Pusu'laFestivalKadın

Azize Tan ile Erkekler Çiçektir Podcast Serisinde: Sinemada Kadın ve Uçan Süpürge Film Festivali

Ankara’nın gelenek haline gelen ve şehirle bütünleşen festivallerinden Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali “Araftan Çıkmak” temasıyla 24’üncü kez seyircisiyle buluşuyor. Sinema salonlarından uzak kaldığımız, sevdiğimiz filmleri ufak ekranlara sığdırdığımız ama yine de beklediğimiz filmleri yayınlayan dijital platformlara da minnettar kalarak festivallerin normalleşmesini ve yeniden fiziksel mekanda hep beraber film izlemenin zevkini tatmayı beklediğimiz şu günlerde Uçan Süpürge Vakfı, Festival kapsamındaki bir kısım filmi beraber izleyeceğimizi duyurdu. Ankara seyircisi mutlu, festival severler heyecanlı, baharın da etkisiyle kıpır kıpır bir bekleyiş var. Üstelik dijital gösterimlerin yarattığı avantajla Ankara dışında yaşayan sinemaseverler de Festivale katılma imkanına sahip olmaktan ötürü memnun görünüyorlar.

Festival, 27 Mayıs-11 Haziran tarihleri arasında hem dijitalde hem de Alper Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Cermodern açık havada gerçekleştirilecek. Lavarla’nın bu sene de basın sponsoru olarak desteklediği festivalin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Festivalin yaklaşmasıyla beraber Erkekler Çiçektir podcastinin yaratıcısı Damla Sandal ile beraber Festival direktörü Azize Tan’la lafta değil sahiden de keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Kadının sinemada temsili, son dönemde kadın yönetmenlerin ve hikayelerin artması, sinemada toplumsal meselelerin işlenmesinde nicelik ve nitelik farkı gibi konuların yanında film festivallerini, festivaller için film seçmenin inceliklerini konuştuk.

Bir festival direktörünü bulmuşken sormadan olmazdı. Direktör olarak Azize Tan’ın bir gününü dinledik ve pandemi döneminde festival düzenlemenin süreçlerine, festivallerin geleceğine dair bugüne not düşmüş de olduk. Tıpkı tiyatroya olduğu gibi festivallere yönelik yoğun ilgi ve sevgi besleyen Ankara seyircisine selam yolladık. 24.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin pandemi koşulları altında gerekli tüm tedbirleri aldığını hatırlatalım. Size düşen maskenizi ve Ankara akşamlarının serinliğine karşı sizi koruyacak hırkanızı almak, uzun zaman sonra bir film festivalinde bir araya gelmenin tadını çıkarmak.

Sohbetin tamamını dinlemek için:

Erkekler Çiçektir Podcast

Erkekler Çiçektir, Türkiye’deki toplumsal cinsiyet rollerine odaklanarak hazırlanmış bir fotoğraf nakış kolajı olarak yola çıktı. Kadınların gündelik yaşamda karşılaştığı bazı söylemlerden ilham aldı. Aynı ismi taşıyan podcast serisinde ağırladığı konuklarla fikri derinleştirmeye gayret ediyor ve kadınların hayallerini, bedenlerini, fikrini ve hatta varoluşunu bile belirlemeye çalışan düzene bir karşı çıkarak erkeklerle çiçekler arasındaki bağı sorguluyor.

Bugüne kadar edebiyat eserlerindeki kadın ve erkek rolleri, kırılgan erkeklik, flört şiddeti ve performans sanatı hakkında sohbetler gerçekleştirdi. İlk soru ise hiç değişmedi. “Erkekler Çiçektir.” Peki ama hangisi?


Yazıda ve kapakta kullanılan görseller Damla Sandal’ın “Erkekler Çiçektir” nakış serisinden alındı.

Seren Erciyas
Editör, Lavarla'nın kurucu ortağı ve genel koordinatörü.

Bir Cevap Yazın

Pusu'la

27’lik Gezici Festival başlıyor!

1995 senesinde serüvenine sinemanın seçkin örneklerini Türkiye’nin değişik kentlerindeki sinemaseverlere sunan bir festival otobüsü olarak başlayıp, zamanla Ankara’nın yolunu gözlediği büyük bir festivale dönüşen, Ankara...


Lavarla - 33. Ankara Film Festivali 2022 Kapak Görseli Etkinlik

Başlıyor: 33’lük Ankara Film Festivali

Ankara’yı sinemayla buluşturmak ve Türk sinemasının geleceğini şekillendirecek yeni isimleri keşfetmek amacıyla Mahmut Tali İzgören ve Aziz Nesin öncülüğündeki Bilim ve Sanat, Bilar AŞ ve...