Pusu'laGurme

Ankara’da Memleketlerimizden Esintiler, II. Bölüm: Karadeniz Mutfağı

Ankara’da farklı bölgelerin meşhur lezzetlerini bulabileceğiniz restoranları yazdığım Memleketlerimizden Esintiler serisi Karadeniz mutfağıyla devam ediyor. Güneydoğu mutfağı ile ilgili yazdığım yazıyı henüz okumamış olanlar yazıya buradan ulaşabilir. Doğasıyla, insanıyla, müziğiyle meşhur Karadeniz bölgesi; mutfak ve yemek kültürü konusunda da birçok insanın beğenisini topluyor. Özellikle yöresel ürünlerden yapılan özel lezzetler başka bölgelerde de dikkat çekiyor; çünkü Karadeniz mutfağı coğrafyanın sımsıcak renklerini yansıtmakta oldukça başarılı. Böylesine güzel lezzetlerin Karadeniz’den getirilen yöresel ürünlerle yapılması haliyle yemekseverlerin ilgisini çekiyor. Memleketlerimizden Esintiler serisinin ikinci yazısında Ankara’da Karadeniz mutfağı ve kültürünü en iyi yansıttığını düşündüğüm restoranları görebilirsiniz.

Kardens:

Karadeniz mutfağı denilince Ankara’nın göbeğinde bulunan Kardens geliyor aklımıza. Sahibi has Karadenizli, restoranda hesap ödenirken mutlaka küçük bir muhabbet ediyor sizinle. Kendisi de mekan da Karadeniz’in o sıcak havasına sahip. Öncelikle esnaf lokantası mantığına yakın bir yer olduğunu söylememiz mümkün; çünkü restoranda özel bir dizayn ya da yemekler dışında gözünüzü doyuracak bir dekor yok. Eğer ortalama fiyatlara sırf Karadeniz lezzeti tatmak istiyorsanız, gidilebilecek bir mekan. Hafta içi öğle saatlerinde o kadar dolu oluyor ki, tadına varabilmeniz için o saatlerde gitmemenizi öneririm. Menüde en çok dikkat çeken tatlardan biri: Muhlama. İçeriğinde kullanılan peynir, tereyağı da tezgahta sergilenmekte. Bunun dışında karalahana çorbası, balık çeşitleri, sütlaç gibi birçok Karadeniz lezzeti mevcut. Siz de bu yemekleri bir arada gördüğünüzde karar veremeyenlerdenseniz; menüde aşçı tabağı dedikleri birkaç çeşidin bir arada yer aldığı seçenek de mevcut. Yemek sonrasında sınırsız çay, ikramları.

Adres: Kızılay mahallesi, İzmir 2 caddesi, No:43, Çankaya/Ankara

Taka:

Canınız Karadeniz mutfağı yemeklerini çekiyor ama bir yandan da mekan da güzel tasarlanmış olsun istiyorsanız, Taka, Ankara’daki en güzel tercih. Lezzet olarak Kardens ile çok benzer olsalar da mekanın daha büyük ve daha güzel görünümlü olması gözünüzü de doyuruyor. Tabii bunun sonucunda menüdeki lezzetler Kardens’e göre biraz daha pahalı. Bu restoranda da muhlama, karalahana çorbası, balık vs. mevcut ve hatta menüdeki çeşitlilik daha fazla. Özellikle levrek buğulaması tavsiyemdir. Restoran çalışanları profesyonel bir restorana yakışır bir biçimde ilgili ve güleryüzlü. Nezih ve sakin olan bu mekanda diğer restoranlarda olduğu gibi canlı Karadeniz müzikleri ya da yöreyi yansıtan dekoru pek göremeseniz de Taka, lezzet olarak Ankara’nın fikrimce en iyi Karadeniz lokantası.

Adres: Söğütözü, Yaşam caddesi, Ak Plaza, 7/4, Yenimahalle/Ankara

Ayme Karadeniz:

Ayme Karadeniz müşterilerine 2008’den beri kendi deyimleriyle “Ankara’da bir Karadeniz havası” oluşturmak amacıyla hizmet ediyor. Karadeniz’in eşsiz mutfağını ve sıcaklığını hissetmek isteyenleri davet ettiklerini söyleyen Ayme Karadeniz ailesi, Rize mutfağının Ankara’da bir yansıması. Muhlama, laz böreği, pide gibi yerleşik lezzetlerin yanı sıra Laz Pizzası gibi orijinal ürünleri de mevcut. Menüdeki yiyeceklerin tatlarından bahsedecek olursak; Rize ürünlerini kullanmaları nedeniyle yöresel bir lezzet yakalamışlar. Tat olarak olumsuz bulabileceğiniz tek şey; yiyeceklerin fazla yağlı ve tuzlu olması olabilir. Özellikle diğer Karadeniz mutfağı restoranlarıyla karşılaştırıldığında yemeklerin daha ağır olduğu aşikar. Eğer ağır kahvaltıları sevenlerdenseniz kişi başı 40 ₺’ye muhlama, menemen, kavurma gibi özel lezzetlerden oluşan Karadeniz kahvaltısını da tercih edebilirsiniz.

Mekan mutfağıyla uyumlu olarak Karadeniz şalı ve bölgenin şivesine özel yazılar ile süslenmiş, geniş sayılabilecek bir mekan. Her ne kadar garsonlar çok sıcakkanlı olmasa da restoranın iç bölümlerine gittiğinizde sahiplerinin güler yüzlü ve ilgili olduğunu görebilirsiniz. Yemeğinizi yerken size çoğunlukla Karadeniz ezgileri eşlik edecek.

Adres: Kızılırmak Mahallesi, 1450. Sk. Çankaya/Ankara

Elif Nida Görüş
Naif bir Ankarasever

    Yorumunuzu yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    Cacao Reserve Mekan

    Çekirdekten çikolataya Cacao Reserve

    Hepimiz biliriz ki aşk ile yapılan her iş güzeldir. Cacao Reserve’ün hikayesi de mekanın sahipleri Hilal Hanım ve Soner Bey’in aşk hikayesine dayanıyor. Birliktelikleri esnasında...