Pusu'laMekan

Askıda Müze Eğitimi Var!

Askıda ekmek, askıda yemek derken askıda müze eğitimi var! Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi bize yeni bir sosyal sorumluluk bilincinin kapılarını açıyor. Peki, bu askıda müze eğitimi var projesi nedir ve nasıl oluyor?

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nin hayata geçirdiği bir proje askıda müze eğitimi var projesi. Bu proje ile müzeye gelme imkânı olmayan köy okulları müze eğitimi ile buluşuyor. Genel olarak müze eğitimi; müzede sergilenen eserlerin hikâyelerinin izleyiciye anlatıldığı ve katılımcıların bu eserlerden yola çıkarak kendi hayal güçleriyle sanatsal üretim sağladıkları eğitimlere deniyor.  Müze eğitimi ile toplumsal kültürlerin anlaşılması ve gelecek nesillere aktarılması, müzelerden eğitim amaçlı faydalanma, özellikle çocuk ve gençlere müze gezme alışkanlığı kazandırmak amaçlanıyor. Erimtan Müzesi’nin de zaten genel hedefleri bunlar.

Eğitimler 4-14 yaş arasındaki öğrencileri kapsıyor.  Okul gruplarıyla gelen öğrenciler, müze eğitimcisi ile birlikte müzeyi geziyorlar ve bilgi alıyorlar. Projede her zaman dezavantajlı bölgelerdeki okullar tercih ediliyor ki buradaki çocuklar da müzeyi tanımış, müze eğitimi ile buluşmuş olsunlar. Çocuklar, servislerle okullarından alınıyor, müzeyi geziyor, atölye çalışmasına katılıyor ardından müze bilinci ile okullarına dönüyorlar. Çocukların hayal güçlerinin sınırsız olduğunu hepimiz biliriz. Bu hayal güçlerinin objeye döndüğü eğitim atölyesinde ise çocuklar kendi sanat eserlerini üretiyorlar ve bu kendi yaptıkları sanat eserleri günün hatırası olarak odalarındaki yerini alıyor. Gün sonunda çocuklar hem müze eğitimi almış oluyor hem de sınıf arkadaşları ile birlikte güzel bir zaman geçirmiş oluyor. Şimdiye kadar yaklaşık 1200 köy okulu çocuğunun bu projeden yararlanmış. Destekçiler ile bu sayının daha da artacak olması çok sevindirici. 

Bu eğitime ben de katılmak istiyorum, çorbada benim de tuzum olsun diyorsanız 20 liralık bir katkı sağlayabilirsiniz. Katkılarınızı müze gişesine yapabilir ve sonucunda adınıza veya hediye etmek istediğiniz kişinin adına sertifika alabilirsiniz. Bireysel desteklerin yanı sıra kurum olarak da bu projeye destek olmanız mümkün. Bu katkılar bir havuzda birikiyor ve bir köy okuluna ulaşıyor.

Bu arada şimdiye kadar hep çocuklar için olan eğitimlerden bahsettik ama bu eğitimler tüm yaş grubundan ziyaretçileri kapsıyor aslında. Erimtan Müzesi’nde müze eğitimlerinin yanı sıra sosyal aktivitelere de katılabiliyor, keyifli zaman geçirebiliyorsunuz. Konserler, seminerler, konferanslar, çocuk ve yetişkin atölyelerinden bir tanesi mutlaka ilginizi çekecektir. Bir tüyo; Müze’de Müzik Salı Konserleri’ni takip etmelisiniz. Şubat ve Mart ayı programı bizden olsun, ajandanıza not edin ki unutmayın. 

4 Şubat 2020 Salı – Kontrabasla Piyanonun Dansı Gizem Sözeri (Kontrabas), Kenan Tatlıcı (Piyano) 

Sevgililer Günü Konseri: 18 Şubat 2020 Salı – Aşkın Dramatik Halleri Mine Kurtoğlu (Soprano), Tuncay Kurtoğlu (Bas) Melahat İsmailova (Piyano)

3 Mart 2020 Salı – Dünya Kadınlar Günü Konseri: Kanunum Gülle Süslü… Esra Berkman (Kanun), Lilian Tonella Tüzün (Piyano)

Sunay Akın Sanatın Oyuncakları Koleksiyonu’ndan oluşturulan Artifex Ludens: Sanatla Oyun sergisi de 1 Mart 2020 tarihine kadar gezilebiliyor.

Son olarak muhteşem manzaralı kafeden bahsetmeden edemeyeceğim. Yazın terasta ağaçların gölgesinde, kışın kafenin sıcacık ortamında çayınızı, kahvenizi içip enerji depolayabilirsiniz.

 

Atılım Üniversitesi Ankara Dijital Kent Arşivi
Her yere yakın, herkese uzak sisli Ankara'nın renkli hafızası...

    Bir Cevap Yazın