Pusu'laGurme

Baristokrat: Ankara Adlı Şarap Ancyra

Her şarap özel ilgiyi hak eder. Adını Ankara’dan alan Ancyra kendi hikayesi ve ünlü lezzetiyle bu ilgiyi hak eden bir Ankara şarabı. Kavaklıdere şarapları bu serisini Ankara’nın eski ve dünyaca tanınan ismi “Ancyra” olarak adlandırmıştır. Aslında Ancyra adı gemi çapası anlamına gelir. “Ankara’da deniz yok ki” derseniz bir rivayete kulak vermelisiniz. Frigya Kralı Midas bir rüya görür ve rüyasında gemi çapası aramasını ve onu bulduğu yere bir şehir kurması söylenir. Midas adamlarını çapayı aramasını emreder ve Ankara kalesi civarında bir gemi çapası bulunur. Bulunan yere Midas bir şehir kurar ve gemi çapası anlamına gelen Ancyra adını verir. Bir gün Armada AVM önünden geçerken biraz dikkatli bakmanızı öneririm.

Kavaklıdere Ancyra serisinde beyaz, kırmızı ve blush şarap üretmektedir. Özellikle Ankara’nın ilçelerinden biri olan Kalecikte yetişen Kalecik Karası üzümünden ürettiği şarabı benim en beğendiğim Ancyra serisi şarabıdır.

Ancyra Narince ve Ancyra Muscat  serinin iki beyazıdır. Narince Tokat yöresinin şaraplık üzümünden üretilir.  Burunda narenciye ve olgun beyaz meyve aromalarına sahip; damakta ise yoğun, aroma kalıcılığı ve çekiciğiyle dengeli bir şaraptır. Muscat İzmir’in şaraplık üzümü olan Bornova Misket’inden üretilir. Damakta oldukça lezzetli, diri, dengeli ve zarif bir şaraptır.

Ancyra Blush serinin tek blush şarabıdır. Ankara Kalecik bağlarında üretilen Kalecik Karası üzümlerinden üretilir. Burunda gül ve kiraz şekerlemesi aromasına sahip, damakta dolgun, aroma kalıcılığı ile çekici bir şaraptır.

Ancyra serisinde 5 adet kırmızı şarap vardır: Ancyra Öküzgözü-Ancyra Boğazkere-Ancyra Merlot-Ancyra Carbenet Sauvignon-Syrah.

Ancyra Kalecik Karası

Bu yazıda kırmızılardan sadece Kalecik Karasına değineceğim. Bu üzüm Ankara’da Kalecik ilçesinde yetişen zamanında bağları yok olmak üzereyken Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Kavaklıdere Şarapçılık sayesinde bugün şarap olarak içebildiğimiz

bir üzümdür.  Memleketimizin harika şaraplık üzümlerinden biridir. Yok olma tehlikesini atlatan bu üzümümüz bazı firmalar tarafından Kalecik Karası üzümünden imal edilmeyen şarapların şişelerinde Kalecik Karası üzümü etiketi basılarak piyasaya sürülmüş hem ülkemizde hem de yurt dışından üzümümüzün prestiji sarsılmıştır. Keşke ülkemizde alkol üretimiyle ilgili bir kurum  “hop gardaşım sen bu şaraba kalecik karası yazmışın amma bakalım  bu kalecik karası mı” deseydi.

Üzümümüz sadece Ankara değil yetiştiriciliğe uygun olan bazı bölgelerimizde de üretilmektedir Kapadokya, Trakya ve Denizli’de de üretim yapılmaktadır. Tabi ki Kalecik bölgesinde yetişen Kalecik Karası üzümlerinden  yapılan şarapların kalitesi daha yüksektir. Taaam la taam  laga luga yapma şaraba geç demeye başlamışsınızdır. Ankara Kalecik karası üzümleri zarif ve yumuşak karakterli şaraplar verir.  Ağır olgunlaşan bu üzümümüz yıllanmaya uygundur. Kalecik Karası burunda ve damakta zengin kırmızı ve beyaz meyve aromalarına sahip, dengeli, yumuşak taneli ve yoğun bir şaraptır. Hafif soslu makarna ve pizzalar, ızgara ve hafif soslu kırmızı etler ve taze peynir çeşitleri ile iyi uyum sağlar. Size tavsiyem Prestij Kalecik Karasının’da tadına bakın ama şarabı nasıl muhafaza edeceğini iyi bilen bir restoranda kesinlikle.

Şarapların tadım notları Kavaklıdere Şarapçılık kitapçığından alınmıştır.

Kapak fotoğrafı Uğur Kavas arşivinden alınmıştır. Fotoğrafta bulunan üzüm bağı bugün Sheraton ve Karum’un olduğu alanda bulunmaktaydı ve Kavaklıdere şaraplarına aitti.

Bir Cevap Yazın
Cacao Reserve Mekan

Çekirdekten çikolataya Cacao Reserve

Hepimiz biliriz ki aşk ile yapılan her iş güzeldir. Cacao Reserve’ün hikayesi de mekanın sahipleri Hilal Hanım ve Soner Bey’in aşk hikayesine dayanıyor. Birliktelikleri esnasında...