Pusu'laSergiEtkinlik

Artifex Ludens – Sanatla Oyun Sergisi

“Başlangıç noktamızı anlamamız, gelişimin farkına varmamız ve de hayaller kurabilmemiz için müzeler hep olmalıdır” düşüncesini destekleyen Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi‘nin özellikle çocuklara geniş imkanlar sunduğunu daha önce yazmıştım. Ekim ayında başlayan, Lavarla Çocuk Bültenlerinde de yer verdiğimiz ve 1 Mart 2020 tarihine kadar devam edecek olan “Artifex Ludens: Sanatla Oyun Sunay Akın Sanatın Oyuncakları Koleksiyonu’ndan Bir Seçki” sergisini iki gün önce gezmiş ve beğenmiş biri olarak çocuklu ailelerin kaçırmaması için detaylı bir şekilde yazmak istedim.

erimtan müzesi, sergi, sanatla oyun

Sergiyi özel yapan noktalardan biri Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi ile İstanbul Oyuncak Müzesi’ni; sanat, tarih ve oyuncaklar arasındaki ilişkileri inceleyen ortak bir sergide buluşturuyor olması. Özellikle iki önemli müzenin böyle değerli bir iş birliği yapması, İstanbul’daki imkanların Ankaralılara da sunulması açısından önemli.

“Artifex Ludens – Sanatla Oyun” sergisinde amaçlanan nedir? sorusuna bir cevap aradığımda sergideki oyuncakların verdiği mesajı düşündüm. Oyun oynamak çocuklar için önemlidir. Serginin küratörü Marcus Craf’ın da dediği gibi “Oyun oynamak, görünen dünyanın sınırlarını genişleterek, bilinenin ötesine geçmeyi mümkün kılar. Sosyalleşmeyi ve kişiler arası ilişkilerin gelişmesini destekleyen bir eylemdir. Oyun, gerçeğin kurallarıyla sınırlı kalmak zorunda değildir. Bu yönüyle, dünyevi varlığımızın inşa ettiği kafeslerden çıkmak ve mantık ile akılcılığın ötesine ulaşmak için bir fırsat sunmaktadır.” Bu nedenle neyle oynadığımız önemlidir.

erimtan müzesi, sergi, sanatla oyun

Kütüphane eviyle oyun oynamak ile plaj eviyle oynamak arasında hazırladığı hayaller bakımından muazzam fark vardır. Sunay Akın’ın dediği gibi bir çocuğun neyle oynadığı gelecek için önemlidir. Çünkü oynadığı oyunlar, oyuncaklar hayallerini geliştirir.

Sergide; Van Gogh’dan Mozart’a, Frida Kahlo’dan Salvador Dali’ye, Elvis Presley’den, Edgar Allan Poe’ya kadar birçok ünlü sanatçının figürleri ve oyuncak enstrümanları yer alıyor. Müzik, edebiyat, resim ve sinemanın tarihi oyuncaklarla anlatılıyor.

erimtan müzesi, sergi, sanatla oyun

Biz özellikle Van Gogh oyuncaklarını, önemli ressamların tablolarından esinlenilerek giydirilen bebekleri, tiyatro sahnelerini çok sevdik. Her eser üzerine kızımla sanat içerikli bolca sohbet etme imkanı bulduk. Gördüğümüz oyuncaklardan ilhamla benzer içerikte oyuncaklar olsa (ya da yapsak) ve oyunlar oynasak diye düşündük. Orada gördüğümüz pek çok müzisyenin, ressamın ve yazarın hayatlarını merak edip bilmediklerimizi araştırmaya başladık.

erimtan müzesi, sergi, sanatla oyun

Bu harika sergiyi gezmeyi hem çocuklu ailelere hem de sanatsever tüm yetişkinlere tavsiye ediyorum. Artifex Ludens – Sanatla Oyun sergisinden başka, çocuklar için hangi seçenekler var diye merak edenleri bültenimizi okumaya alalım.

Not: Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi açıldığı günden beri sosyal sorumluluk bilinciyle dezavantajlı bölgelerdeki okullardan öğrencileri, ücretsiz olarak müze eğitimi ile buluşturuyor. “Askıda Müze Eğitimi Var!” girişimi ile dilerseniz siz de bu öğrencilerin alacakları müze eğitimine destek olabilirsiniz. Yapacağınız her 20 TL’lik katkı çocukların, uzman eşliğinde müzeyi keşfetmelerini ve eğitim atölyesinde sanatla buluşmalarını sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın


Pusu'la

26. Geleneksel Türkiye Fotoğraf Yarışması: Göç

Teknolojideki hızlı ilerleyiş ve akıllı telefonlardaki yenilikler, hepimiz için fotoğraf çekmeyi kolaylaştırdı. Özellikle sosyal medyanın anında paylaşım olanağı sunmasının etkisiyle pek çoğumuz içimizdeki fotoğraf sevgisini...


Lavarla - ArtAnkara 2021 Sergi

Sanat Dolu Günler | ArtAnkara 2021

Çağdaş sanatın daha geniş kitlelerce bilinirliğini ve izlenmesini arttırmak amacıyla 2015 yılından beri Ankara’nın ilk ve tek çağdaş sanat fuarı olarak kesintisiz devam eden ve...