Pusu'laMekan

Ankara’da Moduna Göre Kahvaltı

Konu kahvaltı olunca o meşhur Cemal Süreya dizeleriyle başlamamak olmaz: “Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem/Ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.” Hepimiz koşuşturma içerisindeyken boş bir gün geçirip, uzun uzadıya kahvaltı yapmanın hayalini kuruyoruz. O kahvaltı kimi zaman bir aile sofrasından kimi zaman ise tek başına bir kahve içmekten ibaret oluyor ancak kesin olan bir şey var ki, Türk toplumunun bireyleri olarak çoğumuz uzayan kahvaltı sofralarında huzuru ve samimiyeti buluyoruz. Ankara restoran/kafe açısından keşfedilmeyi bekleyen bir cevher gibi. Bu yazıda 5 yıllık Ankara yaşamım boyunca gidip de kahvaltısını çok sevdiğim, müptelası olduğum kahvaltı restoran/kafelerini sizlere aktaracağım, üstelik hangisine hangi ruh halinde olanların gidebileceği hakkında ufak tüyolar vererek.

Ekşi Maya: Hep aynı şeyleri yemekten sıkılıp farklılık arayanların kahvaltısı

Ekşi Maya’yı sürekli benzer kahvaltılar yapmaktan sıkıldığım, farklı bir arayış içerisinde olduğum bir dönemde keşfettim. Tunalı’da Divan Otel’in hemen altında bulunan Ekşi Maya, isminde geçtiği üzere aslen ekşi mayalı ekmeğiyle ünlü. Bunun dışında da nohut mayası, yaban mersini gibi farklı lezzetlerden yaptıkları ekmekleri kahvaltıda tadabileceğiniz gibi, evinize giderken satın alma imkanına da sahipsiniz. Kahvaltıda taptaze peynirin, reçelin tadı damağınızda kalıyor. Özellikle lor peynirli frambuaz reçeli harika. Ayrıca Ekşi Maya taze çıkardığı çeşitli kruvasanlarıyla da ünlü, hatta frambuaz reçeli ve kaymakla birlikte sundukları kruvasan kahvaltıları da var. Granola, avokado gibi sağlıklı beslenmek isteyenlerin ilgisini çekecek yiyecekler de menüde mevcut. Kahvaltıda tatlı da yemek isterseniz fırından taze çıkardıkları mükemmel lezzetleri var. Hatta isterseniz fırına gidip oradaki ustalara özel sipariş dahi verebiliyorsunuz. Nutellalı cheesecake ve orman meyveli tartı güzel bir kahvaltının ardından denemeniz ısrarla tavsiye olunur.

Adres: Barbaros mahallesi, Güniz sokak No:42 Çankaya/Ankara

Mima Kafe: Bir mekandan doğayla iç içe olmasını ve estetik dokunuşlar içermesini bekleyenlerin kahvaltısı

Öğrendiğim kadarıyla Mima’nın sahibi bir mimar. Hatta kafenin üst katında kendi mimarlık ofisi var. Mekanın en büyük avantajı; sahibinin mimar olması çünkü o kadar güzel dizayn edilmiş ki. Bilenler bilir Ümitköy eski Galeria’nın çevresindeki butik kafeleriyle meşhurdur. Bu butik kafelerin çoğunu sevmeme rağmen fazla salaş bulduğum için tercih etmem. Ancak Mima öyle değil; bu salaşlıktan uzak, özenle tasarlanmış bir mekan. Bahçesini ayrıca anlatmazsam haksızlık etmiş olurum. Arka tarafı tamamen yeşilliklerle dolu ki isterseniz kahvaltınızı bitirdikten sonra kafenin arka tarafındaki yemyeşil güzelliklere sahip yolu yürüyüp gelebilirsiniz. Bahçedeki çiçekler, yastıkların renkleri, masanızda ansızın bir kedinin kahvaltınıza eşlik edebiliyor olması doğayla iç içe müthiş bir kahvaltının güzellikleri. Kahvaltıya gelince çeşitlilik açısından çok geniş bir yelpazeye yayıldığını söyleyemeyeceğim ama sundukları her şey lezzetli. Özellikle dere otlu omleti efsaneydi. Kahvaltının üzerine muhakkak bir Türk kahvesi içmeyi ihmal etmeyin.

Adres: Mutlukent mahallesi, 1952.sokak, Mutlu köy sitesi No:23 Çankaya/Ankara

Mado: Menüde kahvaltı tek sayfaya sığmasın, çeşit çeşit olsun isteyenlerin kahvaltısı

Mado aslında yıllardır hepimizin bildiği, ünü hiç değişmeyen bir mekan. Mado’ya genelde yeni bir mekan bulma hevesinde olup da bulamadığımda güzel bir kahvaltının garanti olacağından emin olmam nedeniyle giderim. Bu mekanın en sevdiğim yanı menüde kahvaltıyı tek sayfadan ibaret tutmayıp en az 7-8 sayfaya yaymaları. Aklınızdaki kahvaltıyı bu kadar zengin bir menüde bulamamanız imkansız. Kahvaltıda gelen ürünlerin tazeliği dikkat çeken başlıca unsur. Kaymağın, sucuğun tadına vararak yiyorsunuz. Hele bir de küçük kavanozlarda sundukları reçeller ayrı bir mutluluk kaynağı. Mado’nun Ankara’da birçok şubesi olmasına rağmen en iyi şubelerinin Çukurambar Mado olduğu söylenebilir.

