EtkinlikFestivalSinema

Başlıyor: 33’lük Ankara Film Festivali

Ankara’yı sinemayla buluşturmak ve Türk sinemasının geleceğini şekillendirecek yeni isimleri keşfetmek amacıyla Mahmut Tali İzgören ve Aziz Nesin öncülüğündeki Bilim ve Sanat, Bilar AŞ ve Mülkiyeliler Birliği ortaklığında 1988 yılında Ankara Film Şenliği adıyla maceraya başlayan ve bu yıl 33. yaşını kutlayacak olan Ankara Film Festivali,  3–11 Kasım 2022 tarihleri arasında yeniden Ankaralı sinemaseverlerle buluşacak.

Lavarla - 33. Ankara Film Festivali

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle Dünya Kitle İletişim Vakfı tarafından düzenlenen ve ilkbahardan güzel güzlerin habercisine dönüşen festivalin gösterimleri yine Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda gerçekleşecek ve 7 gün boyunca Ankaralıları sinemaya doyuracak.

Sinemaya uzun yıllar emek vermiş deneyimli sanatçıları, gelecek vaat eden genç yetenekleri, bilge akademisyenleri, tutkulu sinefilleri, meraklı gönüllüleri ve koca bir şehrin sakinlerini sinemanın düşsel dilinde buluşturup her yıl yepyeni yolculuklar vaat eden Ankara Film Festivali, bu yıl 21 farklı ülkeden 71 yapımı sinemaseverlerle buluşturacak.

Lavarla - 32. Ankara Film Festivali

Lavarla’nın bu sene yeniden medya sponsorları arasında yer aldığı festivalde Ankaralıları neler bekliyor hep birlikte bakalım mı?


YARIŞMALAR

Ankara Film Festivali amaçlarından en önemlisini yerine getirmek için her sene birbirinden iddialı yapımların yarıştığı heyecan dolu bölüm bu sene de 3 ana ve 1 yan kategoriden oluşacak ve toplamda Türk sinemasına 130.000 TL’lik destek verecek. Seçiçi Kurullar

Lavarla - 33. Ankara Film Festivali Ulusal Uzun Yarışması

Ulusal Uzun Film

Ön elemeyi geçen 12 film, festivalin en büyük ödülü olan 50.000 TL’lik “En İyi Film Ödülü” için yarışacak. En İyi İlk Film’e de 20.000 TL ödül verilecek bölümde Bana Karanlığını Anlat, Çilingir Sofrası, Ela ile Hilmi ve Ali, Kar ve Ayı, Klondike, Kurak Günler gibi yılın başarılı filmleri yer alıyor. Detaylar

Lavarla - 33. Ankara Film Festivali Ulusal Belgesel Film Yarışması

Ulusal Belgesel Film

Ön elemeyi geçen 10 filmin yarışacağı Ulusal Belgesel kategorisinde gösterimler Salon 2’de gerçekleşecek ve yarışmada birinciye 20.000 TL ödül verilecek. Detaylar

Lavarla - 33. Ankara Film Festivali Ulusal Kısa Film Yarışması

Ulusal Kısa Film

Ön elemeyi geçen 11 film ödül için kıyasıya yarışacak ve gösterimler Salon 2’de gerçekleşecek. Yarışmanın birincisi 10.000 TL ödülün sahibi olacak. Detaylar

Lavarla - 33. AFF - Proje Geliştirme Desteği

Proje Geliştirme Desteği

Türkiye sinemasının yeni yaratıcılarına (1. ya da 2. filmini çekecek yönetmenlere) cesaret vermek amacıyla festival kapsamında 2017 senesinde ilk kez düzenlenen ve şimdiye kadar KumbaraSen Ben LeninCemalKayıpKaranlıkta Islık Çalanlar, Hak Edilmiş Bir Öpücük, Gölgeler Çekildiğinde ve Aforoz olmak üzere toplamda 8 filme destek veren bölümde bu sene 10 proje 30.000 TL’lik büyük ödül için yarışacak. Detaylar


DÜNYA SİNEMASI

Lavarla - 33. Ankara Film Festivali - Dünya Festivallerinden

Dünya Festivallerinden

Her yıl festivalin en merakla beklenen bölümlerinden olan Dünya Festivallerinden 15 filmlik geçen seneki efsane seçkisinin ardından bu sene programıyla birazcık üzmedi değil aslında. Cannes başta olmak üzere Avrupa’nın en prestijli film festivallerinden ödüllerle dönen ve geçen hafta 10. Engelsiz Filmler Festivali‘nde Ankara prömiyerini yapan, yılın başarılı yapımlarından Korsaj / Corsage, Danimarka’nın bu seneki Oscar adayı Kutsal Örümcek / Holy Spider ve Tanrı’nın Unuttuğu Yer / Godland bölümün önemli filmlerinden.

Lavarla - 33. AFF - Bir Seçki Güney Kore

Bir Seçki | Güney Kore

Ankara Film Festivali programında bu sene özellikle son yıllarda adından sıkça söz ettiren Güney Kore sinemasından 4 filmlik özel bir seçki yer alıyor. Seçki, yönetmen Joon-ik Lee’nin Balık Kitabı / The Book Of Fish, Oan Kim’in döneminin en önemli sanatçılarından biri olan babasını konu alan belgesel Su Damlaları Boyayan Adam / The Man Who Paimts Water Drops, bir ilk film olan Kısa Tatil / Short Vacation ve Jero Yun imzalı Boksör / Fighter’den oluşuyor.

