MüzikPlaylist

Ankara’ya Değen Şarkılar Listesi – 1

“İçinde Ankara Geçen Şarkılar” diye internette arama yaptığımızda karşımıza çıkan sayfalarda hemen hemen aynı ve akla ilk gelen şarkıların listelendiğini gördük ve kolları sıvadık. Ankara ihtiva eden ve az bilinen şarkılar listesinin ilkine buyrunuz:

1- Jerry Douglas, Russ Barenberg & Edgar Meyer – From Ankara to Izmir

Haydi gelin Amerikalı country müzisyenlerin Ankara’dan İzmir’e seyahatleriyle başlayalım. Sonrasında loopa alacaksınızdır.

2- İlhan Erten – Ağalık Düzeni

70-80 dönemi Ankara gazinolarının en gözde müzisyeni. Sabaha karşı 4’te sahneye çıkıyor, Ankara’ya programa gelen büyük sanatçılar kendi programlarından sonra mutlaka İlhan Baba’yı dinlemeye gidiyor. Sesindeki Anadoluluk sazındaki (gitarındaki) blues’la harmanlanıyor. Adana’dan çıkıp gelen üstad “Ankara çok uzak” diyor.

https://www.youtube.com/watch?v=ssPrRrZWQHw

3- Murat Çelik – Su Düşleri

Bir uzak sevda şarkısı ve gene Ankara’da bekliyoruz sevdiğimizi. Belki de Türkçe yapılmış en yavaş ve en sakin albümden.

4- Alpay – Güven Parkı

İçinde değişken müziğiyle enteresan, 1975 tarihli bir senfonik rock örneği olmasıyla özel, nakış nakış serpiştirilmiş Ankara sokaklarıyla gergef ve Alpay’a yaraşır şekilde halkçı bir başkent şarkısı. Gölbaşı’ndan şehre girerken dinlenilesi.

5- Selda Bağcan + Moğollar – Anayasso

Bu güzelim Şemsi Belli şiirinin hikayesini merak ettirerek, Ankara her zaman mutluluk vermez demek isteriz..

6- MFÖ – Kelimler Kafi

Ankara çıkışlı Mazhar ve Fuat’ın ortak şarkısı. Sizin de seneler geçmesine rağmen Ankara’da evinizde hayret ettiğiniz duygu durumlarınız oluyordur..

7- Kaan tangöze – Taksim meydanı

Başkent’in güzel çocuklarından tüm şehirlerin güzel çocuklarına değin katline ferman verilmişlerin ağıdıdır.

https://www.youtube.com/watch?v=IorJc5k8wUw

8- Seçil Heper – Küçücük Kalbin Dilerse

Türk Sanat Müziğinde yok muyuz sandınız, öyleyse yanıldınız. Ankara şarkılarının belki de en naifi. Bu şarkıyı da Gölbaşı’nda yelken yapılan zamanlara adıyoruz.

9- Hacı taşan – Ankara’da Yedim Taze Meyvayı

Her an dinlenmez, cuğara yaktırır. Aman!

10- Mode XL – Biri Beni Sustursun

İçinden Hey Douglas çıkarmış rap grubu, Batıkent’ten varlığına şaşırılan Ankara martılarına el sallıyor.

BONUS- Cem Karaca + Moğollar – 2.2.1973 Ankara 

31 Ocak 1973 tarihinde Cem Karaca + Moğollar’ın Güneypark Gazinosu’nda konserleri vardır. Konserin sunucusu İzzet Öz. Konser çok güzel geçer ve sonrasında grup Monaco Otel’in lobisinde keyifli bir şekilde takılırken İzzet Öz “Bu konseri ölümsüzleştirmeniz gerek.” der. Şarkılar ve şarkı aralarındaki konuşmalar hazırlanır ve 2 Şubat günü Ankara’da bir stüdyoya girilip parçalar çalınır ve bu kayıtlar tam 43 yıl İzzet Öz’ün arşivinde kaldıktan sonra gün yüzüne çıkar. Soğuk bir Ankara gününden çıkıp gelen albüm fazlasıyla değeri hakediyor.

 

*Listeye katkılarından dolayı Samet Karadeniz’e, kapak görseli için Gökhan Tahincioğlu’na teşekkürlerimizle.

 

Bir Cevap Yazın

Müzik

Müziği ve gitarıyla Burak Altuni

“Müzik hakkında güzel bir şey, çarpar, acıtmaz!” Bob Marley Burak Altuni… Müzikle tanıştığında 3 yaşındaymış, flütle başlamış. Ne yazık ki baba acısı müzikten de öncesine...