SergiEtkinlikSanat

ArtAnkara Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı 10. yaşını kutluyor!

Çağdaş sanatın daha geniş kitlelerce bilinirliğini ve izlenmesini artırmak amacıyla 2015’ten beri Ankara’nın ilk ve tek çağdaş sanat fuarı olarak kesintisiz devam eden ve 1o’uncu yılında Lavarla’nın tekrar medya sponsorları arasında yer aldığı ArtAnkara 2024, 7 – 10 Mart 2024 tarihleri arasında yine Congresium Ankara’da gerçekleşecek ve Ankaralılara sanat dolu günler yaşatacak.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da ulusal ve uluslararası galerileri, müzeleri, üniversiteleri, inisiyatifleri, projeleri ve koleksiyonerleri şehirde bir araya getirip ziyaretçilere sunacak olan ArtAnkara, 6 Mart 2024 Çarşamba günü açılış galasıyla başlayacak ve yılın ilk fiziksel çağdaş sanat fuarı olacak. 2024 yılının “Türk – Macar Kültür Yılı” ilan edilmesinden dolayı bu senenin hem misafir hem de kardeş ülkesi Macaristan.

Birleşik Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği (BRHD) ve TÜSGAD’ın desteğiyle bu sene 10’uncu yaşını kutlayacak olan ArtAnkara, sanatın derinlerine inmeyi, farklı kültürleri bir araya getirmeyi ve yaratıcılığın doruk noktalarını keşfetmeyi amaçlıyor.

Fuar alanına gelen sanatseverleri, Estonyalı sanatçı Kirill Grekov’un Cumhuriyet’in 100. yılına özel yapmış olduğu “Cumhuriyet ve Kadın” isimli çarpıcı heykel karşılayacak. Sanatçıların bireysel değil, galeriler aracılığıyla yer alabildiği fuarda; bu sene yine 17.500 m²’lik alana yayılmış olan yurt içi ve yurt dışından 150 katılımcının çatısı altında yüzlerce sanatçı ve binlerce eser sanatseverlerle buluşacak.

ETKİNLİKLER

Bu yıl Congresium Ankara’da ara ve ikinci katın da ziyarete açık olacağı ArtAnkara 2024 kapsamında aralarında Tamer Levent “Yaşama Sanatı” imza etkinliği, Deniz Zeyrek ve Muharrem Sarıkaya “Yapay Zeka ve Sanat”, Bedri Baykam “100. Yılda Çağdaş Sanat Sergisi”, Asaf Erdemli ve Hayrettin Karaerkek “Piksellerin Ötesi”, Macar sanatçılar Frigyes König ve Istvan Orosz “Sınırların Ötesinde: Macar Çağdaş Sanatına Bir Yolculuk”,  Aleksender Shadrin “Rusya Çağdaş Sanatı” gibi çeşitli konuların yer aldığı 32 söyleşi ve konferans gerçekleştirilecek.

Bunun yanı sıra; geçmiş yıllarda da ağırladığımız dünyaca ünlü ArtDoll sanatçısı Anya Manya canlı performans gerçekleştirirken, Rus gerçekliğinin en önemli sanatçılarını yetiştiren Ilya Repin Sanat Akademisi’nden 14 sanatçının ikinci katta yer alan sergileri, workshop canlı performanslarıyla zenginleştirecek.

Ayrıca, Köksal Eğitim Vakfı fuar boyunca çocuklara çeşitli workshop, oyun ve yapay zeka destekli içerikler sunacak. Seren Erdoğan ise giyilebilir sanat standı ile ziyaretçilere farklı bir deneyim yaşatacak. Detaylı Program

ÖDÜLLER

Kısa sürede fuarın olmazsa olmazlarından birine dönüşen bölümde, bu sene Sanatçı Onur Ödülü Yalçın Gökçebağ’a, Kurum Onur Ödülü Artam Antik A.Ş.’ye ve Sanata Katkı Onur Ödülü İsmail Küçükkaya’ya takdim edilecek. Bununla birlikte ArtAnkara’nın 10. yılı sebebi ile “Sanat Yazarı Onur Ödülü”, “Sanat Projesi Onur Ödülü”, “Umut Veren Genç Sanatçı Onur Ödülü”, “Koleksiyoner Onur Ödülü”, “Sanat Müzesi Onur Ödülü”, “Sanat Medyası Onur Ödülü”, “Kardeş Ülke Onur Ödülü” kategorilerinde 7 ayrı ödülle beraber, bu yıl toplamda 10 ödül verilecek.

BİLETLER

Öğrenci biletinin 75 TL, tam biletin 150 TL, kombine biletlerin de 200 ila 400 TL arasında olduğu ArtAnkara 2024, perşembeden cumartesiye 10.00 – 20.00 ve son gün ise 10.00 – 19.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak. Biletleri dilerseniz etkinlik alanında gişeden ya da dilerseniz buradan online olarak satın alabilirsiniz.

Fuar İletişim Bilgileri | Resmi Site | Facebook | Twitter | Instagram

 

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Mart Bülteni

İlkbaharın resmi habercisi mart ayından herkese merhabalar! Ramazan, seçim curcunası derken yine garip bir aya giriş yapıyoruz. Normal şartlar altında etkinliklerin azalması gerekirken bu ayın...