Pusu'laSpor

Bir Bahar Klasiği, Bir Ankara Geleneği: ODTÜ Cumhuriyet Koşusu

Bisiklette bahar klasikleri vardır. Mesela Fransa’da her yıl Mart ayında düzenlenen Paris-Roubaix Turu klasiktir, “kuzeyin cehennemi” olarak anılır, bir gün sürer ve bütün bisikletçiler için o turu kazanmak çok şey ifade eder. Yine İtalya’da Milano-San Remo bir bisiklet turu klasiğidir ve İtalyan bisikletinin en anlamlı turlarından birisidir.

Ankara’nın bahar klasiği nedir peki? Cevap ODTÜ Cumhuriyet Koşusu. Her yıl Cumhuriyet Bayramı’nın kutlanması amacıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında Cumhuriyet Bayramı’ndan ya önce ya sonra veya bu yıl olacağı gibi tam 29 Ekim’de düzenlenmektedir.

ODTÜ Cumhuriyet Koşusu ne Ankara’nın tek koşusudur ne de en kalabalık ve popüler koşusudur. Kendi halinde bir organizasyondur ama Ankara’daki eski koşulardan, eski geleneklerden biridir. Koşu ODTÜ Spor Müdürlüğü tarafından Eymir Gölü etrafındaki parkurda veya ODTÜ Kampusu içindeki bir parkurda koşulmak üzere organize edilir. Rektörü, rektör yardımcılarını, akademisyenleri, öğrencileri, mezunları ve Ankaralıları o yarışta görmek mümkündür.

2016 Kosusu – ODTU Kampusu

Bu yılki ODTÜ Cumhuriyet Koşusu, 29 Ekim 2018 Pazartesi Günü saat 12:00’de ODTÜ Kampusu içindeki Parkurda koşulacak. Parkur geçen yıl olduğu gibi yaklaşık 6 km’lik bir uzunlukta olup, koşu ODTÜ Devrim Stadyumundan başlayacak ve orada bitecek. Koşuya kayıtlar, koşunun yapılacağı gün 10:00-11:30 saatleri arasında Stadyum alanında yapılacaktır.

Katılmayı düşünenler için, parkurun büyük çoğunluğunun düzlük olduğunu söylemekte fayda var. Ayrıca Türkiye’de gerçekleştirilen koşularda eskiden sık rastlanan ama son yıllarda neredeyse hiç olmayan bir şeyin ODTÜ Cumhuriyet Koşusunu organize edenlerce düşünülerek sporcuları onurlandırdığını söylemek mümkün. Şöyle ki, bitiş için stadyuma vardığınızda saat yönü ile aynı yönde stadyumun çevresini yaklaşık yarım tur koştuktan sonra bitiş takı’na ulaşıyorsunuz. O anda, sporcuların kendilerini Atina’nın Panathinaiko Stadyumu’nda bir atlet gibi hissetmemesi zor… Bu aynı zamanda, izleyiciler için de güzel bir seyir zevki yaratıyor.

2015 Koşusu – Eymir Gölü

Geçmiş yıllarda yaş kategorilerine göre derecelendirmenin yapıldığı ve her yaş kategorisinde 1., 2, ve 3.’nün ödüllendirildiği koşuda, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da derecelendirme yapılmayacaktır. Fakat katılan herkese t-shirt ve çekilişle hediye dağıtılacaktır. Hediye çekilişinin bayağı heyecanlı olduğunu itiraf etmek gerekir. Her yıl minik bir festival havasında geçen bu organizasyona katılmış olmak bile aslında bir keyif… Öyleyse, Ankara’da bir Cumhuriyet Bayramı geleneği olan ODTÜ Cumhuriyet Koşusunu bu yıl da “Cumhuriyet” coşkusuyla koşmak güzel olmaz mı, ne dersiniz?

Yarışla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

2 Comments

 1. Hocam saygılar verdiğiniz bağlantıdan anladığımız kadarıyla koşuya dışarıdan katılım olmuyor; sadece mensuplar için oluyor; doğru mudur? Eymürdeki koşulara dışarıdan da katılabiliyorduk. Bu sene katılamayacak mıyız? ODTÜ ağ sayfasında açıkça belirtilmemiş?
  Yanıtlayabilirseniz çok sevinirim.
  Saygılar

  1. Selam,
   Açıklamada şu ibare var;
   Tüm öğrencilerimizi, personelimizi, sporcularımızı ve misafirlerimizi bayramımızı coşku ile kutlamaya ve isterseniz koşmaya isterseniz yürümeye davet ediyoruz.

   Misafirlerimiz de denmektedir.

Bir Cevap Yazın
Pusu'la

ODTÜ’den sergi izlenimleri 3: “Oyun”

“Hayat, sanat ve ruh… Hayat ruhu döver ve ezerken, sanat bir ruha sahip olduğunuzu hatırlatır.” Stella Adler ODTÜ Tasarım Fabrikası’nın Sanat Danışmanı Murat Akın, Heykeltıraş...