KentHafıza

Arşivdeki Ankara

TRT, dünyada sadece birkaç ülkede uygulanmakta olan “arşivlerin detaylı olarak tasniflenerek reprodüksiyonların internetten kullanıcıya sunulması” uygulamasını hayata geçirdi. TRT Arşiv’in açılması ile birlikte sosyal medyada yoğun ilgi gördü. Biz de 200 bin saatlik arşivden taradığımız Ankara görüntülerini sizler için derledik.

Not: Videolar için başlıklara tıklayınız.

1.Karpiç Lokantası

Atatürk’ün, Karpiç Lokantası’nın daimi müşterisi olduğunu biliyor muydunuz? Cumhuriyetin en gözde lokantası Karpiç, kapandığı 1953 yılına kadar birçok gazeteci, edebiyatçı ve siyasetçiyi ağırlamıştır.


 1. Ankara’nın Yeni Kurulan Semtleri

Altyapı ve şehircilik atılımlarının gerçeklemeye başladığı 1950’li yıllarda Ankara’da yeni semtler kurulmuştur. Eksi adıyla 14 Mayıs Mahallesi yeni adıyla Gaziosmanpaşa, İstanbul Yolu üzerindeki Yenimahalle ve Bahçelievler’in yanında kurulan Emek Mahallesi’ni bu videoda bulabilirsiniz.


 1. Yeni Yapılan Aşti

Şimdi, Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası’nın yer aldığı Eski Ankara Otogarı’nın yerine, 1993 yılında yapılan Aşti’nin, aslında hiç değişmediğini görebiliyoruz.

 1. 1973 Yıllında Ankara’ya Yağan Kar

Günlük telaşlarında Ankaralıların üzerine yağan karı ve vatandaşların kamerayı görünce verdikleri tepkileri gülümseyerek izlemek mümkün.

 1. Ankara’da Telefon Hizmetleri

Emin Başer’in Ankara’da verilen telefon hizmetleri hakkında yaptığı söyleşide, 1 Nisan 1977 tarihinde Ankara’da 107 Bin telefon abonesi olduğunu ve 100 Bin kişinin de telefon almak için sırada beklediğini öğreniyoruz.

 1. Ankara’daki Yol Yapım Çalışmaları

1924 yılından itibaren Ankara’daki yolların yapımını ve gelişimini, “Güvercin Uçuverdi” şarkısı eşliğinde izleyebilirsiniz.

 1. Ekrem Bora Ankara’da Serinliyor

1974 yılında Ankara’da serinlemeye çalışan insanları ve Ekrem Bora’nın “soğuk içeceğiyle” havuz sefasına tanık olabilirsiniz.


 1. 5 Tane Vagonun Altında Kalan Adama Ne Sorulur?

1980 yılında, Ankara’nın Polatlı İlçesinde meydana gelen tren kazasında 5 tane vagonun altında kalmış yolcuya, “kendini nasıl hissediyorsun” diye soran TRT spikeri literatüre geçiyor.


 1. Paraşüt Kulesi’nden Atlayan Kadınlar

Bugün kullanıma açık olmayan, Kore Şehitleri Anıtı’nın hemen yanındaki Paraşüt Kulesi’nden, 1930’lu yıllarda kadınlar atlayabiliyormuş.

 1. Ahmet Muhip Dıranas’ın Ankara’sı

Ünlü Fahriye Abla şiirinin yazarı Ahmet Muhip Dıranas, kendi gözüyle Ankara’yı anlatıyor.

 

Ali Osman Arabacı
Daraltanları lanetle. Rahatlatanları kutsa.

  2 Comments

  1. Keşke tıklayınca ilgili videoya gitse ya da siz yükleseydiniz videoiarı

   1. Merhaba, başlıklara tıkladığınızda ilgili videoyu izleyebilirsiniz. Videoları yazıya eklemeyi de denedik; ancak TRT Arşiv sitesi henüz bu formata izin vermemektedir. İyi seyirler, sevgiler 🙂

  Bir Cevap Yazın
  Hıdırlıktepe ABB Kent

  Ankara’nın yeni zirvesi Hıdırlıktepe

  Başkent Ankara, coğrafi yapısıyla dikkat çeken bir şehir. Şehrin tam merkezinde manzarası ve tarihiyle öne çıkan Hıdırlıktepe, Ankara’nın göbeğindeki en yüksek tepe. Bir üçgen gibi...