KentHafıza

Baristokrat | Ankara Viskisi: Viski 101

1963 yılında Ankara’da viski üretimine başlayan TEKEL, 500 bin litre / yıl kapasiteli  fabrikada yılda ortalama 200 bin litre viski üreterek “Ankara” markası ile satıyordu. Meşe fıçılarda 5 yıl dinlendirildikten sonra satışa çıkarılan bu viski Türkiye’de üretilen ilk ve tek viski olarak birçok bar rafında yerini almıştır. Ne yazık ki TEKEL’in satılmasından sonra üretimi durdurulmuştur. http://www.viskidefterim.com sitesi sayesinde www.whiskyfun.com sitesi yazarı Serge Valentin’in Ankara Viskisi tadım notlarına ulaştım:

İşte  Serge’nin damağından Ankara Viskisi:

Koku

Vanilya ve talaş burunda hâkim olan kokular. Sonra pandispanya ve bisküvi kokusu geliyor. Çok basit ve aslında zamanında daha ziyade burbon baskınmış. Saf malt aromaları yok ama istenilen etki elde edilmiş.

Damak

Olumlu anlamda şaşırtıcı. Belki de şöyle ifade etsem daha doğru olacak; meşe, vanilya, portakal likörü ve paskalya çöreği aromaları ile kabul edilebilir seviyenin üzerinde iyi. İki, üç damla rakı eklenmiş gibi (Hayır! tabi ki şaka yapıyorum…). İyi bir gövdesi var.

Bitiş

Biraz kısa ancak meşeden gelen baharatlar ve portakal rayihaları uyum içinde. Bu tekrar tadımda, hatırladığımdan daha fazla beğendiğimi söyleyebilirim. Türk dostlarımız gayet iyi viski yapıyormuş diyebilirim. Türkiye’de viski ile ilgilenen bunca kişi varken, ülkenin bu iyi viski üretimini bırakmış olması gerçekten çok üzücü.

ankara viskisi lavarla 1

İyi de abi nedir bu viski derseniz?

Viski kelimesi lskoçların esas dili olan “Gaelic (geylı’k)” kökenlidir. Bu kelimenin “Gaelic” dilindeki yazılışı “usquebaugh (uskaba)”dır. “Hayat suyu” demektir. Zamanla Ingilizceye uydurularak “Whisky (viski)”ye dönüşmüştür. Viski; arpa, mısır, çavdar, yulaf vb. tahılların mayalanma işleminden sonra damıtılmasından elde edilir. Dünyanın birçok memleketinde viski üretilmektedir. Aynı sistemlerle üretilmelerine karşın hiçbir viski bir diğerine benzemez. Bunda da yörenin iklimi, suyu ve kullandığı tahıllar ve diğer faktörlerin rolü vardır. Viski kelimesi, İskoç ve Kanada viskilerinde “Whisky (viski)”, İrlanda =lrish (ayn’ş) ve Amerikan Bourbon (börbın) viskilerinde ise Whiskey (viski) olarak yazılır.

Kaynaklar:

Milliyet
Viski Defterim

Bir Cevap Yazın

Hafıza

Tarihi(mizi) Kaçırmak

Siz de kimi zaman yurt dışında gezerken, kimi zaman bir filmde veya fotoğrafta aniden karşınıza çıkan tarihi eserlerimizi görünce duraksayıp düşünenlerden misiniz? “Acaba bunun burada...

Kent

Benim Modelliğime Gerek Yok

Roma’daki Villa Borghese Parkı’nda yer alan Pietro Canonica Müzesi’ni gezen Türkler, gördükleri bazı heykel ve büstlerin karşısında şaşkınlıklarını gizleyemez. Sergilenen bu eserler arasında Taksim Cumhuriyet...