Pusu'laMüzik

Beş Harika Kadın: Retro Queen

Ankara’daki müzik camiası samimidir ve çoğunlukla tanışıktır. Müzisyenler zaman zaman farklı projelerde bir araya gelirler. Bazen bir yardım konserinde görürsünüz onları, bazen de fantastik bir projede desteklerler birbirlerini. Bu dayanışma zaman zaman yeni oluşumlar da yaratır kendi içinde. Birbirinden başarılı ve güzel beş kadın müzisyenden oluşan “Retro Queen” gibi…

Aralarında daha önce birlikte müzik yapmış olanların da bulunduğu grup üyelerinin dostluğu 2014’te birçok müzisyenin bir araya geldiği “Kadın Müzisyenler Gecesi” nde ve sonraki etkinliklerde güçlenmiş, birlikte müzik yapabiliriz düşüncesi filizlenmiş. Sonrasında da “Retro Queen” adıyla ve tamamen kadınlardan oluşan bir cover grubu kurmaya karar vermişler. Titiz bir tarama ve disiplinli bir prova sürecinden sonra repertuvar şekillenmiş ve başlamışlar Ankara’nın önde gelen mekanlarında aynı sahneyi paylaşmaya. Gelelim grup üyelerinin müzik dışında neler yaptıklarına:

Grubun klavyecisi ve geri vokali olan Arya Duru; Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Teori-Kompozisyon Ana Sanat Dalından mezun. Piyano, teori, konservatuvar ve müzik okullarına hazırlık dersleri veriyor. Ayrıca “Hiphop dancecholic” grubunda dans ediyor.
Ana vokal Tuğçe ASLAN grupta saksafon da çalıyor. Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera-Koro Bölümü mezunu. Retro Queen dışında üyesi olduğu diğer gruplar ise; “Have Fun!” , “Soundbucks” ve “Gypsy Jazz”.
Grubun davulcusu Çisem ÇOLAK; Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çevirmenlik yapıyor. Diğer bir müzik grubu olan “Have Fun!”da da yer alıyor. Ayrıca muhteşem vegan pastalar ve vegan yemekler yapıp internet üzerinden satışını gerçekleştiriyor.
Elektro gitar ve geri vokal olan Gözde GÜRÜN; Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Müzik Bilimleri Bölümü’nde araştırma görevlisi. Ankara’da sahnelenen çeşitli müzikallerde oynuyor. Bu yıl sahnelenecek olan bir müzikalin yapımcılığını ve müzik yönetmenliğini de üstlenmiş. “Rock Müziğin Deneysel, Mistik ve Sürreal Dünyasına Yolculuk-Progressive Rock” kitabının yazarı ve bir başka müzik grubu olan “Lorenz” in de bir üyesi.
Bas gitarcı Tuğba GÜRSOY ise; serbest avukat. Ankara Barosu Gelincik Projesi kapsamında şiddet mağduru kadın, çocuk, yaşlı ve LGBTI bireyler için rehber avukat olarak çalışıyor. O da “Lorenz” de bas gitar çalıyor.

Kadın hassasiyeti Retro Queen üyelerinin özel hayatlarına da yansımış. Kişisel olarak farklı sosyal sorumluluk projelerinde yer almakla birlikte grup olarak da bu düşünceye her zaman sıcak bakıyorlar. Ayrıca grup üyelerinin takdir edilesi bir başka yanları daha var ki; çoğu sokaktan kurtarılmış olan 4 kedi ve 4 köpeğe evlerini açıp onları sahiplenmiş olmaları.

Geniş repertuvarlarında çoğunlukla klasikleşmiş eskiler yanında bazı güncel şarkıları da kendi soundlarıyla düzenleyerek yorumluyorlar ve önümüzdeki zaman diliminde kendi şarkılarına da yer vermeyi planlıyorlar. Güçlü ve sağlıklı iletişimin sürekliliği adına grupla ilgili her konuda herkes birbirinin fikrine saygı duyuyor, farklı fikirler olduğunda oylama yaparak karar alıyorlar.

Neden “Retro Queen” sorusuna verdikleri cevap ise aslında gayet açıklayıcı: “Hem retroyuz hem de queen”. Müziği birlikte yaşamak, şarkıları işlemek onlara keyif veriyor. Ertesi gün erkenden başlayacak olan iş ya da mevcut diğer sorumluluklar gece geç saatlere kadar sahne almalarını ya da düzenli prova yapmalarını engelleyemiyor.


Onlar; gruplarına renk katan değişik ilgi alanları, farklı müzik tecrübeleri ve sağlam dostluklarıyla müzik yapmaya, dinleyicileri ise bu güzel müzik ziyafetinin tadını çıkarmaya devam ediyor.

NOT: Retro Queen her pazar Passage’ da sahne alıyor.

Facebook / Instagram

Bir Cevap Yazın

Müzik

Müziği ve gitarıyla Burak Altuni

“Müzik hakkında güzel bir şey, çarpar, acıtmaz!” Bob Marley Burak Altuni… Müzikle tanıştığında 3 yaşındaymış, flütle başlamış. Ne yazık ki baba acısı müzikten de öncesine...