Pusu'la

Bayramda Ankara’da Kalanlara 9 Tavsiye

Bayramla birlikte kimimiz Ankara’da kalırken kimimiz deniz sezonunu açıyor veya memleketlere dağılıyoruz. Bayramda Ankara’da kalacaklar için alternatif bir rehber hazırlamak istedik. Rehber etkinlik odaklı değildir, yaşadığı kenti hazır vakit bulmuşken anlamak ve gerçekten ‘görmek’ için hazırlanmıştır. Etkinlikle için yazının sonunda etkinlik takviminin linki verilmiştir.

1. PİLAVOĞLU HAN (ULUS)

Ulus At Pazarı’nda Hanlar Sokak’ta yer alan yapı klasik hanlardan farklı olarak içerisinde sanatçı, tasarımcı ve vintage ürünler satan minik bir pazar bulunduruyor. İçerisi eski tarihi yapısını tam anlamıyla koruyamasa da, eski yapısından izler taşıyor. Han’ı gezdikten sonra soluklanabilir, Cafe Borges’in güzel atmosferinde serin bir şeyler içebilirsiniz.

Adres: Kale Mahallesi, N0, Koyunpazarı Sk. No:64, 06250 Altındağ

2.ÇENGELHAN RAHMİ KOÇ MÜZESİ (ULUS)

Müze gerek günümüz gerek geçmişe ait birçok ülkenin endüstri ve mühendislikle ilgili araç, gereç ve teknoloji tarihini barındırmaktadır. Çocuklarınızın da zevk alacağı bu müzede oyuncak tarihini de gözlemleyebilirsiniz. Müze bayramın arife günü ve birinci gününde kapalı olsa da geri kalan günlerde ziyarete açık olacak. Oraya kadar gitmişken müzenin içindeki kafeden Türk kahvesi içmenizi şiddetle öneriyoruz. Çocukları ile gidecek olanlar buradan daha detaylı bilgi edinebilirler.

*Müze bayramın ilk günü kapalı, ikinci ve üçüncü günü 10.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık olacaktır.
** Giriş ücreti yetişkinler için 8 TL, öğrenciler için 4 TL’dir.

Adres:Kale Mahallesi, Gözcü Sk., 06250 Altındağ/Ankara

3. ANITKABİR (ANITTEPE)

Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı’nın, inkılapların önderi ve Türkiye’nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarıdır. Hazır vaktiniz varken, Ankara’dayken, Mustafa Kemal Atatürk’ü anıt mezarında tekrardan anmak, sonrasında Atatürk ve Kurtuluş Savaşı müzesini gezmek, gününüzü anlamlı kılacaktır. Bayramda ailenizle beraber giderseniz, çok daha güzel bir ziyaret olacaktır.

*Anıtkabir 9.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Adres:Mebusevleri Mahallesi, 06570 Çankaya

4. HAMAMÖNÜ (ULUS)


Aaaaah aaaahhhh nerde o eski ramazanlar dediğimizde bize o eski ramazanları yaşatan o canım yer! Ramazan Bayramında da aaaah aaaaah dedirtmemek için bize o ruhu yansıtmaya devam ediyor. Hazır oraya kadar gitmişken macun yeyip saat kulesi önündeki avluda gerçekleşen eğlencelere katılabilirsiniz.

5. MTA TABİAT TARİHİ MÜZESİ 

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü içerisinde yer alan bu müze 5 bölümden oluşup 3 kata yayılmaktadır. İçerisinde günümüzde yaşayan ve geçmişte yaşamış birçok canlı fosili ve değerli taş örnekleri bulundurmaktadır. Bunların dışında 3 boyutlu maketlerde güneş sistemini görebilirsiniz. Tek bir oda Dünya’ya ayrılmış olup dünyadaki doğa olaylarını burada dinleyip izleyebilirsiniz.

Adres: Üniversiteler Mahallesi, Dumlupinar Bulvari No:139, 06800 Çankaya

6. KOCATEPE CAMİİ (KIZILAY)

Ankara’nın en dikkat çeken ve en büyük camilerinden biridir. Mimarisinde Osmanlı’ya ait motifler taşıyan bu cami her ne kadar Cumhuriyet döneminde yapılsa da o dönemin geleneksel temsilcilerinden biridir.

Adres:Kültür Mahallesi, Dr. Mediha Eldem Sk. No:67, 06420 Çankaya

7. SİNEMA

Bayram sinemaya da geliyor. 23 Haziranın gelmesi itibariyle 8 yeni film perdelerde canlanıyor.

Transformers 5: Son Şövalye, bilim kurgu ve maceraseverlerin uzun zamandır beklediği seri filmi olan Transformers bu sefer dünyada insanlarla savaşarak kendilerini topluma kabul ettirmeye çalışıyor.

Kara Gün: Bir spor müsabakası sırasında büyük bir patlama meydana gelir ve sonrasında müsabakada görevli olan polisler şüphelilerin peşine düşer.

Berlin Sendromu: Berlin’e araştırma yapmak için giden fotoğrafçı bir kadının kandırılıp tutsak edilmesini konu alıyor.

Tatlı Şeyler: Vizyona giren iki Türk filmden biri olan Tatlı Şeyler, iki modacı arkadaşın defilelerine yetişmek için yola koyulmasıyla başlıyor.

Büyü 2: Vizyona giren diğer Türk filmi olmasının yanı sıra o hafta vizyona giren tek korku filmidir. Efsunlu bir köye gelen bir grup üniversite öğrencisinin başından geçen korku dolu anlar anlatılmaktadır.

’93 Yazı: Annesini kaybeden küçük kızın amcasının yanına taşınıp oraya adapte olma sürecini konu alıyor.

Tavşan Okulu: Animasyon sevenlerin ilgisini çekecek bu filmde, bir tavşan kaza sonucu kendini sihirli bir okulda bulur, burada üstün yetenekli 2 tavşanla tanışır ve tavşanlara güç veren altın yumurtayı çalmaya çalışan tilkilerle mücadeleye girer.

Dağların Ardında: Lübnanlı görme engelli bir müzisyenin kökenleriyle ilgili olan arayış konulu bir filmdir.

Vizyon filmlerinin yanında Başka Sinema ile festival keyfi yaşamak isterseniz programına buradan göz atabilirsiniz.

8. BEYPAZARI VE YAŞAYAN MÜZE

Beypazarı tarihi dokusuyla son yıllarda Ankara kültürünün yaşadığı ve yaşatıldığı bir ilçe. Gerek tarihi Ankara evleri, gerekse sokaklarında yürürken sizi kendisine çeken taze Beypazarı kurusunun kokusu olsun Beypazarı’na gitmek için birçok sebep var. Bunlardan birisi de her odasında farklı bir geleneğin yaşatıldığı Yaşayan Müze.

*Yaşayan Müze giriş ücretleri tam 5 TL ve öğrenciler için 4 TL’dir.
**Özel aracı olmayanlar; Etlik Otobüs Terminali’nden (Eski Garajlar) saat başı, Akköprü’deki Ankamall Alışveriş Merkezi’nden de yarım saat arayla hareket eden otobüs ve minibüslerle Beypazarı’na ulaşabilirler.

Adres: İstiklal Mahallesi Çınar Sokak No:17, Beypazarı

9. ALİ UZUN ŞEKERLEMECİSİ

Ali Uzun Şekerlemecisi, Ankara’nın en eski ve en iyi şekerlemecisidir desek çok da yanılmış olmayız. Eski bayramların akide şekeri tadını damağınızda hissetmek isterseniz neredeyse 1 asırlık olan Ali Uzun’a uğramanızı tavsiye ederiz. Bayramlar şekersiz geçmez 🙂

Adres:Anafartalar Mah. Anafartalar Cad. Ulus Çarşısı D Blok D:1, Ulus/İsmetpaşa, Altındağ

Bunların haricinde bayram boyu sürecek güncel etkinlikleri Lavarla Etkinlik Takvimi üzerinden takip edebilirsiniz.

Sevdiklerinizle nice,sağlıklı,mutlu bayramlar dileriz. Huzurunuz bol olsun.


Kapak Fotoğrafı Barış KAYKUSUZ

Yazıma sabır ve titizlikle yaklaşıp her türlü dırdırımı çeken sevgili Seren ve Nureddin‘e kucak dolusu sevgiler 🙂

Bir Cevap Yazın
Pusu'la

ODTÜ’den sergi izlenimleri 3: “Oyun”

“Hayat, sanat ve ruh… Hayat ruhu döver ve ezerken, sanat bir ruha sahip olduğunuzu hatırlatır.” Stella Adler ODTÜ Tasarım Fabrikası’nın Sanat Danışmanı Murat Akın, Heykeltıraş...