Kent

Beklenen ve Bekleyenler: Ankara’nın Buluştuğu Güzel Yerler

Sevdiklerimizle buluşmalıyız, o güldüğünde ya da ağladığında orada olmalıyız. Mümkünse elini tutmalı, soğuksa ısınması için yardımcı olmalıyız. Bunları ben söylemiyorum. Dostoyevski 160 küsür yıl önce, Beyaz Geceler kitabında yarattığı bir karaktere söyletiyor. Çağımızda, ruh halimizi anlatan onca emojinin varlığından habersiz, piksellerin arkasında hemen herkese ulaşabilme fırsatından yoksun; sevdiklerimizle buluşmamız  gerektiğini söylüyor. Ankara’nın en meşhur buluşma noktalarını sıralarken güzel abimizi kırmayalım, hadi buluşalım.

Dost Kitabevi

“Dost’un önünde buluşalım” cümlesinde geçen dosttur kendisi. İsmini küçük harflerle yazmak gerekebilir, çünkü mekanımız özel isimden daha çok, cana yakın bir dost gibidir. İçinde olanlar çok güzel yazıların amacı olmuştur ancak konumuz buluşmak olduğundan yazı boyunca kapısının önünde bekleyeceğiz. Ankara’da bir yerin buluşmaya değer olduğunu bekleyen ve beklenen insanlar belirler. Karanfil Sokak’ta bulunan Dost Kitabevi de buluşmaya değer yerlerin başında gelir.

Kızılay Ykm (Yeni Karamürsel)

Vergi levhasında “bir şeyler satılır ve önünde insanlar buluşur” yazdığını düşündüğüm, merdiven düzeni sağlam bir rubik küpüne bakıyormuş gibi hissettiren bu güzel bina Güvenpark’ın yanında bulunur. YKM’nin önünde beklerken diğer bekleyenlerle sohbet edebilir, büyük dostlukların fitilini burada ateşleyebilirsiniz. Samimidir, kalabalıktır. YKM, Ankara’nın en eski buluşma noktalarından olması bir alışkanlığı da beraberinde getirmiştir, Ankara’nın büyük çoğunluğu bir vakit burada beklemiş ya da beklenmiştir.

Gima

Gima artık aramızda yok. Gima’yı, önünde buluşmak için kullananların sayısı, ticari faaliyette bulunmak için kullanların sayısından fazla olması aramızda olmayışını belki açıklayabilir. Diğer buluşma yerlerinden farklı olarak Gima önünde buluşmak tutkulu bir iştir. Gima’yı özleyenlerin isim benzerliğinden Gama önünde buluştuğu, ancak pek tat alamadığı da bir gerçektir.

Ulus Heykel

Bir yazıda insanın merkezinde pankreasın bulunduğu yazıyordu. Yazıyı önümüze alacak olursak Ulus’un pankreası heykeldir. Hangi heykel olduğundan bahsetmeden gözünüzün önüne gelen ilk görüntü neyse ona kefilim. Centilmen beyefendilerin 10 dakika erken, nazlı hanımefendilerin de 10 dakika geç geldiği, buluşmaktan ziyade insanları kavuşturan bir yerdir heykel…

Kuğulu Park

Buluşmak eylemi göze ve gönle hitap edecekse, Kuğulu Park buluşulacak en güzel yerlerdendir. Kütüğü Pekin olan kuğuların yanında, birbirine laf yetiştiren kuşların altında, namı kır saçlı Nihat Abi’nin “Çayçen” teklifine kayıtsız kalamayacağınız bu dünyada buluşmak güzel iştir. Nihat Abi kim diye soranları böyle alalım.

Kapak Fotoğrafı : afifataman

1 Comment

  1. Burada yazılanlar Atatürk Bulvarı’nın sadece beş kilometrelik bir kısmının etrafında bulunan mekanlar. Halbuki çok daha fazlası var. Yenimahalle, Keçiören, Etimesgut, Mamak… her ilçenin farklı buluşma yerleri mevcut. Keşke daha kapsamlı bir liste olsaymış, yine de emeğinize sağlık.

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir