Pusu'laGeziÇocuk

Bir Çocukla Müze Gezmek: PTT Pul Müzesi

Çocuklarıyla kaliteli vakit geçirmek isteyen ebeveynler için müzeler doğru adreslerden biri. Ankara bizlere müzeler açısından zengin seçenekler sunuyor. PTT Pul Müzesi de bu seçenekler arasında en önemlisi. Hem tarihi binası hem de koleksiyonlarıyla minik ziyaretçilerini bekliyor.

Dünya çapında bir kültür merkezi olma amacıyla ve modern müzecilik anlayışı ile tasarlanan müzede; “Dünya Pulları, Osmanlı Devleti Pulları, Anadolu Hükümeti Pulları, Türkiye Cumhuriyeti Pulları” ve 7 ayrı temadan oluşan tematik pullar sergileniyor. Ayrıca, “Geçmişten Günümüze Posta, İstiklal Harbinde PTT ve Nostaljik PTT” alanları da müzede gezilebilecek diğer bölümlerden. Clemens Holzmeister tarafından neo-klasik kural ölçülerinde inşa edilmiş olan tarihi bina, PTT tarafından restore edilerek PTT Pul Müzesi’ne dönüştürülmüş ve 2013 yılında açılışı gerçekleştirilmiş.Müze binasının önüne geldiğinizde, daha içeri girmeden tarihi binanın etkisiyle çocukların heyecanlandıklarını göreceksiniz. Giriş bankosundaki güler yüzlü, anlayışlı müze personelinin verdiği giriş kartlarınızı alıp gezinize giriş katındaki “Geçmişten Günümüze Posta” koleksiyonuyla başlıyorsunuz. Burada posta arabasından telgrafa, kıyafetten mektuplara haberleşmenin gelişimini göreceksiniz.

Biraz daha canlandırılması ve etkinliklerle desteklenmesi halinde; alt kattaki çocuk pulları bölümü çağımızın getirdiği yenilikler sebebiyle mektup yazma alışkanlığını bilmeyen çocuklarımızda mektup yazma merakı oluşturacaktır. Mekansal olarak gayet başarılı dekore edilmiş ve dikkat çekici renklerle canlandırılmış bu bölümde çocukların mektup yazmaları için oturacakları alanlar düşünülmüş; fakat kağıt, zarf düşünülmemiş. Masalara kağıt, zarf koyularak çocukların istedikleri kişilere mektup yazmaları, hatta mektuplarını gönderebilme imkanı da sağlanırsa çok daha işlevsel bir bölüm olacaktır.En alt kattaki çocuk pulları bölümünden asansörle son kata çıkıp pul koleksiyonlarını geze geze aşağıya inebilirsiniz. “Dünya Pulları, Osmanlı Devleti Pulları, Anadolu Hükümetleri Pulları ve Türkiye Cumhuriyeti Pulları” görülmeye değer. Özellikle 2. katta bulunan Atatürk Temalı Pullara ait koleksiyon çok etkileyici. Pul çekmecelerinin içinde hangi içeriğin olduğu her katın girişinde numaralı olarak belirtilmiş. İlginizi çeken konudaki pul örneklerini görmek için ilgili numaralı çekmeceyi çekmeniz yeterli, karşınıza çıkan pul örneklerine hayranlıkla bakacağınız kesin. Pul koleksiyonlarının bulunduğu koridorların karşısında, her katta ayrı bir sergi bulunuyor. “Nostaljik PTT” sergisindeki eski telefonlar ve telgraf santrali çocukların ilgisini çekecektir. Çeşitli kartpostal ve mektup örneklerinin de sergilendiği kısımları atlamadan gezmenizi tavsiye ederiz. PTT Pul Müzesi, kafesinde kahvaltı yapabilme fırsatı da sunuyor. Müzede kahvaltı çocuklar için farklı bir deneyim olacaktır. Zengin koleksiyonları kadar temiz binası, güler yüzlü personeliyle de çocuklu aileler için her imkanı sunan çocuk dostu bir müze. Keyifli ve eğitici bir gezi olacağına emin olabilirsiniz.

Not: Giriş ücretsiz. Daha fazla bilgi almak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.
Adres: Anafartalar Mah.Atatürk Bulvarı No: 13 Ulus

Bir Cevap YazınPusu'la

Çocuk Gözüyle Varşova

Polonya’nın tarihi dendiğinde hep derin acılar, yıkımlar ve toplu ölümler akla geliyor. Schindler’in Listesi, Piyano gibi filmleri seyretmiş olanlar II. Dünya Savaşı’nda Polonya’nın nasıl bir...

Çocuk

Yeni Yılda 1 Milyon Kitap

Son yıllarda ülkemizde çocuk edebiyatına ve çocuk kitaplarına gösterilen ilgi giderek artıyor. Bunda hem genişleyen pedagojik perspektifin hem de başarılı çizer ve yazarların bu alana...