Pusu'laSergiEtkinlik

Benzeri Görülmemiş Bir Sergi: Karanlığı Aydınlat

Akşam karanlık bastığında, saat biraz da geç olmuşsa ve bir kadın dışarıda yürüyorsa, hızlı adımlarının ritminden tedirginliğini ve bir an önce eve varmanın sabırsızlığını hissedersiniz. Kadına şiddetin gecesi gündüzü yok, ancak kadına şiddet ve tecavüzün gecenin karanlığına daha çok sığındığı da bir gerçek. Özgecan Aslan akşam vakti bir dolmuştaydı.  2016 yılında bir genç kadın Şişli’deki yurduna dönerken bir cami avlusuna atıldıktan sonra beli kırılarak tecavüze uğradığında saat gece 1’i gösteriyordu. 17 yaşındaki Ebru Erdem 9’uncu kattan atıldığında da gece yarısıydı. Otopsi raporları tecavüze uğradığını gösteriyordu. Ne korkunç ki örnekler saymakla bitmiyor. Konuya dikkat çekmek isteyen Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Woman), 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Gününde Seğmenler Parkı benzerine rastlanmamış bir sergiye kapılarını açacak. Karanlığı Aydınlat açık hava sergisi “Şiddete karşı #karanlığıAydınlat” diyor; Ankaralıları parka, kadınlara karşı şiddete hayır demeye ve karanlığı aydınlatmaya davet ediyor.

Karanlığı Aydınlat ışık enstalasyon sergisi UN Women tarafından Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çankaya Belediyesi ve İsveç Büyükelçiliği ortaklığında gerçekleştirilecek ve kadınların maruz bırakıldığı şiddetin farklı biçimlerini ışık tasarımlarıyla anlatacak. Eş Küratörlüğünü Ekin Kılıç ve Fırat Engin’in üstlendiği sergi, Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Seğmenler Parkında, 25 Kasım – 10 Aralık tarihlerinde 17.00–23.00 saatleri arasında ziyaretçilerini bekliyor.

Şiddeti Işıkla Anlatan Çağdaş Bir Sergi

Seğmenler Parkı’nın çeşitli ışık enstalasyonlarıyla düzenlenmesi ile oluşturulacak olan Karanlığı Aydınlat sergisi, fiziksel şiddet, ekonomik şiddet, kadın cinayetleri ve aile içi şiddet olmak üzere kadınların maruz kaldığı şiddet türlerine dikkat çekiyor. Çağdaş sanat alanında usta olan 12 sanatçının sergileyeceği 10 eser parkta belirlenen bir patika üzerinde ziyaretçilerle buluşacak. Neon, led, spot ve ampul gibi malzemelerin parkın doğal dokusu ile buluşacağı sergide Aykut Öz, Ece Kibaroğlu, Ecem Dilan Köse, Efe Alpay, Ekin Kılıç, Emre Okçuer, Erhan Tunalı, Esra Koruç, Fırat Engin, Hazal Ünsal, Oğuz Akın ve Zeynep Üçöz’ün eserleri yer alacak. Karanlığı Aydınlat sergisi, Türkiye’de kamusal alanda gerçekleşecek olan ilk açık hava ışık enstalasyon sergisi olma özelliğini taşıyor.

Serginin Açılışı 25 Kasım’da Seğmenler Parkı’nda

Karanlığı Aydınlat sergisinin açılışı 25 Kasım Pazartesi günü Seğmenler Parkı’nda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, ilçe belediye başkanları, İsveç Büyükelçisi Annika Molin Hellgren ve UN Women Türkiye Ülke Direktörü Asya Varbanova’nın katılacağı bir törenle yapılacak.

#KaranlığıAydınlat #Ateşböcekleri

Karanlığı Aydınlat sergisi ile başlayacak olan 16 Günlük Aktivizm – Kadına Yönelik Şiddeti Sona Erdirmek için Birleşin Kampanyası bu sene, kadınların kamusal alanda maruz kaldığı şiddete dikkat çekiyor. Her sene 25 Kasım – 10 Aralık tarihleri arasında, BM Kadın Birimi öncülüğünde yürütülen 16 Günlük Aktivizm bu sene, sokakları kadınlar için daha güvenli ve şiddetten arındırılmış hale getirmeye odaklanıyor. Tüm kadın ve erkekleri harekete geçmeye davet eden kampanya, geceleri etrafına ışık veren ateş böceklerini kampanyanın sembolü olarak kullanıyor. BM Kadın Birimi, 16 günlük aktivizm kampanyası boyunca herkesi sosyal medya hesaplarından #ateşböcekleri ve #karanlığıaydınlat etiketleriyle kampanyaya destek olmaya çağırıyor.

un women turkey seğmenler parkı sergi afişi

Bilgi için:

Ebru Demirel, ebru.demirel@unwomen.org – 0536 257 96 75
Tayfun Yılmaz, tayfun.yilmaz@unwomen.org – 0532 161 13 15


Kadına şiddet ile mücadele eden başarılı bir girişim: Kız Başına

Lavarla
Ankara merkezli bir kültür-sanat ve kent oluşumu.

Bir Cevap Yazın
Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Eylül Bülteni

Nerede kalmıştık? Koca bir yazı geride bıraktığımıza göre yeni sezonun ve sonbaharın habercisi eylül ayından herkese merhabalar! Evet Ekim 1’in resmi sezon başlangıcı kabul edildiği...