Pusu'laMekanSinema

Ankara’daki Bağımsız Sinemalar

Sinema, Ankara kent kültürünün vazgeçilmez alışkanlıklarından bir tanesidir. Lisede okulu kırıp soluğu aldığımız yerdir sinema. En sevdiğimiz kahramanı izlediğimiz perdedir. Sevgili ile ilk buluşmada, ürkekçe elini tuttuğumuz yerdir. Yazın sıcaktan bunaldığımızda, kışın yapacak bir şey bulamadığımızda, sıkıldığımızda, gerçeklerden kaçmak istediğimizde sığındığımız köşedir.

AVM çılgınlığı içerisinde, bu keyiflerin en güzel bağımsız sinemalarda yaşandığını unuttuk. Çıkınca kar yağan bir sokağa ya da gölgeli kaldırımlara değil, %50 indirimlere ve yemek katlarına atıyoruz kendimizi. Sinema kültürü de böylece tüketimin bir parçası haline geliyor. Tam da bu yüzden Ankara’daki bağımsız sinemalar, kentlilerin desteğini bekliyor!

Bahçelievler Büyülü Fener Sineması

İlk durağımız Bahçelievler… Bir 7. Cadde klasiği olan Abbas Waffle’ın yanındaki sokaktan girilir. Biraz yürüyüp ikinci sola dönülür. Apartmanların arasında oldukça sakin görünümlü beyaz bir bina dikkati çeker. İşte burası Bahçelievler Büyülü Fener Sineması!

Bahçelievler Büyülü Fener Sineması, Ankara’daki bağımsız sinemalar arasında en sakin olanı belki de. Hem vizyonun popüler filmlerini hem de özel seçkileri bulabileceğiniz bir yer. Girişindeki minik kafede oturup film öncesi çayınızı yudumlayıp sohbet edebilirsiniz. Her biri ülkemiz sinemasının duayen isimleri ile özdeşleşmiş salonları, evde film izliyormuş rahatlığındadır.

Adres: Yukarı Bahçelievler, Aşkabat Cad. (7. Cad.) 66.Sk (18.Sk) Çankaya/Ankara
Telefon: 0 (0312) 212 92 96

Kızılay Büyülü Fener Sineması

Bir Büyülü Fener’den diğerine uzanıyoruz şimdi… Büyülü Fener Kızılay Sineması, aynı ailenin daha kalabalık üyesi. Kocatepe Camii’nden Meşrutiyet Caddesi’ne doğru yürürken önündeki kalabalıktan tanırsınız onu. Gişeden bilet alıp afişlerle bezeli bekleme alanından geçip rahat koltuklarda yerinizi bulduğunuzda film başlar.

Ankara’daki Bağımsız Sinemalar

Görsel Büyülü Fener’in internet sitesinden

Vizyondaki filmleri izlemek isteyenler için doğru adres Kızılay Büyülü Fener. Aynı zamanda festivallerin de adresi olmuş bir mekan. Ankara’da gerçekleşen pek çok film festivali ile Başka Sinema etkinlikleri burada gerçekleşiyor. Herkesin birbirini az çok bir yerlerden tanıdığı minik ama büyük şehrimizde, bu festivaller eski arkadaşların buluşma günleri gibi.

Ankara’daki Bağımsız Sinemalar

Görsel Büyülü Fener’in internet sitesinden

Adres: Kocatepe Mh., Meşrutiyet Cad., Hatay Sk. No:18 Çankaya/Ankara
Telefon: 0 (0312) 425 01 00

Metropol Sineması

Ankara’da Kızılay’a yolunuz düştü… Belki arkadaşlarınızla buluştunuz yapacak bir şey arıyorsunuz, belki bir okul çıkışında derslerden yoruldunuz kafa dağıtmak istiyorsunuz, belki de evde canınız sıkıldı tek başınıza kalmak istiyorsunuz. İşte böyle anların yıllardır değişmeyen bir adresi var, Metropol Sineması. Küçük bir sinema salonu olan Metropol Sineması, Ankara’nın son kalan bağımsız salonlarından bir tanesi.

Adres: Meşrutiyet, Selanik Cd D:NO 76, 06420 Çankaya/Ankara, Türkiye
Telefon: 0 (312) 425 74 78

Bambu Kültür Evi

Ankara bagimsiz Sinemalar

Görsel Bambu Kültür Evi Facebook sayfasından

Dışarıdan Ankara’ya gelenler, yapacak bir şey bulamıyor kimi zaman. Doğrudur, karşısında efkarlanacak bir boğaz, mavisine dalacak bir deniz, içinde kaybolunacak bir orman yok belki… O yüzden de Ankaralılar kafelere gitmeyi çok sever! Bu kafelerde de gösterilen ilginin sonucu olarak pek çok etkinlik gerçekleşiyor. Bambu Kültür Evi de bu örneklerden bir tanesi… Sık sık ilginç filmlerin gösterimi gerçekleşen Bambu Kültür Evi’nde vizyonun dışında kalanları, eski ve güzel filmleri seyredebilirsiniz.

ankara bagimsiz sinemalar

Görsel Bambu Kültür Evi Facebook sayfasından

Adres: Meşrutiyet Mahallesi Karanfil Sokak, 24/17 Çankaya/Ankara
Telefon: 0 (506) 447 62 21

AVM’ler içerisindeki büyük sinemalar ile Ankara’daki bağımsız sinemalar arasında bir karşılaştırma yaptığımızda, tercihimizi ilkinden yana kullanabiliyoruz. Ancak sadece bir dakika durup düşünelim. Varoluş sebebi tüketim olan bir mekanı, üretken bir sanat dalına araç olarak kullanmak ne hissettiriyor bize? Ankara’daki bağımsız sinemalar, desteğimizi bekliyor!


Sinemaseverler bunları da sever!
Bağımsız sinemalar nedir? Ne değildir? Okumak için tıklayın!

Lavarla
Ankara merkezli bir kültür-sanat ve kent oluşumu.

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir