Pusu'laEtkinlik

Bale Büyüsünde Amadeus

Ankara Devlet Opera ve Balesi, 2016-2017 Sezon’unda sahneye koyduğu Amadeus eserine bu sezon da yer veriyor. Değerli besteci Mozart’ın hayatından kesitleri, Mozart’a büyük hayranlık besleyen fakat onu çok da kıskanan İtalyan besteci Antonio Salieri üzerinden anlatan eser 2 perde 80 dakika.

Amadeus’un koreografisi Nugzar Magalashvili, librettosu Medeia Magalashvili, müzik düzenlemesi Kaha Tsabadze, Zurab Nadareishvili, dekor ve kostüm tasarımı İsmail Dede, ışık tasarımı Fuat Gök, video prodüksiyonu Ali Karaköse imzalı. Eserin orkestra yönetmeni ise Naci Özgüç.

35 yıllık hayatına yüzlerce beste sığdıran, eserleri tüm dünyaya yayılmış, müziğin dehası olarak kabul edilen Mozart’ın bale sahnesinde böyle görülüşü bir ilk. Mozart’ın; 40. Senfoni, Türk Marşı, Don Giovanni, Sihirli Flüt Operası, Requirem ve birçok bestesinden kesitler ve Antonio Salieri, Krzystof PendereckiAlfred Schittke’nin ayrı ayrı birer besteleri hikâyeye eşlik ediyor. Müzikal yönü çok kuvvetli bir eser var sahnede.

Müzikal gücünü, sahnede görselliği ve güçlü dansçıları, estetik figürleri, şahane kostümleri ve dekoru, inandırıcı mimik ve ruh halleriyle seyir haline getiren bir eser Amadeus. Solo dansların grup danslarıyla desteklendiği; kıskançlığın, gururun, sevginin, hayranlığın, notaların, aşkın, acının ve kızgınlığın sahnede buluşup balenin estetiğe dayalı gücüyle birleştiği bir hayat hikâyesi. Eser kendisi de bir müzisyen olan Antonio Salieri’nin anıları üzerinden anlatılıyor.

W.Amadeus Mozart ve Antonio Salieri

Amadeus Konu

Antonio Salieri (Eren Keleş/ İlhan Durgut) Viyana Sarayı’nın müzisyenleri arasında yer alan bir sanatçıdır. Mozart’ın (Burak Kayıhan/ İlhan Durgut) yeteneğini takdir edip hayranlık duymakla beraber onu çok da kıskanmaktadır. Herkesin, sevgilisi soprano Catherina Cavalieri’nin (Mine İzgi/ Özge Onat) bile Mozart’ın ışığına kapılmasından dolayı çılgına dönen Antonio Salieri bu duruma isyan eder. Bir yandan Mozart, aşık olduğu Constance (Özge Başaran/ Sultan Menteşe) ile evlenerek babası Leopold Mozart’ın (Taner Oğuzhan/ Hakan Odabaşı) tepkisini çeker. Zamanla karı-kocanın ilişkileri zarar görmeye başlar. Sihirli Flüt operasını yazdığı dönemde çeşitli hastalıklarla boğuşan Mozart, Salieri’nin kendisi adına verdiği yemeğin ertesinde hayatını kaybeder.

Amadeus’u var eden dansçılar hem dış görünüş hem içsel duruş açısından çok özenliydiler. Her sezon en az bir eser sahneye koyan balede, sanatçıların hepsi bir önceki rollerini unutturup, yeni kimliklerine hayranlık uyandırıcı şekilde bürünüyorlar. Her ne kadar başarılı temsiller çıksa da son yıllarda aynı başrol ve birbiriyle eşleşmiş aynı partnerleri görüyoruz. Hepsi çok yetenekli dansçıları daha farklı rollerde, farklı partnerlerle görmeyi özlediğimi de belirtmek isterim.

Solistler

Wolfgang Amadeus Mozart’a Burak Kayıhan hayat veriyor. Sahnedeki hakimiyeti ve zaman zaman neşeli, zaman zaman hüzünlü olan karaktere verdiği ruh eser boyunca dimdikti. Sololarını izlemek ise ayrı bir keyif seyirci için.

W.Amadeus Mozart- Burak Kayıhan

Antonio Salieri rolünde Eren Keleş var. Çevresinde gördüğü kaosu düzeltme isteğiyle Mozart’ın bestelerine sarılan Salieri ilk perdenin açılışını yapıyor. Dansıyla, mimikleriyle ve öfkesiyle sahneyi kontrolü altında tutuyor. Kendisi iki ayrı kutbu içinde barındıran Salieri’yi eser boyunca açık ve etkileyici bir şekilde canlandırıyor.

Antonio Salieri- Eren Keleş

Constance yani Özge Başaran seven, sevilen ve kıskanan eş rolünde. Hep olduğu gibi yine çok inandırıcı, çok doğal ve çok estetik. Catherina Cavalieri rolüne hayat veren ise Mine İzgi. Salieri’yi aşık fakat bir yandan da Mozart’ın albenisine kapılan bir sanatçı rolünde. Tüm beden hareketinde, mimiklerinde rolünü yaşatıyor.

Catherina Cavalieri-Mine İzgi & Constance-Özge Başaran

Grup danslarında sahneye katılan dansçılar gerek uyumlu dansları, gerek tatlı kostümleriyle büyüleyiciydiler. Amadeus’a renk katan detaylardan biri de Elektra’nın Aryaları (Feryal Türkoğlu/ Aslı Kıyıcı) bölümüydü. Özellikle ikinci perdedeki kısım çok etkileyiciydi.

En çok ilk perdenin sonlarına doğru, Salieri’nin, sevgilisini Mozart’tan kıskandığı; Mine İzgi, Burak Kayıhan ve Eren Keleş’in hareketli ve tutkulu dansının olduğu bölümü beğendim.

Amadeus beni ait olduğum zamanın dışında hissettirip büyük bir huzur hissi yarattı. Size de seyretmenizi tavsiye ederim.

Amadeus bu sezon için tarihleri belli değil. Programı buradan takip edebilirsiniz.

Keyifli seyirler.


<Bu yazı lavarla.com için hazırlanmıştır ve tüm hakları Lavarla’ya aittir.>

Bir Cevap Yazın
Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Eylül Bülteni

Nerede kalmıştık? Koca bir yazı geride bıraktığımıza göre yeni sezonun ve sonbaharın habercisi eylül ayından herkese merhabalar! Evet Ekim 1’in resmi sezon başlangıcı kabul edildiği...