımla müzenin giriş katındaki ilgi çekici bebek evlerine uzun zaman ayırmamız, hayran hayran her ayrıntıyı incelememiz şaşırtıcı olmasa gerek. Evlerdeki her ayrıntıyı avizesinden, şamdanına, fincanından, elbisesine kadar her şeyi hayranlıkla inceledik. Tüm oyuncakların yanında bulunan bilgilendirme yazılarını okuduk. Her odada ayrı ayrı sınıflandırılmış trenden, bebeğe tüm oyuncakları gezmek ve de diğer katlara gitmek epey zamanımızı aldı.

Alt kattaki eczacılık ve tarım koleksiyonu bile kızımın dikkatini çekti. Eskiden kullanılan bisikletten, röntgen cihazına; dişçi koltuğundan, eczacılık kitaplarına kadar güzel bir koleksiyonla karşılaştık. Bir çocuk için en güzel öğrenme görerek, deneyimleyerek öğrenmektir. Müzeler tarihsel ilerlemeyi koleksiyonları ile görmemizi sağlar. Bu nedenle müze gezileri, çocuklar için öğrenme yollarından biridir. Özellikle eczacılık alanındaki gelişmelere şahit olmak kızım için etkileyici oldu.

lavarla çocuk, rahmi koç müzesi, ankara çocuk

Üst katta bulunan Rahmi ve Mustafa Koç özel koleksiyonları da Koç ailesinin bilimden, spora pek çok alandaki zevkli duruşlarının birer kanıtıydı. Atatürk’le ilgili özel bir alan olması ve de Atatürk’ün hayatını anlatan kısacık fakat anlamlı videonun sürekli gösteriliyor olması ailecek bizi etkiledi.

lavarla çocuk, rahmi koç müzesi, ankara çocuk

2016 yılı Haziran ayında açılan Safranhan ile Rahmi Koç Müzesi daha da büyümüş. Zemin kattan, Safranhan’a geçtikten sonra iki ayrı katta sergilenen fotoğraf makinesinden, radyoya, arabadan, uçağa geniş bir koleksiyon sizi bekliyor olacak. Tabii müze duvarlarını süsleyen birbirinden değerli tablolar da sanata meraklı çocukların dikkatini mutlaka çekecektir.

Bir yetişkin olarak özellikle “Vehbi Koç Dükkanı” koleksiyonu, beni çok etkiledi. Başlangıç noktalarını en küçük ayrıntısına kadar sergiledikleri bu alanı görünce, Koç ailesinin çalışkanlığına hayran olmamak mümkün değil.

lavarla çocuk, rahmi koç müzesi, ankara çocuk

Kaynak: mekangunlugu.com

Müzeden çıkmadan günün anısı için iki farklı noktaya koyulmuş para basma makinesini kullanmanızı tavsiye ediyorum. Keyifli geçen gezinizin tatlı anısını da kendi elinizle yapıp aldıktan sonra huzurla ve de çocuğunuzla konuşacak pek çok konuyla oradan ayrılacaksınız.

lavarla çocuk, rahmi koç müzesi, ankara çocuk

Kaynak: Sema Çavdar

Müzenin otoparkı yok fakat Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin otoparkını kullanabilirsiniz. Ayrıca Altındağ Belediyesinin önünden Ulucanlar Caddesine çıktıktan sonra Ankara Kalesi’ne doğru giderseniz, fazla yukarı çıkmadan arabanızı park edip 200 metrelik yürüyüş boyunca pek çok keyifli dükkanı da gezerek müzeye ulaşabilirsiniz.

Not: Ankara’daki çocuklu aileler için güzel bir seçenek olan müzede; her hafta sonu çocuklar için yaratıcı atölye seçenekleri, gençler için ise harita ve ipuçlarından yola çıkarak eğlenceli bir aktivite imkanı sunuluyor. Detaylı bilgi için 0312 309 6800 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Adres: Ankara Rahmi M. Koç Müzesi Necatibey Mahallesi, Depo Sokak No: 1 Altındağ

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Pusu'la

Artifex Ludens – Sanatla Oyun Sergisi

“Başlangıç noktamızı anlamamız, gelişimin farkına varmamız ve de hayaller kurabilmemiz için müzeler hep olmalıdır,” düşüncesini destekleyen Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi‘nin özellikle çocuklara geniş imkanlar...