MüzikKentPlaylist

Ankara’ya Yazılmış Şarkılar

Hep inadına İstanbul’a İzmir’e yazılan şarkılar ve şiirler narin gözlerimize çarparken, az biraz da kulağa çarpan Ankara duymak isteriz avaz avaz. Kıyısından köşesinden tam da ortasından Ankara geçen şiir ve şarkılara ufak bir göz atalım. Ama öyle tabiri caiz ise her iki lafından biri ‘Sincan’dan aşağıya Ayaş’tan yukarıya / la bize Paris Angara’ tarzında olanlardan değil. Saygım sonsuz lakin aradığım tatlar sorunsuz.

*Yazıda geçen şarkıları Lavarla Spotify hesabı üzerinden dinleyebilirsiniz.

Ankara aşığı olduğumda yaptığım delice araştırmalar sonucu keşfettiğim birçok grup/yorumcu arasında o anki ruh halime göre çok büyülendiğim Grup Endişe’nin “Ankara’da Hüzün” şarkısı, sevgili kalbimin sözlerine yardımcı oldu. ‘Ankara senin her yerin hüzün, Karanfil hüzün, Konur hüzün, Sıhhıye hüzün, Yüksel hüzün hele bir de yağmur yağıyorsa üstüne…’ hele bir de ya aşık olunacak ya da okunacak denilen şehirde her ikisini de yaşıyorsan..

Ne demiş Vedat Sakman? “Ankara’da Aşık Olmak Zor İki Gözüm”. Ne yapmış Zuhal Olcay? Bu tarifi imkansız sözlere dere kıyısında çektiği klip ile ‘Ankara’da yalnız kaldığını’ vurgulamış, sonuç olarak “Ankara’dan bir kuş uçtu Güney’e doğru”.

Şarkı sözlerinin büyüsü ve tınısının birleştiği noktada aynı duyguları paylaşıyorsanız eğer size kattığı o anlam paha biçilemez bir hal aldırıyor şarkıya. Kimin kaleminden kaçtıysa bu sözler ona binlerce minnettarlıklarımı sunuyorum dedirten o şarkılardan bir diğeri de Grup Vega’nın ‘Ankara’ parçası. “Ah yağmur dönerken kara, şarkılar var falımda hepsi sana bu gece Ankara”. Günümüze kadar rock tarzında 4 albüm çıkartan bu grubun adı mavi ışık yayan vega yıldızından geliyormuş.

Ankara için yazılan şiirler denilince akla ilk gelen şiir Ankara’ya öyle yakışırdı ki kar diyen Yılmaz Erdoğan’ın ‘Ankara’ şiiri olacaktır şüphesiz. Fakat biraz az duyulmuşlara değinmek gerek. Bülent Ortaçgil’in getirdiği “deniz koku”suna ne dersiniz?

“Hiçbir zaman yalan söylemedim bir kıza Ankara’da” diyen Bedirhan Gökçe, Ankara şiirleri denilince akla ilk gelen isimlerden. O da İstanbul’a gidince kalp kırdı ama…

Yılmaz Erdoğan’ın deyişi ile “bilhassa da kente hukuk mukuk okumaya, mümkünse de o arada da memleketi kurtarmaya gelmiş Anadolu çocuklarından” sayabileceğimiz Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde 60’lı yıllarda okuyan Yavuz Bülent Bakiler, bulunduğu semte sayısız şiirler yazmıştır. ‘Cebeci İstasyonu ve Sen’. Şiirin en çok yazan kişinin dilinden dökülmesi tüyleri diken diken edebilir.

‘Cebeci İstasyonunda bir akşam üstü
İncecikten bir yağmur yağıyordu yollara
Yeni baştan yaşıyorduk kaderimizi
Sıcak bir kara sevda ‘

Behçet Kemal Çağlar’ın ‘Ankara’ şiirinden bir dörtlük:
‘Ey insan arşı yayla! Ey bozkır! Ey Ankara!
Seslen bana: Ben senden nasıl uzak yaşarım;
Bahtım, senin bağrından ayrıldığım an kara,
Ben sendeki gözlerden feyz alarak yaşarım.’

Bu da Kansu’dan:
Ceyhun, Ankara’ya aşık,
Yarini bulur düşünde;
Gönlüme vurmuş bin ışık,
Kaleler uyur döşünde

 Yazar: Sevgi Melek Yiğit

Sevgi Melek Yiğit
'Ankara da ya okunur ya aşık olunur', diyenlere inat her ikisini de yaptım. 24 yıldır insan, 6 yıldır Ankara aşığıyım.

  Bir Cevap Yazın  Kent

  Su Perileri’nin yeniden dans etme ihtimali üzerine

  “Heykel” Heykeli ilk ne zaman fark ettim, bilmiyorum. Ankara’ya ilk geldiğim 1995 Ekim’inde Farabi Sokak’taki evimizden, okuduğum üniversitenin servis duraklarının bulunduğu Tunus Caddesi’ne giderken önünden...

  Kent

  Ankara Palmiyesi #5: Kimler Ankaralıdır?

  Arkadaşlar bu Ankaralılık konusunu açıklığa kavuşturmamız gerekiyor. Kimler Ankaralıdır, kimler değildir, kendime göre açıklayayım. Çünkü bu herkesin yapabileceği kadar kolay bir açıklama. Ne bileyim “İzmirli...