Lavarla - 33. Ankara Film Festivali - Vişegrad Filmleri

Vişegrad Filmleri

Adını Çekya, Macaristan, Polonya ve Slovakya’dan oluşan dünyanın en eski uluslararası iş birliklerinden olan Vişegrad Dörtlüsü’nden alan, Vişegrad Filmleri seçkisinde 2020-2022 yılları arasında izleyiciyle buluşmuş yapımlardan oluşan 4 film yer alıyor.

Geçen sezon 94. Oscar Ödülleri’nde Uluslararası En İyi Film kategorisinde Slovakya’nın adayı olan 107 Anne / 107 Mothers, Macaristan’ın adayı olan Post Mortem ve Çek Cumhuriyeti’nin adayı Zapotek ile 95. Oscar Ödülleri’nde Polonya’nın adayı Aİ / EO seçkideki filmler.

Lavarla - 33. AFF Kino 2022

Kino 2022

Festivalde her yıl olduğu gibi bu yıl da Alman sinemasının son dönemdeki bazı önemli filmleri Goethe-Institut desteği ile bölüm kapsamında sinemaseverlerle buluşacak. 11 milyon Yahudi’nin katledilme kararının alındığı çarpıcı yapım Wannsee Konferansı / The Conference, Alman Film Ödülleri 2022’den dokuz ödülle dönen Sevgili Thomas / Dear Thomas, savaşın gölgesinde geçen Sınav / The Exam ve Natalia Sinelnikova’nın son filmi Biz De Ölmüş Olabilirdik / We Might As Well Be Dead seçkideki filmler.


DİĞER

Bununla birlikte geçtiğimiz ay 91 yaşında aramızdan ayrılan dünyaca ünlü Fransız yönetmen Jean-Luc Godard’ın Çılgın Pierrot / Pierrot The Fool filmiyle anılacağı Anısına Godard, bu yıl 100. yaşına girecek olan Pier Paolo Pasolini’nin Medea filmiyle kutlanacak Pasolini 100 Yaşında, görsel komedinin önemli isimlerinden olan Fransız yönetmen, senarist, oyuncu Jacques Tati’nin filmlerinin gösterileceği Aslında Bu Bir Pipodur ve günümüzün usta animasyon sinemacılarından Signe Baumane’nin kısa filmlerinden ve iki uzun filminden oluşan Yeni Usta: Signe Baumane 33. Ankara Film Festivali’nde kişilere ithaf edilmiş bölümler.

Ayrıca bu sene yine VEKAM ile ortaklaşa oluşturulan bölüm Ankara Filmleri, Yakın Tarih ve Özel Gösterimler festivaldeki diğer bölümler.


Lavarla - 33. AFF - Onur Ödülleri

ÖDÜLLER

Bu sene Aziz Nesin Emek Ödülü yazar, müzisyen, senarist, yönetmen Zülfü Livaneli’ye, Sanat Çınarı Ödülü orkestra şefi Rengim Gökmen’e ve Kitle İletişim Ödülü ise çevirmen, sinema yazarı, gazeteci, yazar Sevin Okyay’a verilecek. 33. Ankara Film Festivali tarafından bu yıl ilk kez verilecek Vakıf Özel Ödülü’ne de Ceylan Özgün Özçelik ve Farah Zeynep Abdullah layık görüldü. Ödüller, festivalin 3 Kasım’da MEB Şura Salonu’nda gerçekleşecek olan açılış gecesinde sahiplerine takdim edilecek.


Lavarla - 33. AFF Biletler

BİLETLER

Bilet kısmına geldiğimizde ise belgesel, kısalar, indirimli (öğrenci, öğretmen ve 65 yaş üstü) gösterimlerin 35 TL  ve tam gösterimlerin ise 45 TL olduğu festivalin biletlerini 25 Ekim 2021 Salı günü itibariyle dilerseniz online olarak buradan ya da dilerseniz Büyülü Fener Kızılay Sinemaları’na bizzat giderek temin edebilirsiniz.

FESTİVAL GÖSTERİM PROGRAMI VE DETAYLI BİLGİ


Festival ile ilgili son dakika detaylarını sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz ve bununla birlikte “33. Ankara Film Festivali’nin İzlemeden Geçmeyin Dediğimiz Filmleri” çok yakında yayında olacak.

Ağız dolusu güldüğünüz, bol bol keyif aldığınız, fotoğraf çektirdiğiniz ve bizimle birlikte sinemaya doyduğunuz bir Ankara Film Festivali süreci geçirmeniz ümidiyle. Yeni etkinlik ve festival yazılarında görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın!


Festival İletişim Bilgileri | Facebook | Twitter |  Instagram | Resmi Site

Bir Cevap Yazın

Pusu'la

27’lik Gezici Festival başlıyor!

1995 senesinde serüvenine sinemanın seçkin örneklerini Türkiye’nin değişik kentlerindeki sinemaseverlere sunan bir festival otobüsü olarak başlayıp, zamanla Ankara’nın yolunu gözlediği büyük bir festivale dönüşen, Ankara...

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Kasım Bülteni

Aşkların ve sonbaharın bir başka olduğu kasım ayından herkese merhabalar! Neler yaptık bakalım yeni sezonun ilk ayında? Önümüzdeki ay yapacağımız çılgınlığı saymazsak son açık havaların...