Pusu'laSergiEtkinlik

Bedri Rahmi Eyüboğlu Sergisi: “Sevmek Güzel Meslek”

Bir pazar sabahı güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra çocuğunuzun elini tutup, bir resim sergisine gitmenizi tavsiye ederim. Sanat çocuğun ruhunu besler, hayallerini süsler, ufkunu açar. Sanat deyince sadece sinema ve tiyatro ile sınırlı kalmayın. Resim, heykel sergileri ya da yaratıcılığın vurgulandığı tüm sergiler birer fırsattır. 30 Temmuz 2017’ye kadar Cermodern’de sürecek olan “Bedri Rahmi Eyüboğlu Sevmek Güzel Meslek Retrospektif Sergisi” bu aralar değerlendirebileceğiniz iyi bir seçenek.

Sevmek Güzel Meslek sergisinde, sanatçının ilk eserinden son eserine her dönemden eserleri bulunuyor. Serginin en önemli özelliklerinden birisi bugüne kadar yapılmış en kapsamlı Bedri Rahmi Eyüboğlu Retrospektif sergisi olmasıdır. Bir başka ayrıcalık ise sergide ilk defa sanatseverlerin karşısına çıkan eserlerin olması. Ayrıca sanatçının mektupları, fotoğrafları, özel eşyaları farklı disiplinlerde yaptığı eserleri de yer alıyor.

6 yaşındaki bir çocuk “ne anlayacak?” diyorsanız bir kaç örnek vermek isterim. Fikrinizin değişeceğine eminim. Çocukların bir yetişkin gibi resimlerin karşısında durup, detaylı değerlendirme yapmasını bekleyemeyiz ama bir ressam neler yapabilir, yaptıkları nasıl sergilenir bilgilerini öğrense; ressam en çok hangi rengi kullanmış, hangi deseni çizmeyi sevmiş gibi daha kişisel bilgileri fark etse yeter. Amacımız sanat odaklı, daha kaliteli bir farkındalık oluşturmak.

Kızım serginin girişinde bir ressam illa resim yapacak, resimlerini illa boya ile yapacak diye bir kuralın olmadığını fark etti. Çünkü Bedri Rahmi ’nin seramik eserleri, farklı objeleri kullanarak oluşturduğu tabloları dikkat çekiciydi. Ayrıca boyalı elleriyle dokunduğu radyosu, şiirlerini yazmak için kullandığı daktilosu üzerine o anı kafamızda canlandırarak keyifli hayaller kurduk. Sergi çıkışı kızımın “ bu ressam en çok balık ve anne çizmeyi ve mavi rengi kullanmayı seviyormuş bence” demesi bile, amacıma ulaştığımı hissettirdi. Çünkü eserleri kendince inceledi, baktı ve bir sonuca bağladı.

Çocuğunuzun hayal dünyasını desteklemek için sergileri gezmenizi tavsiye ederim. Cermodern bu anlamda özel bir mekan. Kızımla sergi gezmek için en sık gittiğimiz yerlerden biri. Bugüne kadar Dali’den, Van Gogh’a pek çok anlamlı sergiyi beraber gezdik. Üzerine konuştuk. Fikirler geliştirdik.

Sadece sergi gezmek için değil, Cerçocuk etkinliklerini de takip etmenizi tavsiye ederim.

Adliyenin hemen yanında, girişi eski tren garından geçtikten sonra ilk sağdan gittiğinizde karşınıza çıkıyor. Otoparkı, kafesi ile de çocuklu ailelerin ihtiyaçlarına her açıdan cevap veren çocuk dostu bir mekan.

Bahçesinde yer alan Su Perileri heykelinin hikayesini ise buradan okuyabilirsiniz.

Adres: Altınsoy Cad. No:3 06101 Sıhhıye

Yazar: Gamze İrez


Kapak fotoğrafı Anadolu Ajansı websitesinden alınmıştır. Yazıdaki fotoğraflar yazar tarafından çekilmiştir, kaynak göstermeden kullanımı yasaktır.

Bir Cevap Yazın
Pusu'la

Lavarla Çocuk: Mart Bülteni

Henüz bahar etkisi altında değilsek de çok yakında kapalı mekanlardan çıkacağız. Parklara, doğaya gidecek, çocuklarımızla güzel havaların tadını çıkaracağız. Son aylar diyerek etkinliklerin tadını çıkaralım....