Adres: Kızılırmak mahallesi, Muhsin Yazıcıoğlu caddesi 16/A Çankaya/Ankara

Simitçii: Peyniri, zeytini, reçeli tamam da yanında simiti, poğaçası olmazsa olmaz diyenlerin kahvaltısı

Ümitköy Galeria’nın çevresinde bulunan mekanlardan biri Simitçii. Ankara’daki birçok simitçi mekanından en büyük farkı simit ve poğaçanın başrolde olduğu bir kahvaltıyı farklı lezzetlerle de süsleyebilmeleri. Bu mekanda her an sıcacık poğaça ya da simit bulabilmek mümkün. Çok uygun bir fiyata açık büfe kahvaltısı de mevcut ama çoğu yiyecek soğumuş veya kurumuş olduğundan açık büfeyi tercih etmemenizi öneririm. Onun yerine siz de tuzlu fırın lezzetlerini sevenlerdenseniz yanına peyniriyle, reçeliyle muhteşem bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Adres: Mutlukent mahallesi, 1945.sokak, No:2-4 Çankaya/Ankara

Sheraton Otel ve Vilayetler Evi: Kahvaltım sınırlı olmasın, açık büfede saatlerimi harcayayım diyenlerin kahvaltısı

Yemek konusunda çeşit gördüğümüz zamanlarda muhakkak ki hayranlığımız daha da üst boyutlara ulaşıyor. Açık büfe kahvaltılar genelde her şeyin tadına bakmak için çabaladığımız, bunun için de acelemiz yoksa kahvaltının tadını en iyi alabildiğimiz kahvaltılar oluyor. Hatta bazen tüm günümüzü bile buna ayırabiliyoruz. Ankara’da gittiğim açık büfe kahvaltılardan en başarılı ikisi bana göre Tunalı’daki Sheraton Otel’in ve Gölbaşı’ndaki Vilayetler Evi’nin kahvaltısı. İkisinin ürün çeşitliliği hemen hemen aynı ancak Sheraton’da her an gözünüzün önünde sucuğun, etin pişirilmesine olanak sağlayan ızgaranın olması çeşitliliği biraz artırıyor. Vilayetler Evi’nin kahvaltısında ise hafta sonları canlı müziğin olması ayrı bir güzellik. Üstelik havalar güzel olduğunda açık havada Mogan Gölü manzarası eşliğinde kahvaltınızı yapabilir, kahvaltı sonrasında da göl çevresinde yürüyüşe çıkabilirsiniz. Sheraton’un kahvaltısı Vilayetler Evi’ne oranla daha pahalı. İkisi için de yer bulunması açısından rezervasyon yaptırılması gerekiyor.

Adres: Sheraton Otel, Kavaklıdere mahallesi, Ömer Haluk Sipahioğlu Sokak Çankaya/Ankara

Vilayetler Evi, Konya Yolu 22.Km, No:6 Gölbaşı/Ankara

Seymenler Parkı: Sıcak havalarda ruhu kapalı alanlara sığmayanların kahvaltısı

Seymenler Parkı, Tunalı Hilmi’nin üst taraflarında havaların ısınmasıyla beraber çimlerinde birçok insanı misafir etmeye başlıyor. Havaların güzelleşmeye başlamasıyla birlikte iç mekanlara sığamayan ruhumuzu kahvaltı için de güzel bir seçenek bekliyor. Evde bir şeyler hazırlayıp parka getirebilirsiniz ya da siz de Seymenler Parkı’na Tunalı boyunca yürüyerek çıkmayı sevenlerdenseniz yol üzerinde sevdiğiniz bir fırına uğrayarak kahvaltıda yemelik bir şeyler alabilirsiniz. Benim Seymenler Parkı’nda bir kahvaltıya giden yolda durağım, genelde Tunalı’daki Çağdaş Market’in içerisinde bulunan Bonelli oluyor. Günün hangi saatinde giderseniz gidin muhtemelen aldığınız şeyler taptaze ve sıcacık olacak. Sıcaklığı geçmeden koşa koşa parka çıkıp açık havada kahvaltı yapmanın tadına varabilirsiniz.

Adres: İran Caddesi, Çankaya/Ankara

Elif Nida Şamdan

Elif Nida Görüş
Naif bir Ankarasever

    Yorumunuzu yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir