Pusu'laMekanVintage

Antika Pazarı: Geçmişe Yolculuk

Günlerden pazar, haftanın yorgunluğunu biraz kafa dağıtarak mı atmak istiyorsunuz? O halde size çok nostaljik bir alternatifimiz var: Eğer ayın ilk pazarındaysanız Ayrancı’da, üçüncü pazarındaysanız Çayyolu’nda kurulan antika pazarı!

Ayrancı Antika Pazarı, Kızılay’a oldukça yakın. Dolmuşla 10 dakika mesafedeki Ayrancı semt pazarı alanında kuruluyor. Çayyolu Antika Pazarı ise Kızılay-Çayyolu metrosunun son durağında inince 5 dakika yürüme mesafesinde. İkisi de konum olarak gayet rahat ulaşılabilir yerlerde.

ayrancı antika pazarı

Peki antika pazarında bizi neler bekliyor?

Antika pazarının sizde zamanda yolculuk yapıyor hissi yaratması muhtemel. Zira çoğu tezgahta göze çarpan görkemli gramofonlar var, yanlarındaki plaklar, en son 90’lı yıllarda kullandığımız kasetler, eski şişeler, belki babaannemizin evinden aşina olduğumuz vazolar, şamdanlar…

Plaklar ve kasetlerin üzerinde şarkıcıları ve şarkı isimlerini görünce çocukluğumuzu anımsamamak elde değil.

Bunların yanında, eğer ilginiz varsa, pazarda birçok çeşitte analog fotoğraf makinesi bulmak mümkün.

antika pazari lavarla 5

antika pazari lavarla 4

Herkeste olanı sevmem diyenlerdenseniz saat, kolye, yaka iğnesi gibi aksesuarlar için antika pazarından uygun bir tercih düşünemiyorum! Eski kartpostallar, fotoğraflar, pullar, dergiler arasında dolaşırken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz pazarda. Antika sandıklar, şamdanlar, fincanların bulunduğu tezgahlara bakıp aile büyüklerinizi görmeye gittiğiniz günleri anımsayabilir ya da tasolarla dolu tezgahlarda sokaklarda oynadığınız günlere dönebilirsiniz.

antika pazari lavarla 3

Antika pazarının şüphesiz en güzel taraflarından biri ise fiyatlarda pazarlık payı bulunması!

Hadi siz de takvimlerinizden önümüzdeki ayın ilk ve üçüncü pazar günlerini işaretleyin, Ayrancı ya da Çayyolu Antika Pazarı’na uğrayın, zamanda biraz yolculuk yapın!


Ayrancı antika Pazarı’ndan bir esnaf hikayesi okumak için: Cumhur Amca

Eliçe Kılıç
Çok gezerken çok okuyanlardan.

    Yorumunuzu yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir