KentHafıza

Baristokrat | Ankara Viskisi

1963 yılında Ankara’da viski üretimine başlayan TEKEL, yılda 500 bin litre kapasiteli  fabrikasında ortalama 200 bin litre viski üreterek “Ankara” markası ile satıyordu. Meşe fıçılarda 5 yıl dinlendirildikten sonra satışa çıkarılan Ankara viskisi, Türkiye’de üretilen ilk ve tek viski olarak birçok bar rafında yer alıyordu. Ne yazık ki TEKEL’in satılmasından sonra üretimi de durduruldu.

Viski defterim websitesi  sitesi sayesinde Serge Valentin’in Ankara Viskisi tadım notlarına ulaştım. İşte Serge’nin damağından Ankara Viskisi:

Koku: Vanilya ve talaş burunda hakim olan kokular. Sonra pandispanya ve bisküvi kokusu geliyor. Çok basit ve aslında zamanında daha ziyade burbon baskınmış. Saf malt aromaları yok ama istenilen etki elde edilmiş.

Damak: Olumlu anlamda şaşırtıcı. Belki de şöyle ifade etsem daha doğru olacak: Meşe, vanilya, portakal likörü ve paskalya çöreği aromaları ile kabul edilebilir seviyenin üzerinde iyi. İki, üç damla rakı eklenmiş gibi (Hayır! tabi ki şaka yapıyorum…). İyi bir gövdesi var.

Bitiş: Biraz kısa ancak meşeden gelen baharatlar ve portakal rayihaları uyum içinde. Bu tekrar tadımda, hatırladığımdan daha fazla beğendiğimi söyleyebilirim. Türk dostlarımız gayet iyi viski yapıyormuş diyebilirim. Türkiye’de viski ile ilgilenen bunca kişi varken, ülkenin bu iyi viski üretimini bırakmış olması gerçekten çok üzücü.

ankara viskisi lavarla 1

Viskiye Dair

Viski kelimesi İskoçların esas dili olan “Gaelic (geylı’k)” kökenlidir. Bu kelimenin “Gaelic” dilindeki yazılışı “usquebaugh (uskaba)”dır. “Hayat suyu” demektir. Zamanla İngilizceye uydurularak “Whisky (viski)”ye dönüşmüştür. Viski; arpa, mısır, çavdar, yulaf vb. tahılların mayalanma işleminden sonra damıtılmasından elde edilir. Dünyanın birçok memleketinde viski üretilmektedir. Aynı sistemlerle üretilmelerine karşın hiçbir viski bir diğerine benzemez. Bunda da yörenin iklimi, suyu ve kullandığı tahıllar ve diğer faktörlerin rolü vardır. Viski kelimesi, İskoç ve Kanada viskilerinde “Whisky (viski)”, İrlanda =Irish (ayn’ş) ve Amerikan Bourbon (börbın) viskilerinde ise Whiskey (viski) olarak yazılır.

Kaynaklar:

Milliyet
Viski Defterim

Bir Cevap Yazın
Hıdırlıktepe ABB Kent

Ankara’nın yeni zirvesi Hıdırlıktepe

Başkent Ankara, coğrafi yapısıyla dikkat çeken bir şehir. Şehrin tam merkezinde manzarası ve tarihiyle öne çıkan Hıdırlıktepe, Ankara’nın göbeğindeki en yüksek tepe. Bir üçgen gibi...